‘Kristal Kayısı’da Anlamlı Ziyaret

Festivaller

Malatya’da 21 Kasım’da başlayan 5. Malatya Uluslararası Film Festivali, etkinlik, söyleşi ve gezi programlarıyla devam ediyor.

Festivalde Suriyeli misafirler de unutulmadı ve Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Süleyman Kamçı, Festival Onur Ödülü konukları İzzet Günay ve Ünal Küpeli Suriyeli sığınmacıların kaldığı Beydağı Konaklama Merkezi’ndeki konteyner kentte çocuklar için gösterilen “Amazon”  filmini birlikte izlediler.

Gösterimin ardından Vali Süleyman Kamçı ve İzzet Günay, annelerini savaşta kaybetmiş ve babaları da iç savaşta olan, nineleri tarafından bakılan dört minik kardeşin yaşadığı eve ziyarete gittiler.

Vali Süleyman Kamçı ve İzzet Günay, cumartesi günü top oynarken kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden 14 yaşındaki Abdülaziz Osman’ın ailesinin de konteyner kentteki evlerine giderek taziyelerini sundular.

“Korktuğumuz için buraya geldik”

Kampta yaşayan 13 yaşındaki Hasan da sinema gösterimi ile ilgili olarak çok mutlu olduklarını dile getirirdi. Normal zamanda ancak izinli olarak çarşıya gidip alış verişlerini yapabildiklerini söyleyen Hasan, “Burada sinema var, bu çok güzel; ama Suriye’yi de özlüyorum, orada akrabalarım var. Ama bomba da vardı, çok korktuğumuz için buraya geldik. Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Mülteci Ziyareti

Yarışma Heyecanı Devam Ediyor

Festival kapsamında bugün de Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisindeki “Gittiler: Sair ve Meçhul” ve Beni Sen Anlat filmleri jüri karşısına çıktı.

Zorla göç ettirilen Süryanileri anlatan “Gittiler: Sair ve Meçhul” filminin gösteriminin ardından gerçekleşen söyleşiye  filmin yönetmeni-yapımcısı ve aynı zamanda senaristi olan Kenan Korkmaz ve Yürütücü Yapımcı Pınar Fidan katıldı. Süryanilerin Türkiye’de çok yoğun bir biçimde yaşamalarına karşın onlara ait bir tiyatroya, sinema filmine rastlamanın çok güç olduğunu belirten Korkmaz, Süryani kültürünü aktarmak, tanıtmak ve aidiyetsizlik hislerini anlatmak istediği için bu filmi çektiğini söyledi.

12 Eylül 1980 döneminde yaşayan bir ailenin dramını konu alan “Beni Sen Anlat” filminin ardından gerçekleşen söyleşiye ise filmin yönetmeni Mahur Özmen, sanat yönetmeni Gülşah Güneş ve filmin müziğini yapan Ozan Türkyılmaz ile Serdar Kavak katıldı. Özmen, filmde örgüt ya da başka mücadeleleri anlatmadığını vurguladı ve şöyle dedi: “Aydınlık günler için çalışan bir babayı anlattım. Bahar bu evde doğmuş olsaydı hayatının çok farklı olabileceğini anlatmak istedim.”

Yarışma heyecanı, 27 Kasım akşamı düzenlenecek ödül törenine kadar devam edecek.

5. Malatya Uluslararası Film Festival Afişi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up