Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Kristal Kayısı için Geri Sayım Başladı

Yayınlandı

tarihinde

4. Malatya Uluslararası Film Festivali

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından; T.C. Kültür Bakanlığı, Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali’nin basın toplantısı 30 Ekim Çarşamba günü Four Seasons Bosphorus’ta yapıldı.

Malatya Valisi Festival Onursal Başkanı Sayın Vasip Şahin’in ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında Ulusal ve Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmleri, Ulusal Kısa Film Yarışmacı filmleri ve jüri üyeleri açıklandı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt, Festival Program Direktörü Nesim Bencoya, Festival Danışma Kurulu üyesi ve Sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya Ulusal Uzun Film Yarışması’nın jüri üyeleri Oyuncu Kenan Işık, Yazar Canan Tan; Uluslararası Uzun Film Yarışması’nın jüri üyeleri Fipresci Genel Sekreteri Klaus Eder, Ulusal Kısa Film Yarışması’nın Jüri üyelerinden Yapımcı Emre Yeksan’ın ve Kemal Sunal’ın değerli eşi Gül Sunal’ın yanı sıra danışma kurulu üyeleri ve pek çok basın mensubu katıldı.

Basın Toplantısı açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi Festival Onursal Başkanı Sayın Vasip Şahin 4. yılında festivalin kendini daha da ispatladığını ve uluslararası bir festival olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirtti.  Festival programının oldukça geniş olduğunu söyleyen Vali Vasip Şahin, festival kapsamında 137 filmin gösteriminin yapılacağını, yan etkinliklerle de Malatyalılar ve sinemaseverler için sanat dolu bir hafta yaşanacağını söyledi.

Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt da festivalin Malatya’ya katkılarından söz etti ve “Malatya denince akla kayısı gelirdi. Artık bir de uluslararası boyutta bir festival de geliyor” dedi.

Festival Program Direktörü Nesim Bencoya festivalin kimliğini kazanmaya başladığını vurguladı ve “Ortadoğu’nun her şartta bir parçasıyız, bu anlamda bir bakış açısı kazanmak gerekiyor. Sinema yoluyla daha barışçıl bir hayat mümkün olabilir. Bu bağlamda biz doğuyu ve batıyı birleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl Amerikalı Yönetmen John Sayles’e onur ödülü vermiştik. Bu yıl ise hem doğudan gelen hem batıdan gelen değerli sanatçılarımıza onur ödülü veriyoruz ve konsepti pekiştiriyor, kanlı bir coğrafyadan sinema aracılığıyla umut getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Festival Danışma Kurulu üyesi Sinema Yazarı Alin Taşçıyan ise film seçkisini hazırlarken çok özendiklerini belirtti ve ardından yarışmacı filmleri açıklandı.

Festival 15 Kasım Perşembe akşamı Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni’yle başlayacak festival heyecanı 21 Kasım Perşembe akşamı düzenlenecek Festival Kapanış Töreni’nde ödüllerin verilmesiyle son bulacak.

Uluslararası Yarışma Jüri Üyeleri

Amerikalı Yapımcı, Oyuncu ve Senarist Jim Stark (Jüri Başkanı) FIPRESCI Genel Sekreteri, Sinema Eleştirmeni Klaus Eder Amerikalı Yönetmen Randa Haines Lübnanlı Yapımcı, Lübnan Metropolis Sanat Sinemasının Kurucusu ve Yöneticisi Hania Mroue Akademisyen, TV Program Yapımcısı, Eskişehir Film Festivali Onursal Başkanı Prof. Dr. Gülseren Yücel

Ulusal Uzun Film Yarışması Jüri Üyeleri

Yönetmen Tunç Başaran (Jüri Başkanı) Eleştirmen, Yazar, Çevirmen, Tiyatro Yazarı; TV ve Radyo Programcısı Sevin Okyay Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Settar Tanrıöğen Sinema ve Tiyatro Oyuncusu, Tiyatro Yönetmeni Kenan Işık Yazar Canan Tan.

Ulusal Film Yarışması SİYAD Jürisi    

Sinema Yazarı, Akademisyen Ayla Kanbur Zaman Gazetesi Sinema Yazarı Ali Koca Radikal Gazetesi Sinema Yazarı Erman Ata Uncu

Ulusal Kısa Film Yarışması Jüri Üyeleri

Yönetmen Seren Yüce (Jüri Başkanı) Cannes Film Festivali Short Film Corner Yöneticisi Alice Kharoubi Yönetmen Can Evrenol Yazar, Senarist, Müzik Eleştirmeni Doğu Yücel Yapımcı Emre Yeksan

Ulusal Uzun Metraj Yarışma Kategorisinde Yarışacak Filmler

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, Ulusal Uzun Yarışma kategorisinde 9 film yarışıyor.

 • Eve Dönüş -Sarıkamış 1915 / Yön: Alphan Eşeli
 • Gözümün Nuru / Yön: Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu
 • Karnaval  / Yön: Can Kılcıoğlu
 • Kusursuzlar / Yön: Ramin Matin
 • Lal / Yön: Semir Aslanyürek
 • Saroyan Ülkesi /  Yön: Lusin Dink
 • Üç Yol / Yön: Faysal Soysal
 • Yarım Kalan Mucize / Yön: Biket İlhan
 • Yozgat Blues / Yön: Mahmut Fazıl Coşkun

Uluslararası Uzun Metraj Yarışma Kategorisinde Yarışacak Filmler

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, Uluslararası Uzun Yarışma kategorisinde 10 film yarışıyor.

 • Bal / Miele / Honey, Valeria Golino, 2013, 96′, İtalya, Fransa (Premiere)
 • Bethlehem, Yuval Adler, 2013, 99′, İsrail, Almanya, Belçika (Premiere)
 • Hayatın Baharı / Grzeli Nateli Dgeebi / In Bloom, Nana Ekvtimishvili & Simon Gross, 2013, 102′, Gürcistan, Almanya, Fransa
 • Ilo Ilo / Ilo Ilo, Anthony Chen, 2013, 99′, Singapur
 • İdeal Kent  / La Città İdeale / Ideal City, Luigi Lo Cascio, 2012, 105′, İtalya (Premiere)
 • Kendini Tut / Rengaine / Hold Back, Rachid Djaïdani, 2012, 78′, Fransa
 • Köpeğim Killer / Môj Pes Killer / My Dog Killer, Mira Fornay, 2013, 90′, Slovakya, Çek Cumhuriyeti
 • Ömer / Omar, Hany Abu-Assad, 2013, 96′, Filistin
 • Papusza / Papusza, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, 2013, 131′, Polonya
 • Sefertası / Dabba /  Lunchbox, Ritesh Batra, 2013, 104′, Hindistan, Fransa, Almanya, ABD

Ulusal Kısa Film Yarışma Kategorisinde Yarışacak Filmler

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, Ulusal Kısa Film Yarışma kategorisinde 15 film yarışıyor.

 • 8 Ay / 8 Months, Hüseyin Aydın Gürsoy, 2013, 20’
 • Açlık / Hunger, Güçlü Aydoğdu, 2013, 3’
 • Adem’in Hikayesi / The Story Of Adam, Sinan Sertel, 2013, 19’
 • Avni Amca / Uncle Avni, Çiğdem Topaloğlu, 2013, 17’
 • Bir Porsiyon Aşk / A Portion Of Love, Barış Konbal, 2013, 8’
 • Küçük Pencereli Evler / Houses With Small Windows,Bülent Öztürk, 2013, 16’
 • Mod / Mode, Deniz Tarsus, 2013, 11’
 • Ölmez Ağacın Gölgesinde / In The Shadow Of Deathless Tree, Nail Pelivan 2013,30’
 • Patik / The Booties, Güven Kara, 2013, 11’
 • Patika / The Country Road, Onur Yağız, 2013, 23’
 • Sadece Tek Bir Gün / Just For One Day, Tunç Şahin, 2013, 23’
 • Sıradaki? / Next?, Jale Akgöl, 2013, 5’
 • Ü.N.K. / U.O.E., Umut Subaşı, 2013, 7’
 • Yaşam Merkezi / Life Center, Ömer Günüvar, 2013, 20’
 • Yolculuk / The Journey, Nadim Güç, 2013, 17’

4MUFF-~1

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali “ÉCU” ile Ortaklık Anlaşması Yaptı

Paris merkezli festival, Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile anlaşma imzaladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ortaklık anlaşması imzaladı.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile ortaklık anlaşması yaptı. Paris merkezli bu festival genellikle Avrupa’nın Sundance’ı olarak anılıyor ve kendi sözleriyle dünyanın en iyi bağımsız film yapımcılarının keşfine ve ilerlemesine adanıyor.

Her yıl gerçekleşen ÉCU, “hem biçim hem içerik olarak kalite, yenilik ve yaratıcılık” konusuna titizlikle dikkat edilerek seçilmiş bir film seçkisi sunuyor. Başvurular, yedisi Avrupalı olmayan film yapımcılarına (Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya’dan) açık olmak üzere 14 kategoride değerlendirilmekte ve 25 ödülle sonuçlandırılmaktadır.

Ana hedeflerinden biri Türkiye’den kadın sinemacılara uluslararası görünürlük sağlamak olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ÉCU ile yaptığı işbirliğinin harika sonuçlarını görmeyi ve sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İstanbul Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Film Festivali Başvuruları

8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak 41. İstanbul Film Festivali “Türkiye Sineması” bölümüne başvurular festivalin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2022’de 41. yılını kutluyor. 41. İstanbul Film Festivali’nin 8-19 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak 2022. Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sayfası film.iksv.org’da yer alıyor. Festivalin yönetmeliklerine de aynı adresten ulaşılabilir.

41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Başvuru için

Festivale başvurular, festivalin resmi sitesi film.iksv.org üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılıyor. Başvurular, 2021-2022 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istfilmfest41 etiketini kullanarak siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” İtalya’da En İyi Film Seçildi

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki Şafak Arasında

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, Avrupa’nın önemli film festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, İtalya’nın önde gelen festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde “En İyi Film” ödülü, “İki Şafak Arasında” filminin oldu.

“Olağanüstü yönetmenlik becerileri”

Yönetmen Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında”, festival jürisi tarafından övgüye layık görüldü. Jüri, filme ödül verme gerekçesi olarak, “Olağanüstü yazma ve yönetmenlik becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca, ağırbaşlılıkla yönetilen ve yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran, olgun bir film.” ifadelerini gerekçe gösterdi.

Festival yolculuğu devam ediyor

2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen film, Kadir’in fabrikasında bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor. Film, önümüzdeki günlerde 21. Eskişehir Film Festivali ve 10. Malatya Film Festivali’nde de gösterilecek.

“İki Şafak Arasında” filminin yer aldığı festivaller ve aldığı ödüller ise şöyle:

 • 69. San Sebastian Film Festivali / İspanya (Dünya Prömiyeri)
 • 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Jüri Özel Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Cahide Sonku Ödülü)
 • 45. Sao Paolo Mostra Film Festivali / Brezilya
 • 9. Boğaziçi Film Festivali (En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü)
 • 17. Free Zone Film Festivali / Sırbistan (En İyi Film Ödülü)
 • 32. Ankara Film Festivali
 • 22. Arras Film Festivali / Fransa
 • 7. Lima Semana Del Cine Film Festivali / Peru
 • 26. Gezici Festival
 • 39. Torino Film Festivali / İtalya (En İyi Film Ödülü)
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler