Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Kristal Kayısı için Geri Sayım Başladı

Yayınlandı

tarihinde

4. Malatya Uluslararası Film Festivali

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından; T.C. Kültür Bakanlığı, Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali’nin basın toplantısı 30 Ekim Çarşamba günü Four Seasons Bosphorus’ta yapıldı.

Malatya Valisi Festival Onursal Başkanı Sayın Vasip Şahin’in ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında Ulusal ve Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmleri, Ulusal Kısa Film Yarışmacı filmleri ve jüri üyeleri açıklandı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt, Festival Program Direktörü Nesim Bencoya, Festival Danışma Kurulu üyesi ve Sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya Ulusal Uzun Film Yarışması’nın jüri üyeleri Oyuncu Kenan Işık, Yazar Canan Tan; Uluslararası Uzun Film Yarışması’nın jüri üyeleri Fipresci Genel Sekreteri Klaus Eder, Ulusal Kısa Film Yarışması’nın Jüri üyelerinden Yapımcı Emre Yeksan’ın ve Kemal Sunal’ın değerli eşi Gül Sunal’ın yanı sıra danışma kurulu üyeleri ve pek çok basın mensubu katıldı.

Basın Toplantısı açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi Festival Onursal Başkanı Sayın Vasip Şahin 4. yılında festivalin kendini daha da ispatladığını ve uluslararası bir festival olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirtti.  Festival programının oldukça geniş olduğunu söyleyen Vali Vasip Şahin, festival kapsamında 137 filmin gösteriminin yapılacağını, yan etkinliklerle de Malatyalılar ve sinemaseverler için sanat dolu bir hafta yaşanacağını söyledi.

Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt da festivalin Malatya’ya katkılarından söz etti ve “Malatya denince akla kayısı gelirdi. Artık bir de uluslararası boyutta bir festival de geliyor” dedi.

Festival Program Direktörü Nesim Bencoya festivalin kimliğini kazanmaya başladığını vurguladı ve “Ortadoğu’nun her şartta bir parçasıyız, bu anlamda bir bakış açısı kazanmak gerekiyor. Sinema yoluyla daha barışçıl bir hayat mümkün olabilir. Bu bağlamda biz doğuyu ve batıyı birleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl Amerikalı Yönetmen John Sayles’e onur ödülü vermiştik. Bu yıl ise hem doğudan gelen hem batıdan gelen değerli sanatçılarımıza onur ödülü veriyoruz ve konsepti pekiştiriyor, kanlı bir coğrafyadan sinema aracılığıyla umut getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Festival Danışma Kurulu üyesi Sinema Yazarı Alin Taşçıyan ise film seçkisini hazırlarken çok özendiklerini belirtti ve ardından yarışmacı filmleri açıklandı.

Festival 15 Kasım Perşembe akşamı Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni’yle başlayacak festival heyecanı 21 Kasım Perşembe akşamı düzenlenecek Festival Kapanış Töreni’nde ödüllerin verilmesiyle son bulacak.

Uluslararası Yarışma Jüri Üyeleri

Amerikalı Yapımcı, Oyuncu ve Senarist Jim Stark (Jüri Başkanı) FIPRESCI Genel Sekreteri, Sinema Eleştirmeni Klaus Eder Amerikalı Yönetmen Randa Haines Lübnanlı Yapımcı, Lübnan Metropolis Sanat Sinemasının Kurucusu ve Yöneticisi Hania Mroue Akademisyen, TV Program Yapımcısı, Eskişehir Film Festivali Onursal Başkanı Prof. Dr. Gülseren Yücel

Ulusal Uzun Film Yarışması Jüri Üyeleri

Yönetmen Tunç Başaran (Jüri Başkanı) Eleştirmen, Yazar, Çevirmen, Tiyatro Yazarı; TV ve Radyo Programcısı Sevin Okyay Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Settar Tanrıöğen Sinema ve Tiyatro Oyuncusu, Tiyatro Yönetmeni Kenan Işık Yazar Canan Tan.

Ulusal Film Yarışması SİYAD Jürisi    

Sinema Yazarı, Akademisyen Ayla Kanbur Zaman Gazetesi Sinema Yazarı Ali Koca Radikal Gazetesi Sinema Yazarı Erman Ata Uncu

Ulusal Kısa Film Yarışması Jüri Üyeleri

Yönetmen Seren Yüce (Jüri Başkanı) Cannes Film Festivali Short Film Corner Yöneticisi Alice Kharoubi Yönetmen Can Evrenol Yazar, Senarist, Müzik Eleştirmeni Doğu Yücel Yapımcı Emre Yeksan

Ulusal Uzun Metraj Yarışma Kategorisinde Yarışacak Filmler

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, Ulusal Uzun Yarışma kategorisinde 9 film yarışıyor.

 • Eve Dönüş -Sarıkamış 1915 / Yön: Alphan Eşeli
 • Gözümün Nuru / Yön: Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu
 • Karnaval  / Yön: Can Kılcıoğlu
 • Kusursuzlar / Yön: Ramin Matin
 • Lal / Yön: Semir Aslanyürek
 • Saroyan Ülkesi /  Yön: Lusin Dink
 • Üç Yol / Yön: Faysal Soysal
 • Yarım Kalan Mucize / Yön: Biket İlhan
 • Yozgat Blues / Yön: Mahmut Fazıl Coşkun

Uluslararası Uzun Metraj Yarışma Kategorisinde Yarışacak Filmler

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, Uluslararası Uzun Yarışma kategorisinde 10 film yarışıyor.

 • Bal / Miele / Honey, Valeria Golino, 2013, 96′, İtalya, Fransa (Premiere)
 • Bethlehem, Yuval Adler, 2013, 99′, İsrail, Almanya, Belçika (Premiere)
 • Hayatın Baharı / Grzeli Nateli Dgeebi / In Bloom, Nana Ekvtimishvili & Simon Gross, 2013, 102′, Gürcistan, Almanya, Fransa
 • Ilo Ilo / Ilo Ilo, Anthony Chen, 2013, 99′, Singapur
 • İdeal Kent  / La Città İdeale / Ideal City, Luigi Lo Cascio, 2012, 105′, İtalya (Premiere)
 • Kendini Tut / Rengaine / Hold Back, Rachid Djaïdani, 2012, 78′, Fransa
 • Köpeğim Killer / Môj Pes Killer / My Dog Killer, Mira Fornay, 2013, 90′, Slovakya, Çek Cumhuriyeti
 • Ömer / Omar, Hany Abu-Assad, 2013, 96′, Filistin
 • Papusza / Papusza, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, 2013, 131′, Polonya
 • Sefertası / Dabba /  Lunchbox, Ritesh Batra, 2013, 104′, Hindistan, Fransa, Almanya, ABD

Ulusal Kısa Film Yarışma Kategorisinde Yarışacak Filmler

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, Ulusal Kısa Film Yarışma kategorisinde 15 film yarışıyor.

 • 8 Ay / 8 Months, Hüseyin Aydın Gürsoy, 2013, 20’
 • Açlık / Hunger, Güçlü Aydoğdu, 2013, 3’
 • Adem’in Hikayesi / The Story Of Adam, Sinan Sertel, 2013, 19’
 • Avni Amca / Uncle Avni, Çiğdem Topaloğlu, 2013, 17’
 • Bir Porsiyon Aşk / A Portion Of Love, Barış Konbal, 2013, 8’
 • Küçük Pencereli Evler / Houses With Small Windows,Bülent Öztürk, 2013, 16’
 • Mod / Mode, Deniz Tarsus, 2013, 11’
 • Ölmez Ağacın Gölgesinde / In The Shadow Of Deathless Tree, Nail Pelivan 2013,30’
 • Patik / The Booties, Güven Kara, 2013, 11’
 • Patika / The Country Road, Onur Yağız, 2013, 23’
 • Sadece Tek Bir Gün / Just For One Day, Tunç Şahin, 2013, 23’
 • Sıradaki? / Next?, Jale Akgöl, 2013, 5’
 • Ü.N.K. / U.O.E., Umut Subaşı, 2013, 7’
 • Yaşam Merkezi / Life Center, Ömer Günüvar, 2013, 20’
 • Yolculuk / The Journey, Nadim Güç, 2013, 17’

4MUFF-~1

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Onur Ödülü “Marco Bellocchio”ya Verilecek

Onur Ödülü’nün sahibi belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Marco Bellocchio

Bu sene 74. kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin Onur Ödülü, İtalyan yönetmen “Marco Bellocchio”ya takdim edilecek.

Sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali bu sene 74. kez düzenlenmeye hazırlanıyor. Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Onur Ödülü’nün kime takdim edileceği ise resmi olarak duyuruldu. Onur Ödülü, İtalyan yönetmen Marco Bellocchio‘ya kapanış töreninde takdim edilecek.

Bellocchio ile birlikte Jodie Foster da festivalin açılışında onur konuğu olacak. Usta yönetmenin Marx Can Wait filmi ise 16 Temmuz tarihinde “Rendez-vous with…” etkinliği kapsamında gösterilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Köprüde Buluşmalar” Almanya – Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu Başvuruları Başlıyor

Son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 11. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

Fon tarafından desteklenen 56 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) da Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

Destek alan projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan destek toplam 913,500 Euro’dur.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya- Türkiye ortak yapımları 1 Eylül Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenen projelerin duyurusu Ekim ayında yapılacaktır.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Resmi Posteri Yayınlandı

Festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”ne ait resmi poster yayınlandı.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin resmi posteri yayınlandı. Dünyanın merakla beklediği Cannes Film Festivali bu yıl ilk defa yaz aylarında gerçekleşecek. 74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin posterinde de Spike Lee bulunuyor.

Spike Lee, 17 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Cannes Film Festivali‘nin kapanış töreninde Altın Palmiye ödülünü verecek. Bu sene heyecanla beklenen festivalin film açılışını ise Adam Driver ile Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

Pierre Lescure ve Thierry Frémaux tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan festivalin Belirli Bir Bakış seçkisinde ise Türkiye’den Semih Kaplanoğlu filmi Bağlılık Hasan ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler