Köy Enstitüleri beyazperdeye taşınıyor

Manşet Türkiye

Yönetmenliğini Ali Adnan Özgür’ün yaptığı, yapımcılığını Erkan Can ve Tamer Çiçek’in üstlendiği, Ezel Akay’ın genel sanat yönetmenliğini yaptığı Toprağın Çocukları, köy enstitülerinin serüvenini sinemaya aktarıyor.

 

Türkiye’de 1940’lı yıllarda bir döneme damgasını vurarak eğitim seferberliği başlatılan ve ülke genelinde sayıları 21 olan köy enstitülerinden biri olan Hasanoğlan Köy Enstitüsü yerleşkesi, film setine dönüştürüldü. 1957 yılında dönemin iktidarı tarafından siyasi nedenlerle kapatılan köy enstitülerinin bu durumu, filmin konusu oldu. 600 dönümlük Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yerleşkesi’nde tamamı çekilecek olan ’Toprağın Çocukları’ adlı filmin yönetmenliğini A. Adnan Özgür, öykü ve senaryosunu Dilşah Özdinç, görüntü yönetmenliğini Yusuf Aslanyürek, genel sanat yönetmenliğini Ezel Akay üstlenirken, Erkan Can, Meral Çetinkaya, Ufuk Bayraktar, ŞebnemSönmez, Türkü Turan, Menderes Samancılar, Müge Boz, Serdar Genç ve Bahtiyar Engin ise filmde çeşitli oyuncu karakterlerini canlandıracak.

Köy Enstitüleri konusunu ele alan ilk uzun metraj filmi olan Toprağın Çocukları’nın çekimleri Ankara’nın Elmadağ ilçesinde Hasanoğlan Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesi’nde yapılıyor. Çekim bölgesi filme uygun hale getirilip dört haftalık çekim süresince kullanılacak ve yapılan restorasyon okulda okuyan öğrencilerin hizmetine sunulacak.

Filmin Şubat 2012’de 200 kopya ile tüm Türkiye’de aynı anda vizyona girmesi planlanıyor.

Sinefesto Haber Merkezi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up