Kötülerin Kazandığı En İyi 10 Film (Sürpriz Bozan İçerir)

Liste Serkan Baştimar

Hollywood birbirinin kopyası olan sayısız film üretmeye devam ediyor, ama farklı isimler, oyuncular ve rol dağıtımlarına rağmen, kötünün iyiyi yendiği, daha ilginç ve karizmatik olan kötü adamın amaçlarına ulaştığı orijinal bir filmi bulmak güçleşiyor. İşte size bu senaryonun gerçek olduğu 10 film!

UYARI: Sürpriz bozan içerir. Bu liste en temelde bir sürpriz bozan listesi. Yani bu filmleri izlemediyseniz ve izlemeyi planlıyorsanız, açıklamaları okumayın.

 Üçkağıtçılar

Üçkağıtçılar (2003) Matchstick Men

Takıntılı bir üçkağıtçı olan Roy Walker ve iş ortağı Frank, düzenbazlıklarına yoğunlaşmışken Roy’un varlığından haberdar dahi olmadığı kızı Angela gelir Roy obsesif-kompulsif bozukluğu olan bir agorafobik olduğu için Angela’nın gelişiyle rutinin bozulmasından başlarda rahatsız olsa da, kısa süre sonra daha önce hiç tanışmadığı kızıyla arasında gelişen ilişkiden memnun olur. Aman Angela babasının kariyerine ilgisi artmaya başlar.

Filmin ilerleyen dakikalarında, düzenbazların başı, Chuck, Roy’un evinin önünde yanında ölesiye dövülmüş Frank ile beklemektedir. Angela, Chuck’ı vurur ve Roy, Frank ve Angela’yı ortalık sakinleşene kadar saklanmaları için uzaklara gönderir. Roy, Chuck’ın bedeniyle ilgilenirken, Chuck bir anda canlanır ve Roy’u bayıltır. Roy bir hastanede uyanır ve Frank ile Angela’nın kayıp olduğunu fark eder. Yavaş yavaş anlar ki, Frank onu aldatmıştır. Eski karısıyla yaptığı konuşmadan öğrenir ki, Roy’un kızı bir düşük yüzünden hiç doğmamıştır ve Angela sadece Frank’in iş ortağıdır.

___

Brezilya

Brezilya (1985) Brazil

Terry Gilliam’ın zihninden gelen bu aşırı garip, distopik bilim kurguda, Sam Lowry çok da uzak bir gelecekten olmayan bir ülkede, sıradan (yani, geri kalan karakterlere kıyasla sıradan) bürokratik bir hayat sürmektedir. Ciddi bir karışıklığı araştırmakla görevlendirilir ve bir anda bir halk düşmanına dönüşür.

Artık bir terörist olarak adlandırılan Sam, eski bir arkadaşı Jack Lint tarafından yakalanır. İşkence edilmek üzere alı konur ama sonra, Tuttle ve hükümete karşı direnenler bulunduğu yeri basarak Sam’i kurtarır. Bir silah çatışmasıyla oradan çıktılar ve Sam ile hoşlandığı kadın Jill, ömürlerinin sonuna kadar küçük bir kasabada yaşadılar… Ama aslında yaşamadılar. Çünkü bunlar işkence odasında katatonik bir hale gelen ve düzelmesi adına umut kalmamış olan Sam’in zihninden geçenlerdir sadece.

___

 Gizemli Ada

Gizemli Ada (1973) The Wicker Man

1973 yapımı bu korku filminin başrolünde Edward Woodward, bir polis memuru olan Neil Howie’yi canlandırıyor. Neil Howie, Hebrides’a giderek küçük bir kızın kaybolmasını araştırmasını isteyen isimsiz bir mektup alır. Oradaki yerel halkın, keltik pagan inancından dolayı genç polisin, en yumuşak tabirle, cesareti kırılmıştır.

Filmin sonlarına doğru, adadakilerin, Howie’yi adaya çekmek için bir tuzak kurduğu açığa çıkar. Kaçırılmış ve zor durumda olan küçük kız hikâyesi tamamen bir yalandır. Bir önceki sene yaşanan başarısız hasat dönemi yüzünden, pagan inancına göre, bir kurban verilmesi gerekmektedir ve Howie ideal bir kurbandır. Çırılçıplak soyulup, merasim kaftanlar giydirilir, devasa hasırdan bir figüre bağlanarak canlı canlı yakılır.

___

Rosemary'nin Bebeği

Rosemary’nin Bebeği (1968) Rosemary’s Baby

Bu klasik Roman Polanski korku filmi, uğursuz bir namı olan daireye taşınan genç bir çiftin etrafında dönüyor. Bu dairenin zamanında, yamyam katiller, cadılar, satanistler gibi birçok sıra dışı insana ev sahipliği yaptığı iddia edilmektedir. Birçok garip olay ve ürkütücü komşunun arasında, Rosemary’nin hamile kalması, genç çiftin bu garip komşuların bebekleriyle alakalı bir planları olduğundan şüphelenmelerine sebep olur.

Ortaya, Rosemary’nin bebeğinin şeytanın tohumu olduğu çıkar ve bütün komşular bir anda “çok yaşa şeytan” diye bağırmaya başlar. Filmin sonunda, komşusu Roman tarafından annelik içgüdülerine teslim olmaya ikna edilen Rosemary, bebeğin beşiğini sallarken “babasının gözlerini almış…” derken görülür.

___

Guguk Kuşu

Guguk Kuşu (1975) One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Randle Patrick McMurphy, başını kanunlarla tekrar belaya sokmuştur ve bu sefer hapisten kurtulabilmek için, akıl sağlığının yerinde olmadığı kozunu kullanacaktır. Davanın sonunda kendini, aşağılayıcı ve baskıcı hemşire Ratched’ın yanında, birçok renkli ve tabii ki deli karakterle dolu bir akıl hastanesinde bulur. McMurphy’nin önderliğinde tüm hastalar hemşire Ratched’a karşı bir isyana başlarlar.

McMurphy’nin çok içtiği ve bir kadınla geçirdiği bir gecenin sabahında, hemşire Ratched hastaneye gelir ve tüm olanları fark eder. Hemşire Ratched, Kekeme ve sosyal olarak garip, intihar eğilimli bir çocuk adam olan Billy’i, olanları annesine söylemekle tehdit eder ve onu yalnız bırakır. Oda da sadece birkaç saniye yalnız kalan Billy bir cam parçasıyla boğazını keserek intihar eder. Bu olay sonucu dehşete düşen McMurphy Ratched’a saldırır ve neredeyse ölene kadar boğazlar. Bu sırada bayıltılır ve uzaklara götürülür. Daha sonra Şef, büyük ve dilsiz bir Kızılderili, McMurphy’i kafasında lobotomi izleriyle bulur, sonra da McMurphy’nin kaçacağını söylediği yoldan hastaneden kaçar.

____

Kuzuların Sessizliği

Kuzuların Sessizliği (1991) The Silence of the Lambs

Genç FBI adayı, Clarice Starling, manipülatif ve dahi bir seri katil olan Hannibal Lecter ile anlaşmaya varmakla görevlendirilir. Buffalo Bill isimli, kadınları yakalayıp derilerini yüzüp, bu derilerden özel bir mont serisi yapan, başka bir seri katil yakalanması konusunda Lecter’den akıl alabilmeleri çok önemlidir.

Lecter’in Tennessee’deki özel güvenlikli hücresinden kaçmasından sonra, Claire, Bill’in ilk kurbanının yaşadığı şehri incelemeye başlar. SWAT ekibi yanlış bir eve baskın düzenlerken Claire Bill’in evindedir. Bill kaçarken silahını dikkatlice çeker ve arkasından gitmeye başlar. Işıkların gitmesiyle tamamen karanlıkta kalan Claire, bir şekilde Bill’i vurmayı başarır. Günler sonra, o sırada Bahamalar’da olan Lecter’dan kısa bir telefon alır. “akşam yemeğinde bir arkadaşımı yiyorum” diyen Lecter, hapishane doktorunu peşinden sürükleyerek uzaklaşır.

____

Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü (1999) Fight Club

İsmi açıklanmayan dengesiz bir insomniyak ve karizmatik bir sabun satıcısı Tyler Durden, isimsiz kahramanımızın evinin infilak olmasının ardından ‘bir takım’ olurlar. Beraber bir sokak dövüş kulübü kurarlar; ve bu sayede isimsiz kahramanımız artık uyuyabilmektedir. Kulüp yayıldıkça, ardındaki felsefe de yayılır, ta ki kahramanımızın bu durumun artık kontrolden çıktığını düşünmeye başlayana kadar.

Kurduğu diğer dövüş kulüplerine giderek Tyler’ın adımlarını takip eden insomniyak, bu süreçte birçok dejavu yaşar. Kulüp üyelerinden biri ona Tyler Durden diye hitap edene kadar, gittiği yerleri nereden hatırladığını anlayamaz. O ve Tyler aslında aynı kişidir. Tyler finans sektörünü çökertmek için birçok kredi firmasının ana binalarını patlatmak üzere bir plan yapmıştır. İnsomniyak’ın bombaları imha etme planı, Tyler’ın hayali ve harika bir kavgada onu yere sermesiyle ortadan kalkar. Tyler illüzyonunu kendini vurarak ortadan kaldıran insomniyak, bombaları imha edemez ve Tyler nihai planını gerçekleştirmiş olur.

____

Akıl Defteri

Akıl Defteri (2000) Memento

En kronolojik olmayan film olabilir. Eski sigorta araştırmacısı Leonard Shelby, karısının öldürüldüğü ve kendisinin de başından sert bir darbe aldığı bir darbeden sonra, kısa süreli anıları hatırlayamaz hale gelir. Memento filmi iki hikâyeyi gösterir. Bir tanesi Leonard’ın arkadaşı Teddy’i öldürdüğü andan öncesine doğru giderken, diğeri bulunduğu anda yaptığı bir telefon görüşmesinden sonra gelişen olayları anlatır.

İki hikâyenin birleştiği noktada, Leonard karısının katili John G olduğuna inandığı bir adamı terk edilmiş bir binada öldürür. Adamın ölmeden önce “sammy” diye mırıldanması ( Leonard ile aynı durumda olan Leonard’ın sadece tanıştığı insanlara bahsettiği bir adam) Leonard’a yanlış adamı öldürdüğünü düşündürür. Baskı altında kalan Teddy, Leonard’ın karısının aslında saldırıdan kurtulduğunu, daha sonra insülin zehirlenmesinden öldüğünü, Leonard’ın bir yaşam amacı olması için bu şekilde bir puzzle oluşturduğunu söyler. Leonard Teddy’nin araba ruhsatını ipucu olarak kullanıp “katili” aramış ve bu olaylar Teddy’nin ölümüyle sonuçlanmıştır.

____

Se7en

Yedi (1995) Se7en

İki cinayet bürosu dedektifi, 7 ölümcül günahtan birini işleyen kişileri hedef alan ve onları çok yaratıcı bir şekilde ve dâhice öldüren bir seri katilin peşindedir. İlk günah oburluktur. Dedektif Mills ve Somerset, makarna yemeye zorlanarak öldürülmüş aşırı derecede obez bir adamın bedenini bulurlar.

Sona yaklaştıkça, iki tanesi dışında bütün ölümcül günahların cinayeti işlenmiştir, Mills ve Somerset yeni cinayetin haberini beklemektedirler ama katil, John Doe, kana bulanmış bir halde polise teslim olur ve bu iki dedektifin kendisini diğer iki cesedin yanına götürürse bütün cinayetleri itiraf edeceğini söyler. Bu esnada, şehrin dışında kalan bir yere, içine gizemli bir paket olan bir kamyonet gelir. Somerset kutuyu açar ve gördüğü karşısında dehşet içinde geri çekilir. Hemen Mills’e doğru koşarak silahını bırakmasını söyler. Doe, Mills’in karısını ve çocuğunu öldürdüğünü ve kutunun içinde onların olduğunu söyler. Yasa boğulan Mills, orada Doe’yu öldürür. Doe’nun “kıskançlık” günahı yüzünden öldürülür ve onu öldüren Mills ise “öfke” olarak, Doe’nun başyapıtını tamamlar.

____

Olağan Şüpheliler

Olağan Şüpheliler (1995) The Usual Suspects

Bir kamyonun gasp edilmesinden sonra, konuyla alakalı 5 adam tutuklanır ve soruşturma için karakola getirilir. Hepsi suçsuzdur ve salıverilirler, ama bu olay üstüne polisten intikam almak için bir plan yapmaya karar verirler. Plan başarıyla gerçekleştirilir, ama bu beşli sonrasında efsanevi suç dehası Keyser Soze’nin kendisine haksızlık yaptıklarını düşündüğünü ve bunu karşılığında bir şey istediğini öğrenirler. “geri ödeme” işi iyi gitmez, 27 adam, yıkılmış bir gemide ölü bir şekilde bırakılır.

Bunların hepsini s’erebral palsi’ rahatsızlığından mustarip olan, sessiz Verbal Kint’ten, suçlulardan birinden, öğrenilir ki kendisi bottan kurtulmayı başarmış iki kişiden biridir. Hikâyesini anlattıktan sonra, ajan Kujan (Verbal’ın konuştuğu adam), 5 suçludan biri olan Dean Keaton’ın aslında Keyser Soze olduğuna karar verir ve Verbal’ı serbest bırakır. Verbal giderken, Kujan korkunç bir gerçeğin fakında varır: Verbal tüm hikâyeyi sorgu odasında Kujan’ın arkasındaki duvarda gördüklerinden uydurmuştur. Etrafta koşarak Verbal’ı ararken, diğer kurtulan kişinin anlattıklarına göre çizilen Soze’nin robot resmi faks makinesinden çıkar, resimdeki Verbal’dır. Bu sırada Verbal karakoldan çıkar, normal bir şekilde yürümeye başlar ve ortağının arabasına binerek uzaklaşır.

____

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up