Bizimle İletişime Geçin

Liste

Kötülerin Kazandığı En İyi 10 Film (Sürpriz Bozan İçerir)

Yaşasın kötülük diyen 10 film.

Yayınlandı

tarihinde

Hollywood birbirinin kopyası olan sayısız film üretmeye devam ediyor, ama farklı isimler, oyuncular ve rol dağıtımlarına rağmen, kötünün iyiyi yendiği, daha ilginç ve karizmatik olan kötü adamın amaçlarına ulaştığı orijinal bir filmi bulmak güçleşiyor. İşte size bu senaryonun gerçek olduğu 10 film!

UYARI: Sürpriz bozan içerir. Bu liste en temelde bir sürpriz bozan listesi. Yani bu filmleri izlemediyseniz ve izlemeyi planlıyorsanız, açıklamaları okumayın.

 Üçkağıtçılar

Üçkağıtçılar (2003) Matchstick Men

Takıntılı bir üçkağıtçı olan Roy Walker ve iş ortağı Frank, düzenbazlıklarına yoğunlaşmışken Roy’un varlığından haberdar dahi olmadığı kızı Angela gelir Roy obsesif-kompulsif bozukluğu olan bir agorafobik olduğu için Angela’nın gelişiyle rutinin bozulmasından başlarda rahatsız olsa da, kısa süre sonra daha önce hiç tanışmadığı kızıyla arasında gelişen ilişkiden memnun olur. Aman Angela babasının kariyerine ilgisi artmaya başlar.

Filmin ilerleyen dakikalarında, düzenbazların başı, Chuck, Roy’un evinin önünde yanında ölesiye dövülmüş Frank ile beklemektedir. Angela, Chuck’ı vurur ve Roy, Frank ve Angela’yı ortalık sakinleşene kadar saklanmaları için uzaklara gönderir. Roy, Chuck’ın bedeniyle ilgilenirken, Chuck bir anda canlanır ve Roy’u bayıltır. Roy bir hastanede uyanır ve Frank ile Angela’nın kayıp olduğunu fark eder. Yavaş yavaş anlar ki, Frank onu aldatmıştır. Eski karısıyla yaptığı konuşmadan öğrenir ki, Roy’un kızı bir düşük yüzünden hiç doğmamıştır ve Angela sadece Frank’in iş ortağıdır.

___

Brezilya

Brezilya (1985) Brazil

Terry Gilliam’ın zihninden gelen bu aşırı garip, distopik bilim kurguda, Sam Lowry çok da uzak bir gelecekten olmayan bir ülkede, sıradan (yani, geri kalan karakterlere kıyasla sıradan) bürokratik bir hayat sürmektedir. Ciddi bir karışıklığı araştırmakla görevlendirilir ve bir anda bir halk düşmanına dönüşür.

Artık bir terörist olarak adlandırılan Sam, eski bir arkadaşı Jack Lint tarafından yakalanır. İşkence edilmek üzere alı konur ama sonra, Tuttle ve hükümete karşı direnenler bulunduğu yeri basarak Sam’i kurtarır. Bir silah çatışmasıyla oradan çıktılar ve Sam ile hoşlandığı kadın Jill, ömürlerinin sonuna kadar küçük bir kasabada yaşadılar… Ama aslında yaşamadılar. Çünkü bunlar işkence odasında katatonik bir hale gelen ve düzelmesi adına umut kalmamış olan Sam’in zihninden geçenlerdir sadece.

___

 Gizemli Ada

Gizemli Ada (1973) The Wicker Man

1973 yapımı bu korku filminin başrolünde Edward Woodward, bir polis memuru olan Neil Howie’yi canlandırıyor. Neil Howie, Hebrides’a giderek küçük bir kızın kaybolmasını araştırmasını isteyen isimsiz bir mektup alır. Oradaki yerel halkın, keltik pagan inancından dolayı genç polisin, en yumuşak tabirle, cesareti kırılmıştır.

Filmin sonlarına doğru, adadakilerin, Howie’yi adaya çekmek için bir tuzak kurduğu açığa çıkar. Kaçırılmış ve zor durumda olan küçük kız hikâyesi tamamen bir yalandır. Bir önceki sene yaşanan başarısız hasat dönemi yüzünden, pagan inancına göre, bir kurban verilmesi gerekmektedir ve Howie ideal bir kurbandır. Çırılçıplak soyulup, merasim kaftanlar giydirilir, devasa hasırdan bir figüre bağlanarak canlı canlı yakılır.

___

Rosemary'nin Bebeği

Rosemary’nin Bebeği (1968) Rosemary’s Baby

Bu klasik Roman Polanski korku filmi, uğursuz bir namı olan daireye taşınan genç bir çiftin etrafında dönüyor. Bu dairenin zamanında, yamyam katiller, cadılar, satanistler gibi birçok sıra dışı insana ev sahipliği yaptığı iddia edilmektedir. Birçok garip olay ve ürkütücü komşunun arasında, Rosemary’nin hamile kalması, genç çiftin bu garip komşuların bebekleriyle alakalı bir planları olduğundan şüphelenmelerine sebep olur.

Ortaya, Rosemary’nin bebeğinin şeytanın tohumu olduğu çıkar ve bütün komşular bir anda “çok yaşa şeytan” diye bağırmaya başlar. Filmin sonunda, komşusu Roman tarafından annelik içgüdülerine teslim olmaya ikna edilen Rosemary, bebeğin beşiğini sallarken “babasının gözlerini almış…” derken görülür.

___

Guguk Kuşu

Guguk Kuşu (1975) One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Randle Patrick McMurphy, başını kanunlarla tekrar belaya sokmuştur ve bu sefer hapisten kurtulabilmek için, akıl sağlığının yerinde olmadığı kozunu kullanacaktır. Davanın sonunda kendini, aşağılayıcı ve baskıcı hemşire Ratched’ın yanında, birçok renkli ve tabii ki deli karakterle dolu bir akıl hastanesinde bulur. McMurphy’nin önderliğinde tüm hastalar hemşire Ratched’a karşı bir isyana başlarlar.

McMurphy’nin çok içtiği ve bir kadınla geçirdiği bir gecenin sabahında, hemşire Ratched hastaneye gelir ve tüm olanları fark eder. Hemşire Ratched, Kekeme ve sosyal olarak garip, intihar eğilimli bir çocuk adam olan Billy’i, olanları annesine söylemekle tehdit eder ve onu yalnız bırakır. Oda da sadece birkaç saniye yalnız kalan Billy bir cam parçasıyla boğazını keserek intihar eder. Bu olay sonucu dehşete düşen McMurphy Ratched’a saldırır ve neredeyse ölene kadar boğazlar. Bu sırada bayıltılır ve uzaklara götürülür. Daha sonra Şef, büyük ve dilsiz bir Kızılderili, McMurphy’i kafasında lobotomi izleriyle bulur, sonra da McMurphy’nin kaçacağını söylediği yoldan hastaneden kaçar.

____

Kuzuların Sessizliği

Kuzuların Sessizliği (1991) The Silence of the Lambs

Genç FBI adayı, Clarice Starling, manipülatif ve dahi bir seri katil olan Hannibal Lecter ile anlaşmaya varmakla görevlendirilir. Buffalo Bill isimli, kadınları yakalayıp derilerini yüzüp, bu derilerden özel bir mont serisi yapan, başka bir seri katil yakalanması konusunda Lecter’den akıl alabilmeleri çok önemlidir.

Lecter’in Tennessee’deki özel güvenlikli hücresinden kaçmasından sonra, Claire, Bill’in ilk kurbanının yaşadığı şehri incelemeye başlar. SWAT ekibi yanlış bir eve baskın düzenlerken Claire Bill’in evindedir. Bill kaçarken silahını dikkatlice çeker ve arkasından gitmeye başlar. Işıkların gitmesiyle tamamen karanlıkta kalan Claire, bir şekilde Bill’i vurmayı başarır. Günler sonra, o sırada Bahamalar’da olan Lecter’dan kısa bir telefon alır. “akşam yemeğinde bir arkadaşımı yiyorum” diyen Lecter, hapishane doktorunu peşinden sürükleyerek uzaklaşır.

____

Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü (1999) Fight Club

İsmi açıklanmayan dengesiz bir insomniyak ve karizmatik bir sabun satıcısı Tyler Durden, isimsiz kahramanımızın evinin infilak olmasının ardından ‘bir takım’ olurlar. Beraber bir sokak dövüş kulübü kurarlar; ve bu sayede isimsiz kahramanımız artık uyuyabilmektedir. Kulüp yayıldıkça, ardındaki felsefe de yayılır, ta ki kahramanımızın bu durumun artık kontrolden çıktığını düşünmeye başlayana kadar.

Kurduğu diğer dövüş kulüplerine giderek Tyler’ın adımlarını takip eden insomniyak, bu süreçte birçok dejavu yaşar. Kulüp üyelerinden biri ona Tyler Durden diye hitap edene kadar, gittiği yerleri nereden hatırladığını anlayamaz. O ve Tyler aslında aynı kişidir. Tyler finans sektörünü çökertmek için birçok kredi firmasının ana binalarını patlatmak üzere bir plan yapmıştır. İnsomniyak’ın bombaları imha etme planı, Tyler’ın hayali ve harika bir kavgada onu yere sermesiyle ortadan kalkar. Tyler illüzyonunu kendini vurarak ortadan kaldıran insomniyak, bombaları imha edemez ve Tyler nihai planını gerçekleştirmiş olur.

____

Akıl Defteri

Akıl Defteri (2000) Memento

En kronolojik olmayan film olabilir. Eski sigorta araştırmacısı Leonard Shelby, karısının öldürüldüğü ve kendisinin de başından sert bir darbe aldığı bir darbeden sonra, kısa süreli anıları hatırlayamaz hale gelir. Memento filmi iki hikâyeyi gösterir. Bir tanesi Leonard’ın arkadaşı Teddy’i öldürdüğü andan öncesine doğru giderken, diğeri bulunduğu anda yaptığı bir telefon görüşmesinden sonra gelişen olayları anlatır.

İki hikâyenin birleştiği noktada, Leonard karısının katili John G olduğuna inandığı bir adamı terk edilmiş bir binada öldürür. Adamın ölmeden önce “sammy” diye mırıldanması ( Leonard ile aynı durumda olan Leonard’ın sadece tanıştığı insanlara bahsettiği bir adam) Leonard’a yanlış adamı öldürdüğünü düşündürür. Baskı altında kalan Teddy, Leonard’ın karısının aslında saldırıdan kurtulduğunu, daha sonra insülin zehirlenmesinden öldüğünü, Leonard’ın bir yaşam amacı olması için bu şekilde bir puzzle oluşturduğunu söyler. Leonard Teddy’nin araba ruhsatını ipucu olarak kullanıp “katili” aramış ve bu olaylar Teddy’nin ölümüyle sonuçlanmıştır.

____

Se7en

Yedi (1995) Se7en

İki cinayet bürosu dedektifi, 7 ölümcül günahtan birini işleyen kişileri hedef alan ve onları çok yaratıcı bir şekilde ve dâhice öldüren bir seri katilin peşindedir. İlk günah oburluktur. Dedektif Mills ve Somerset, makarna yemeye zorlanarak öldürülmüş aşırı derecede obez bir adamın bedenini bulurlar.

Sona yaklaştıkça, iki tanesi dışında bütün ölümcül günahların cinayeti işlenmiştir, Mills ve Somerset yeni cinayetin haberini beklemektedirler ama katil, John Doe, kana bulanmış bir halde polise teslim olur ve bu iki dedektifin kendisini diğer iki cesedin yanına götürürse bütün cinayetleri itiraf edeceğini söyler. Bu esnada, şehrin dışında kalan bir yere, içine gizemli bir paket olan bir kamyonet gelir. Somerset kutuyu açar ve gördüğü karşısında dehşet içinde geri çekilir. Hemen Mills’e doğru koşarak silahını bırakmasını söyler. Doe, Mills’in karısını ve çocuğunu öldürdüğünü ve kutunun içinde onların olduğunu söyler. Yasa boğulan Mills, orada Doe’yu öldürür. Doe’nun “kıskançlık” günahı yüzünden öldürülür ve onu öldüren Mills ise “öfke” olarak, Doe’nun başyapıtını tamamlar.

____

Olağan Şüpheliler

Olağan Şüpheliler (1995) The Usual Suspects

Bir kamyonun gasp edilmesinden sonra, konuyla alakalı 5 adam tutuklanır ve soruşturma için karakola getirilir. Hepsi suçsuzdur ve salıverilirler, ama bu olay üstüne polisten intikam almak için bir plan yapmaya karar verirler. Plan başarıyla gerçekleştirilir, ama bu beşli sonrasında efsanevi suç dehası Keyser Soze’nin kendisine haksızlık yaptıklarını düşündüğünü ve bunu karşılığında bir şey istediğini öğrenirler. “geri ödeme” işi iyi gitmez, 27 adam, yıkılmış bir gemide ölü bir şekilde bırakılır.

Bunların hepsini s’erebral palsi’ rahatsızlığından mustarip olan, sessiz Verbal Kint’ten, suçlulardan birinden, öğrenilir ki kendisi bottan kurtulmayı başarmış iki kişiden biridir. Hikâyesini anlattıktan sonra, ajan Kujan (Verbal’ın konuştuğu adam), 5 suçludan biri olan Dean Keaton’ın aslında Keyser Soze olduğuna karar verir ve Verbal’ı serbest bırakır. Verbal giderken, Kujan korkunç bir gerçeğin fakında varır: Verbal tüm hikâyeyi sorgu odasında Kujan’ın arkasındaki duvarda gördüklerinden uydurmuştur. Etrafta koşarak Verbal’ı ararken, diğer kurtulan kişinin anlattıklarına göre çizilen Soze’nin robot resmi faks makinesinden çıkar, resimdeki Verbal’dır. Bu sırada Verbal karakoldan çıkar, normal bir şekilde yürümeye başlar ve ortağının arabasına binerek uzaklaşır.

____

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Gözden Kaçan 10 Güzel Fransız Filmi

Fransız kalmayın!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Tatlı Günler (1967) Les demoiselles de Rochefort IMDb 7,7

Hollywood’un Altın Çağ’ından bir müzikal uyarlaması olan Tatlı Günler, ikiz kız kardeşlerin hikayesini anlatıyor. Anneleriyle birlikte yaşayan kardeşlerin biri piyano, diğeriyse dans öğretmenidir. Rengarenk sahneleriyle komediyi bütünleştiren kasabaya gelen iki yabancı, askerliğini yapmak üzere gelen genç sanatçı Maxence ve sevgilisiyle buluşmak isteyen Parisli işadamı Simon, kardeşlerin hayatını baştan aşağı değiştirecektir.

Paris Eğleniyor (1955) French Cancan IMDb 7,4

Yetenek avcısı ve şov yapımcısı Danglard, bir yandan tüm engellere ve kıskançlıklara rağmen ilerlemeye devam ederken bir yandan da çamaşırhanede çalışan ve Nini’ye bir kariyer hazırlama çabasındadır. Danglard’ın Moulin Rouge adlı yeni dans salonu Fransız Cancan’ın tapınağı olmak üzeredir.

Unutulmazlar (1962) Le doulos IMDb 7,8

 Maurice hapisten yeni çıkmış bir hırsızdır. Bir gün çalıntı mal satan Gilbert’i öldürür ve başka bir soygunun ganimetine konar. Bir sonraki soygunu için gerekli ekipmanı kendisine arkadaşı Silien tedarik eder.

Yumuşak Ten (1964) La peau douce IMDb 7,5

Pierre Lachenay, başarılı bir edebiyatçı ve yayıncıdır. Lizbon’a bir konferans için giderken Nicole isminde bir hostesle tanışır. Evli ve bir çocuk babası olmasına rağmen Nicole’a karşı duygularını engelleyemeyen Pierre, tüm varlığını kasıp kavuran bir aşkın içine düşer.

Son derece dengesiz bir yapısı olan karısı Franca’dan durumu saklamaya çalışsa da duyguları, artık Nicole’dan ayrı yaşamaya dayanamayacak boyuttadır. Karısından ayrılmaya karar verir ama bu ayrılık herkes için son derece trajik bir sonla noktalanacaktır.

François Truffaut’ya Cannes’da Altın Palmiye adaylığı getiren bu etkileyici dram, son derece sağlam karakter analizleri ve durum tahlilleri ile bunları çarpıcı bir dille sunan oyunculuklarla bezeli. Truffaut’nun en etkileyici filmlerinden biri olduğunu ekleyelim.

Une femme est une femme (1961) IMDb 7,5

Film, günün birinde bir bebek sahibi olmaktan başka bir şey istemeyen bir striptizci olan güzel Angela’nın öyküsünü anlatır. Birlikte yaşadığı sevgilisi Emile buna yanaşmaz ve ertelemeye çalışır. Angela’nın sürekli ısrarları karşısında onu biraz da baştan savmak için şaka yaparak onun en iyi arkadaşı Alfred ile bir gece geçirmesini önerir. Bu arada Alfred de Angela’ya ilan-ı aşk eder. Sonunda Angela, Emile’in önerisine uyar; şaka gerçek olur ve yanlış anlamalar, kıskançlıklar ve tartışmalar başlar. Ama sonunda Angela istediğine kavuşur.

Jean de Florette (1986) IMDb 8,0

Uzun bir aradan sonra doğduğu köye dönen Ugolin’in en büyük hayali karanfil yetiştirmektir. Bu işte yüksek bir kâr olabileceğini gören amcası Le Papet yeğenine karanfil ekmesi için bir tarla aramaya başlar ve komşusu Jean Cadoret’nin çiftliğinde karar kılar.

Un homme qui dort (1974) IMDb 8,1

Modern yaşamın ağırlığını kaldıramayan, tutunamayan bireyler üzerine bir film. Artık hiçbir şey hissetmeyen isimsiz baş karakterin hikayesi, diyalog olmayan, sadece bir dış sesin konuştuğu film boyunca anlatılıyor.

Paralel Yaşamlar (1955) La Pointe-Courte IMDb 7,1

Dört yıllık evlilikleri boyunca birbirlerinden uzaklaşan bir adam ile bir kadın, kocanın doğum yeri olan La Pointe-Courte adlı küçük balıkçı köyünü ziyaret ederler. Köyde bulundukları süre boyunca iş, eğlence, evlilik, doğum ve ölümün basit izleği çevrelerinde sürüp gidiyor. Bu durum yavaş yavaş çiftin hayata bakışını değiştiriyor ve yeniden bir araya geliyorlar. Film, Fransız Yeni Dalgası’nın ilk örneği olarak kabul ediliyor. Agnès Varda’nın geniş bir toplumsal-siyasal konular yelpazesini içeren bu ilk sinemasal çabası, aslında paralel olarak gelişen iki film. Paralel Yaşamlar, nesnelerin görünürdeki dünyası ile duygu ve düşüncelerin iç dünyası arasındaki ikili ilişkiye duyduğu ilgiyle, 60’lı yılların yeni Fransız sinemacılarını çok meşgul edecek bir temayı ele alıyor.

Zazie dans le métro (1960) IMDb 7,0

Küçük kız çocuğu Zazi, taşradan Paris’e Amcası Gabriel’in evinde kalmaya gelir. Zazi’nin hayallerini Paris metrosunda gezmek süslemektedir. Bu amaçla Gabriel’in evinden kaçar.

Genç ve Güzel (1972) Une belle fille comme moi IMDb 6,5

Stanislas Previne suçlu kadınlar üzerine tez yazan genç bir sosyologtur. Hapishanede yapacağı bir görüşme kapsamında Camille Bliss ile tanışır. Camille, sevgilisi Arthur’u ve kocası Clovis’i öldürmekle suçlanmaktadır. Böylece Stanislas’a hayatını ve aşk ilişkilerini anlatmaya başlar.

Taste Of Cinema

Okumaya Devam Et

Liste

Psikolojiyi Geren 10 Film

Dikkat bu filmler psikolojiyi gerer.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ölüm Korkusu (1958) Vertigo IMDb 8,3

Vertigo, Hitchcock’un teknik ve işlediği konu itibariyle sinema tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilir. Bir suçluyu kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramayan dedektif Scottie Ferguson’da, bu olayın ardından yükseklik korkusu başgösterir. “Vertigo” hastalığına dönüşen bu korku nedeniyle mesleğini bırakıp emekli olan dedektir, eski bir arkadaşı tarafından, ruhsal sağlığından şüphe ettiği karısı Madeleine’ni izlemesi için kiralanır. Scottie de kadını daha yakından izledikçe bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder; dahası kadının intihara meyilli olduğunu görür. Artık işleri yoluna koymak için uzaktan takip etmek yetersiz kalacak, Scottie’yi kendi korkularıyla da yüzleşeceği bir mücadelenin içerisine sürükleyecektir.

Rosemary’nin Bebeği (1968) Rosemary’s Baby IMDb 8,0

Tanınmış bir aktör olmak için çabalayan Guy ve güzeller güzeli karısı Rosemary, New York’taki yeni hayatlarına başlamak için eski bir binada mütevazi bir daire kiralarlar. Genç çiftin bu yabancı yere alışmalarındaki en büyük yardımcısı üst katlarında oturan yaşlı Castavet çifti olur. Castavet çiftinin ‘fazlaca’ misafirperver olan tavırları güzel Rosemary’i şüphelere sürüklerken kocası Guy olan bitenin farkında değildir. Günden güne tedirginleşen ve şüpheleri kocası tarafından önemsenmeyen Rosemary gördüğü tuhaf ve korkutucu bir rüyayla derinden sarsılır. Rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğradığını gören kadın gerçek hayatında da hamile kaldığında komşuların gizemi giderek artacaktır.

The Wicker Man (1973) IMDb 7,5

Neil Howie isimli bir dedektif polis İskoçya’daki Summerisle Adası’nda meydana gelen gizemli bir davayı çözmek için bölgeye gider. Bir genç kız esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuştur ve Howie onu bulması için görevlendirilmiştir. Adaya vardığında bir sürprizle karşılaşan dedektif yerli halktan aslında öyle bir kızın asla var olmadığını işitir. Koyu bir Pagan inancına sahip olan yerli halk genç kızın varlığını kabul etmedikçe Neil Howie burada paganizme dair öğrendiği şeylerle birlikte olayların göründüğü gibi olmadığına kanaat getirecek, genç kıza ne olduğunu öğrenebilmek için ada halkına karşı zorlu bir mücadeleye girişecektir.

Gözü Tamamen Kapalı (1999) Eyes Wide Shut IMDb 7,4

Bill Harford ve karısı Alice Harford’ın dış dünyaya mutlu bir yansıyan bir evlilikleri vardır. İlişkilerinde her şey yolunda gibi görünmektedir. Bir gün katıldıkları bir davette Alice, başka erkeklerle sohbetlere dalar. Bunu fark eden Bill, hem sinirlenir hem de yaşanan bu duruma tuhaf bir tepki gösterir. Bill, yaşanan o geceden sonra kimliğini cinselliğe emanet edecektir. Oldukça tuhaf düşüncelerle örülü bir cinsellik dünyasına doğru savrulacaktır.

İnsan Avcısı (1986) Manhunter IMDb 7,2

Will Graham özel bir vazifelendirmeyle tekrar eski işine geri dönmek durumunda kalmıştır. Kendisi emekli olmuş bir gizli ajandır. Daha önce FBI için hizmetlerde bulunmuş, emekli olmuş, lakin şimdi amansız bir seri katili enselemek için tekrar iş başı yapmıştır. Will Graham, psikopat düşünce tarzını çözme konusundaki yeteneğine ek olarak, daha önce yakaladığı ünlü katil Dr. Hannibal Lecter’ın da yardımıyla Kızıl Ejder olarak bilinen korkunç caninin peşine düşer. Thomas Harris’in Kızıl Ejder adlı kitabından Michael Mann tarafından sinemaya uyarlanan yapım, Hannibal Lecter efsanesinin gençlik dönemini de kapsamaktadır. 1986 yapımı bir suç filmi olan Manhunter’da yönetmenlik koltuğunda Michael Mann oturmakta. Heyecanlı br polisiye.

Tiksinti (1965) Repulsion IMDb 7,7

Londra’da kız kardeşi ile yaşayan Carol’un (Catherine Deneuve) oldukça güzelliğinin ve sıradan yaşamının arkasında kimsenin bilmediği takıntılı tiksintileri saklıdır. Özellikle cinselliğe olan tiksintisi kız kardeşinin tatile çıktığı bir zamanda oldukça şiddetli ve şizofrenik bir görünüm kazanır.

Karanlık Sırlar (2003) Janghwa, Hongryeon IMDb 7,2

Psikolojik gerilim içerikli film uslubu ve oyunculuk performansı ile dikkat çekiyor. İki kız kardeşin anneleri tuhaf bir biçimde ölür ve bunu takiben de kardeşler hastalanırlar. İyileşene dek de hastanede kalırlar. Tedavileri tamamlandıktan sonra eve dönen kardeşler, babalarının yeni eşi olan Eun-joo isimli üvey anneleriyle anlaşamaz. Zaman zaman üvey annelerinin garip davranışları ve kardeşlerin hastalığının tekrarlaması evde huzursuzlık yaratır. Ayrıca babalarının olaylara tepkisiz kalışı ve labirenti andıran yapısıyla yaşadıkları ev, kızları tedirgin etmeye başlar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de doğaüstü olayların meydana gelmesi, gerilimi arttıracaktır.

Suç Zamanı (2007) Los Cronocrímenes IMDb 7,2

Hector karısıyla birlikte yeni evlerine taşındığı gün inanılmaz bir olay yaşar. Elinde dürbünü çevreyi gözetlerken ormanda çıplak bir kadın görür, çaktırmadan yanına gider fakat bu esnada gizemli bir adam tarafından bıçaklanır.

Aynı adamdan kaçarken garip bir mekana ve mekanda yer alan bir aletin içine sığınır. Fakat bu kaçış onun zamanda geriye gitmesine neden olacaktır. Hector zamanda geriye gidince bir anda 2. Hector durumuna düşer. Eski hayatına devam etmek için orijinalini öldürmesi gerekmektedir. Bu arada Hector’ların sayısı artar.

Şeytan Çıkmazı (1987) Angel Heart IMDb 7,3

Louis Cypher adlı gizemli bir müşteri, özel dedektif Harry Angel’dan bir adamı bulmasını ister. Verilen ipuçlarını değerlendiren Angel, hedefine doğru ilerledikçe bir takım doğaüstü olaylarla karşılaşır. Dahası, aranan kişiye dair bilgi aldığı herkes vahşice katledilmektedir. Polisin suçu kendi üzerine atmasından korkan Angel, her şeye rağmen görevini yerine getirmeye çalışır… Ta ki…

Kill List (2011) IMDb 6,4

Elindeki işi yüzüne gözüne bulaştırdıktan sonra yeni görev üstlenen bir tetikçi üç cinayet için garanti vererek önceki başarısızlığına dair sağlam bir bedel ödeyecektir. Başlangıçta kolay bir iş gibi görünen olay çok geçmeden farklı bir biçimde çözülmeye başlar. Öyle ki katilin kalbi dipsiz karanlıklara doğru yola çıkacaktır. Bedel sözcüğü hiç ummadığı bir anlamda gerçek olacaktır. Hayatı yönetenin kişinin kendisinden ziyade çok daha yüksek bir güç ve enerji olduğu aşikardır. Ve elbette duruma teslimiyet kaçınılmazdır.

Okumaya Devam Et

Liste

10 Johnny Depp Klasiği

İyi ki doğdun!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hollywood’un yıldız isimlerinden Johnny Depp‘in fantastikten drama uzanan film geçmişinden, 10 izlenesi film karşısınızda. Koltuklarınızı hazırladıysanız derin sulara açılıyoruz, keyifli seyirler.

Karayıp Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (2003) Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl IMDb 8,0

Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti, genç bir kızı kurtarmaya çalışan korsan Jack Sparrow ile demirci Will Turner’ın maceralarını anlatıyor. Yerel vali Weatherby Swann’ın 12 yaşındaki kızı Elizabeth, Jamaica’ya yaptığı deniz yolculuğu esnasında bir gemi enkazıyla karşılaşırlar. Bu enkazdan kurtulabilen tek kişi küçük Will’dır. Elizabeth küçük çocuğun boynundaki altın madalyondan onun bir korsan olduğunu anlar, bu yüzden madalyonu alarak saklar. Yıllar sonra Elizabeth, azılı bir korsan olan Barbossa tarafından kaçırılır. Çılgın ve iyi yürekli bir korsan olan Jack Sparrow ise Elizabeth’in çocukluk arkadaşı Will Turner’la bir olur ve kızı kurtarmaya çalışırlar. Ancak bu gizemli madalyon hayalet gemiyi harete geçirerek gizemli incinin lanetini canlandıracaktır.

Makas Eller (1990) Edward Scissorhands IMDb 7,9

Edward Scissorhands’i yatan mucit, işini tam olarak bitiremeden ölmüş ve Edward’ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmak zorunda kalmıştır. Münzevi bir yaşam süren genç, Peg Boggs’in onu evine götürmesiyle birlikte topluma karışmaya başlayacaktır.

Ed Wood (1994) IMDb 7,8

Ed Wood, kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre de, filmleri son derece keyifli, nev-i şahsına münhasır kült bir yönetmen. Tim Burton, ikinci grupta yer alan bir yönetmen olarak daima ilhamları arasında tuttuğu Wood’un filmcilik serüveni üzerine bu filmi gerçekleştirdi.

Köstebek (1997) Donnie Brasco IMDb 7,7

1978 senesi… Joe Pistone işine ve teşkilatına sadık bir FBI ajanıdır. İşi gereği, altı yıldır mücevher hırsızlığı yapmaktadır ve Donnie Brasco olarak anılmaktadır. Sorun şudur ki, Pistone bir süre sonra oynadığı role inanmaya ve gerçekten de Donnie Brasco olmaya başlayacaktır. Bir süre sonra mafyanın bağırsaklarında gezinmeye başlayan Pistone, gitgide kendini bu yeraltı kültürün içerisinde devinmeye başlayacaktır. Kim olduğunu unutmaya başlar başlamaz, tüm hayatını değiştirecek bir açmazın içerisine doğru sürüklenecektir. Mike Newell’ın En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a aday olan filmi Joe Pistone’un kendi yazdığı bir kitaptan, yani, gerçek bir hikâyeden yola çıkıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Al Pacino, Johnny Depp ve Michael Madsen gibi isimler var.

Vegas’ta Korku ve Nefret (1998) Fear and Loathing in Las Vegas IMDb 7,6

Yıl 1972… Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğunda Nixon hüküm sürmektedir. Halen cereyan etmekte olan Vietnam savaşında birçok genç ne uğrunda bile olduğunu bilmeden teker teker ölmektedirler. Doktor Gonzo ve Raoul Duke, Las Vegas çölünde yola devam etmektedirler. Geçmişin acılarını üzerlerinde taşıyan bu iki adam, çeşitli taşkınlıklarla kendilerine bir merhem bulmaya çalışmaktadırlar. Bir otostop ile durdurulurlar. Halisülasyonlarıyla yaşayan ikili, arabalarına binen üçüncü kişiye karşı normal tavırlar takınmaya çalışacaktırlar. Terry Gilliam’ın 1998 yapıtı filmi kısa sürede gençliği etkilemiş ve kendi haline bir külte dönüşmüştü. Filmin başrollerinde Johnny Depp, Benicio Del Toro ve Tobey Maguire var.

Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi (2007) Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Ù IMDb 7,3

Sweeney Todd İngiltere’de berberlik yaparak yaşamını sürdüren, çok güzel bir eşi olan, hayata umutla bakan bir adamdır. Fakat kasabanın önde gelenlerinden birinin güzel eşinde gözü vardır. Yersiz bir suçlama ile hapse atılır ve ardından sürgüne gönderilir. Hayatı darmadağan olan Sweeney Todd kurtulup geri dönmek ve intikam almak için yemin eder. Yıllar sonra geri geldiğinde her şey çok değişmiştir fakat onu hatıralar içerisinde sabırla bekleyen biri vardır, Bayan Lovett. Şeytan Berber Bayan Lovett’ın da yardımıyla suçluyu bulana kadar acımasız bir cellada dönüşecektir; bu arada kasabayı birbirinden güzel kek ve çörek kokuları kaplarken şüphelenmek kimsenin aklına gelmeyecektir.

1936 yılında oynanan bir Broadway müzikali olan Sweeney Todd: The Demon Barber of the Fleet Street’ten Tim Burton tarafından sinema perdesine uyarlanmış versiyonunda Şeytan Berberi her karakterin altından başarıyla kalkan Johnny Depp canlandırırken, ona Bayan Lovett karakterinde Helena Bonham Carter eşlik ediyor.

Amerikan Rüyası (1993) Arizona Dream IMDb 7,3

Axel Blackman, ailesi ölünce New York’a yerleşip büyük bir balıkçılık şirketinde tuhaf bir işe girmiştir. İşi balıkları saymaktır! Arizona’da araba satıcısı olan Leo Amca birden ortaya çıkar ve onu memleketine çağırır. Çünkü evlenecektir ve Axel’in nikahta sağdıcı olmasını, sonrasında da işini devralmasını istemektir.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005) Charlie and the Chocolate Factory IMDb 6,6

Son derece sıra dışı bir yapıya sahip olan Willy Wonka’nın bir çikolata fabrikası vardır. Bu fabrikayı, kendisinden sonrası için bırakabileceği birini aramaktadır. Bir değerlendirme yapabilmek için yarışma düzenler. Önce eğitecek sonra da zamanla yerini devredecektir. 5 çocuk seçer. Bunlardan birisi Charlie’dir. O fakir bir aileden gelen bir çocuktur. Diğerleri ile birlikte çikolata fabrikasını gezerler. Charlie’nin orada görecekleri, çok etkileyecek ve onu Wonka’nın hayal alemine çekecektir. Tim Burton, bu işte en iyilerden olarak yeni bir fantastik komedi ile karşımızda.

Gilbert Grape’i Ne Yiyor? (1993) What’s Eating Gilbert Grap IMDb 7,7

Küçük bir kasabada sıradan bir yaşam süren Gilbert’ın hayatı sorumluluklarından ibarettir. Bir yandan obezite hastası annesi, diğer yandan ise otizm hastalığıyla mücadele eden kardeşiyle ilgilenmek zorundadır. Hayatında en olağandışı durum ise kasabalarından geçmekte olan Becky ile karşılaşması olur. Becky, Gilbert’ın hayatına adeta bir güneş gibi doğar. Ona daha önce hiç karşılaşmadığı bir şeyi, aşkı armağan eder. Ancak Gilbert’ın omuzlarındaki sorumlulukları bu aşkın arasında devasa bir engel olarak durmaktadır.

Ölü Gelin (2005) Corpse Bride IMDb 7,3

1800’lerin sonlarına doğru bir Victorian kasabasında bir adam ve bir kadın Victor Van Dort ile Victoria Everglot nişanlanırlar. Everglotlar’ın paraya ihtiyacı vardır aksi takdirde sokaklarda uyumak üzeredirler. Van Dortlar ise sosyetede adlarının geçmesini seven insanlardır. Yalnız düğün provası esnasında bir şey yanlış gider. Victor, koruluğa girer ve orada bulduğu bir iskeletin parmağındaki yüzüğü kendi parmağına geçirir. O anda da kendisini ölü gelin Emily ile evlenmiş bulur. Öteki tarafta Victoria onu beklerken, Victoria’nın yerini alacak zengin bir başka kişi vardır. Bu durumda ortada iki gelin ve bir damat varken Victor’u hangisinin elde edeceği bir muammadır.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler