Kostümleriyle Ödül Alan 15 Şahane Film

Liste

Kostümleri ile ön plana çıkan, ödüle doymayan ve seyir zevki yüksek 15 şahane film burada.

Nayad Çor ve Münteha Kor hazırladı. 

Amadeus

Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatının anlatıldığı, 1984 yapımı olan film “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kostüm” ödüllerine sahip olarak, toplam 8 Oscar ödülü kazanmıştır. Amadeus izleyiciye görsel ve müzikal bir şölen sunmaktadır.

amadeus-

Elizabeth

1554 yılı İngiltere’sinde geçen film Kraliçe Mary’nin parçalanma ve iflasın eşiğindeki ülkesinin geçtiği zor zamanları ve Kraliçe Mary’nin ölümünden sonra kız kardeşi Elizabeth’in ülkeyi yönetmesini konu alıyor. Dönem kıyafetleriyle göz kamaştıran Elizabeth filmi aynı zamanda “En İyi Makyaj” Oscar ödülüne sahiptir.

elizabeth

Barry Lyndon

Stanley Kubrik’in yönetmenliğini yaptığı 1975 yapımı film, 18. yüzyıl İngiltere toplumu içindeki sınıf ayrılıkları ve genç Barry’nin sınıf atlayışını anlatmaktadır. Barry Lyndon başta “En İyi Kostüm” ve “En iyi sanat yönetimi-sahne dekorasyonu” olmak üzere toplam 4 Oscar ödülü kazamıştır.

barry-lyndon

Queen Christina

1993 yapımı olan 17. yüzyılda geçen Queen Christina,  İsveç Kraliyet tahtından vaageçerek, münzevi bir hayatı seçen Christina’nın Fransa Kralı Charles’la evlenmeye zorlanması onun erkek kılığında saraydan kaçmasına ve sonrasında İspanya Büyükelçisi Antonio’ya aşık olmasını konu alan film, Venice Film Festivali’nde “En İyi Yabancı Film” adayı olmuştur.

QueenChristina

My Fair Lady 

Başrolde bir dönemin efsane ismi Audrey Hepburn’ın olduğu 1964 yapımı film, Eliza’nın görgüsüz ve küfürlü konuşan bir sokak çiçekçisinden, insanların hayranlığını kazanan bir hanımefendiye dönüşmesini anlatmaktedır. My Fair Lady 8 adet Oscar ödülüne sahiptir, bunlardan birkaç tanesi : “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kostüm” ve “En İyi Sanat Yönetimi” ödülleridir.

Picture-2

Marie Antoinette

18. yüzyılda geçen film, Avusturya kraliçesi Marie Antoinette politik sebelerden dolayı küçük yaşta Fransa kralıyla evlenmek zorunda kalır. Geldiği yerde ilgisiz bir eşle karşılaşır ve Versailles (Versay) Saray’ı içinde dönen pek çok siyasi entrikaya tanık olur. Marie Antoinette bir dönem filmi olarak sarayın ihtişamını dekor ve kostümleriyle güçlü bir şekilde yansıtmaktadır. Film 2007 yılında “En İyi Kostüm” Oscar ödülünü almaya hak kazanmıştır.

marie-antoinette

Farewell My Queen

Fransız Devrimi’nin kapıda olduğu günlerde Kraliçe Marie Antoinette ve okuyucusu Sidonie’ın yaşadığı trajedi anlatılmaktadır. Farewell My Queen filmi Cesar Ödülleri’nde “En İyi Kostüm” ödülünü kazanmıştır.

farewell-my-quenn

Sissi

1950‘lerde büyük bir üne kavuşan Alman asıllı Romy Schneider bu filmde başrol oynayarak Avusturya Kraliçesi Elizabeth’i canlandırmıştır. Filmde kullanılan kostümlerden hala beğeniyle söz edilmektedir.

sissi

Russian Ark

2002 yılında Saint Petersburg’da Aleksandır Sokurov yönetmenliğinde çekilmiştir. Winter Palace’ın odalarında gezinen insanların her bir odada Rusya tarihinde önemli bir yere sahip olay ve insanlara tanık olmalarını anlatan deneysel bir film. Dünyanın pek çok yerinden aldığı farklı ödüllerin yanısıra Rusya’nın en büyük film ödülleri Nika Film Ödülleri’nde “Best Costume Designer” ödülünü almıştır.

russian-ark

The Duchess

Düşes Georgiana Cavendish güzelliği ve şıklığıyla herkesi kendine hayran bırakan bir kadındır. Ama karışık aşk hayatı ve politikadaki kurnazlığıyla insanların gözünden düşüşünün anlatıldığı film, Oscar ve Bafta Ödülleri’nde “En Başarılı Kostüm Tasarımı” ödüllerini almıştır.

duchess

The Other Boleyn Girl

16. yüzyılda geçen film, Kral 8. Henry’ye aşık iki kız kardeş olan Mary ve Anne zamanla bir birinin rakibi olmasıyla yaşananları konu almaktadır.   Özellikle Mary Boleyn (Scarlett Johansson) ve Anne (Natalia Portman)‘nin saray ihtişamını yansıtan kostümleri film boyunca  beğeni toplamaktadır.

The-Other-Boleyn-Girl

İo,Don Giovanni

İtalya-İspanya ortak yapımı olan film Mozart’ın Don Giovanni operasının ortaya çıkış sürecini konu edinmektedir. Sahne tasarımı ve kostüm seçimleriyle dönemi oldukça başarılı yansıtmaktadır.

Don-Giovanni

Daniel Deronda

18. yüzyılda Londra’da geçen film Daniel Deronda’nın hayatını anlatmaktadır.  Bafta Ödülleri’nde “En İyi Ses” ve “En İyi Kurgu” ödülleri kazanırken, “En İyi Kostüm Tasarımı” ödülüne aday seçiliyor.

Daniel-Deronda

Vanity Fair

Bir film yıldızı olan Reese Witherspoon’un bir edebiyat karakteri olan Rebecca Sharp’ın hayatını film yapmak için ünlü bir yönetmen olan Misa Nair ile çalışmaya başlamasını konu edinen film Satellite Ödülleri’nde “En İyi Kostüm Tasarımı” ödülünü kazanmıştır.

vanity-fair

The Young Victoria

İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan kraliçesi olan Genç Victoria’nın gizemli hayatının ve saray içinde yaşanan entrikaların anlatıldığı film, başta Oscar ve Bafta olmak üzere çeşitli film ödüllerinde “En İyi Kostüm Tasarımı” ödülünü almıştır.

the_young_victoria

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. Russian Ark, her anlamda muhteşem, baş döndürücü bir yapıt!

    Tek çekimlik, panoramik vb. deneysel unsurlar şöyle dursun; keşke bizim de târihimizi, Topkapı ya da Dolmabahçe saraylarımızı dünyaya adım adım, kare kare yansıtan ve tanıtan böyle bir belgesel filmimiz olsa.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up