‘Kosmos’ Ada’yı Büyüledi

Manşet Türkiye

Dünyaca ünlü İngiliz sinema dergisi Sight & Sound, Reha Erdem’in ‘Kosmos’undan övgüyle bahsetti.

İngiltere’nin önemli sinema dergisi Sight & Sound, son sayısında ayın filmi köşesini İngiltere’de gösterime giren ‘Kosmos’a ayırdı.

Trevor Johnston tarafından kaleme alınan ‘Hayvansal Cazibe: Kosmos’ (Animal magnetism: Kosmos) başlıklı yazıda yönetmen Reha Erdem’in vizyonuna ve karakterlerinin derinliğine övgüler yağdırıldı.

‘Kosmos’ için ‘çarpıcı bir hayal ürünü’, ‘akılda kalıcı ve şiirsel’ diyen Johnston, Erdem’in ‘Beş Vakit’ten beri ilgiyle takip edilen bir yönetmen olduğunu da belirtti.

Johnston, Reha Erdem’in görüntüyü kullanma biçimini Apichatpong Weerasethakul ve Tsai Ming-Liang gibi yönetmenlere benzetirken bakış açısının da İranlı yönetmen Abbas Kiarostami gibi evrensel olduğunu ifade etti.

KAR VE KARS

Türkiye’de karın oldukça fotojenik bir öge olduğunu ve bunu daha önce Nuri Bilge Ceylan filmlerinde gördüklerini belirten Johnston, Erdem’in Kars’ta çektiği ve bir yabancının kasaba sakinlerinin hayatlarını nasıl değiştirdiğini anlattığı filminde de bunu pekiştirdiğini belirtiyor.

Johnston, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un da ‘Kar’ romanında kente ve karın bölge insanının yaşantısına yansımasını anlattığına yer verdi.

Yazar ayrıca Reha Erdem’in hikaye anlatma tarzını benzersiz ve ilgi çekici olarak değerlendirdi. Erdem’den övgüyle bahseden yazı usta yönetmenin filmografisine ve Kosmos’un içeriğine geniş yeriyor.

Ntvmsnbc

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up