Korkutan dizi: Kurşun Bilal

Manşet TV'de Sinema

Korku filmlerinin yönetmeni Hasan Karacadağ ‘Kurşun Bilal’ ile ekranda: Televizyonu sevdim.

Dabbe, Semum gibi korku filmleriyle adını duyuran Hasan Karacadağ, kısa süreli projeleri saymazsak, televizyon dünyasına ‘kurşun’ gibi bir giriş yaptı.

Atv’de pazartesi günleri ekrana gelen ‘Kurşun Bilal’ ile beyazcamı çok sevdiğini söylese de, sinema gibi özgür bir alan olmayışının farkında. “Küçük çocukların odasına bile giriyoruz. Onun için kontrollü olmak zorundayım.” diyor. Reklamverenlerin talepleri, kanal yöneticilerinin önerileri, drama sorumlularının istekleri ve en önemlisi her hafta masaya gelen inişli çıkışlı reyting tabloları… Aslında zor bir işin altına girdiğini kendisi de biliyor. Ama Japonya’dan kalma ‘medya disiplini’ sayesinde kısa sürede pes edecek gibi görünmüyor. Aslında çok şey anlatıyor Karacadağ; cesur birinin çıkıp ‘korku dizisi’ çekeceği günü beklediğini, birinci bölümde Kurşun Bilal’i oynayan Arda Kural’ın olaylı ayrılışının altında yatanları ilk kez Polonezköy’e tepeden bakan Bozhane sırtlarından dile getiriyor.

Korku filmi beklerken Kurşun Bilal ile herkesi şaşırttınız…

Yavuz Sultan Selim dönemiyle ilgili bir dizi yapma hayalim vardı. ‘Doğru Osmanlı’ dizisi. Ama olmadı. Türkiye’deki dizi mantığı biraz karanlık. Bir de çok klişe. Yeni şeyler için kanal yöneticilerini ikna etmek zor.

Kurşun Bilal’i nasıl kabul ettirdiniz?

Sıkıntılı bir süreç oldu. Şu an yüksek bütçeli dizilerle yarışıyoruz. Bizimki zor bir konu ama atv cesaret gösterdi. Fikir hoşlarına gitti. Dizinin mistik bir özelliği de var. Onu kabul ettirmek ayrıca zordu.

Mistik öğeler ile polisiye iç içe. İzleyici için sıkıntı oluşturuyor mu?

Televizyonu herkes izliyor. TV’de özgürlük kısıtlı. Küçük çocukların odasında bile TV var. O yüzden ben de kontrollü gidiyorum.

Korku sahneleri ilerleyen bölümlerde artar mı?

Olacak tabii. Alıştırmak maksatlı yavaş yavaş ilerliyorum. Reklam vereni de kanal yöneticisini de düşünmek gerekiyor. Bir de ben bazı şeylerin dikte edilmesine karşıyım. TV’de bu çok oluyor.

Bunlar sizde TV’ye karşı bir bıkkınlık oluşturmasın?

Bende yok. Farklı olacaksa bu sancıları çekeceksin. Benim Japonya’dan kalma bir medya disiplinim var. Pes etmek, kırgınlık olmaz.

Türkiye’de tam anlamıyla bir korku dizisi çekilir mi?

Çok iyi olur. Bir gün biri buna cesaret edecek. Bir kanal yöneticisi ‘Gel gece 23.00 olsun korku dizisi yapalım.’ diyecek. Ben eminim patlatacak reytingleri.

Kurşun Bilal, aynı zamanda ciddi mesajları da olan bir proje…

Mesaj verme kaygısını bazıları kompleks yapar ama, öyle bir sorumluluk var. Polisiye bir şey anlatıyorsan sadece insanları korkutmayla bir buçuk saat geçmemeli.

Dizi sektörü oldukça riskli bir alan. Siz Kurşun Bilal’in geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İki sorunum var. Birincisi saatinin geç olması dezavantaj. Çünkü konuların dikkatle takip edilmesi gerekiyor. Polisiyede detay çok önemli. İkincisi de; çok fazla reklam kuşağı giriyor.

İzleyici sahiplendi diziyi. Hikâye tamamen size mi ait?

Dramı ağır olan bir proje olmasına rağmen Kurşun Bilal’e izleyici sahip çıktı. Şimdi tam bir polisiye gibi gidiyor. Ama 13. bölümden sonra farklı bir boyut kazanacak. Hikâyeye gelince; GATA’da okurken kafasında kurşunla yaşayan bir askerle tanışmıştım. Kurşunun kendisini çok değiştirdiğini söylemişti bana. Kurşunun beyin aktivitelerini değiştirdiği bilgisi hep kayıtlıydı bende. Buradan yola çıkarak yazdım.

Oyuncu yazılanları oynamalı

Hasan Karacadağ, Kurşun Bilal’in ilk bölümünde rol alan Arda Kural’ın yerine Gökhan Mumcu’nun geçmesiyle ilgili tartışmalara da son noktayı koydu. “Kurşun Bilal diye bir karakter yazdım. Ne yer, ne içer, nasıl davranır hepsini çizdim. Ekibin görevi ise de yazılanları ortaya çıkarmaktır. Oyuncu ‘Bu adam şöyle de yapar böyle de yapar’ derse gerilime girmem kopartırım ilişkiyi. Bu arkadaş kendi kafasında bir Kurşun Bilal oluşturmuş. Biraz da nasip meselesi. Yoksa iyi oturmuştu. İş nasıl kurtuldu derseniz benim kafamda hep bir B planı vardı.”

Kaynak: Zaman

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up