Korkunun Ecele Fay’dası Yok!

Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Medeniyet ya da İngilizcesi daha iyi karşılar sanırım, civilization, insanın doğayı yenerek kurduğu yaşam alanından başlar. Anıtsal yapılar, devasa gökdelenler, kiliseler, camiler, katedraller ve daha niceleri yalnızca bina değil aynı zamanda bir simgedir. Ülkeler medeniyeti resmederken muhakkak bir yapıyı gösterir çağdaşlık tuvalinde.

İnsanın övündüğü ya da sahip olduğu her şey kendinden daha güçlü doğa olaylarının karşısında kırılgandır. Tsunamiler, seller, depremler… oyuncak gibi savurur yapıları ve onları yapanları.

Brad Peyton imzalı San Andreas Fayı bu çaresizliğin beyazperdeye fazla abartılmış halini getiriyor. Hollywood’un aralıklarla yaptığı kıyamet-afet filmlerinin geleneğinden gelen San Andreas Fayı, daha önce canavarlar, küresel ısınma ve kıyametle sınav veren Amerikan haklkının bu defa depremle olan mücadelesini anlatıyor.

Carlton Cuse, Andre Fabrizo ve Jeremy Passmore’nin senaryosunu ortaklaşa kaleme aldığı film, ilk sarsıntıyı dev bütçesiyle yaşatıyor izleyiciye. Koltuğa oturur oturmaz başlayan sarsıntılar büyüyen artçı şoklarla San Andreas’ı yerle bir ediyor. Bütün bu yaşananları anne-babanın boşandığı tek çocuklu çitletilmiş çekirdek bir aile etrafında izliyoruz. İtfaiye kurtarma eri Ray’in eski karısı ve kızını kurtarmak için verdiği gözüpek hikaye kenarlara köşelere girmeden direkt mevzuya dalıyor.

The Day After Tomorrow, World War ve 2012’de olduğu gibi San Andreas Fayı da hikayesini mutsuz bir ailenin üzerine kuruyor. Dev binalar beşer onar yıkılıp insanlar karınca gibi ezilirken ailenin biricik kızlarına ulaşma macerasının ortasında buluyoruz kendimizi. Tabii bir de zaten film başından beri kendisini sevmediğimiz, ‘yenge bu herifte ne bulmuş’ dediğimiz bir üvey baba figürü de var.

Film kalabalık figürasyon, az oyuncu düsturuyla çekilmiş. İri yapılı Dwayne ‘Rock’ Johnson, çakır gözlü Alexandra Daddario ve artık anne rolleriyle karşımıza çıkması muhtemel Carla Cugino filmin başrolünde. Bir sürpriz ise bağımsız yapımlarda da kendisini sık gördüğümüz Paul Giamatti. Giamatti depremi önceden tahmin edebilen ton ton bir bilim adamını canlandırıyor.

3 boyutlu olması ve inandırıcı özel mi özel efektleri ile San Andreas Fayı vizyonda birçok kişinin aradığı aksiyona cevap verecek kabiliyette. Sonunu başından bildiğimiz senaryosu, olmazsa olmaz klişeleri ve alt metinde verilen ‘biz Amerika’yız’ mesajı, yine yukarıda sözünü ettiğim Hollywood geleneğinin ‘batsın bu töreniz’ diyeceğimiz bir uzantısı.

Bu film ’99 depremini yaşayanları muhakkak etkileyecektir. İzlerken o günlere dönmedim değil. Ama filmdir deyip geçerseniz, düşünmeye gerek kalmadan koltuğa oturup kendinizi aksiyon bombardımanına bırakabilirsiniz. Fakat orijinal bir şey izlemek istiyorsanız başka bir film bakın derim.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up