Korku ve Gerilimin Ortanca Çocuğu: Son Cadı Avcısı

Eleştiri Manşet Serbest Kürsü

teoman-çarşamba

Ekim ayının sondan bir önceki cumasının vizyona giren tek aksiyon filmi Son Cadı Avcısı, epey bir süredir nüfuz edilmeyen, toplumun kanayan yarası ‘cadılara’ nüfuz eden bir yapım olarak karşımızda. Keanu Reeves‘in oynadığı Constantine‘e benzeyen film yüzyıllarca süren ve bekleyen bir intikamı konu alıyor.

Engizisyon mahkemelerinin henüz infazlarına başlamadığı bir dönemde, cadılardan çok çekmiş bir ulusun baş cadıyı öldürmek için organize harekatıyla başlayan filmimiz, kısa bir süre sonra günümüze dönüyor. İki zamanın (ki arasında 800 sene var) ortak şahsiyeti ise Kaulder (Vin Diesel) adlı bir cengaver. Cengaverimiz Son Cadı Avcısı namıyla herkesçe tanınır ve insanlarla cadılar arasında bir denge görevi yapmaktadır. Epey olay ve insanı tanıyan Kaulder, bunca senenin verdiği olgunlukla işinde ehlileşmiş ama işi hayatı olmuştur. Ancak işler elbette ki bozulacak ve Kaulder belanın büyüğü ile ikinci bir randevuda aynı masaya oturacaktır.

thumbnail_21565

İntikam, ölümsüzlük ve din unsurlarıyla süslenmiş ama maksadı seyirciye aksiyonun ‘cadı avı’ halini vermek olan Son Cadı Avcısı, yeni bir aksiyon tekniğine ya da gerilime sahip değil. Türdeşlerinden belki bütçe ya da oyuncu kadrosuyla ayrılsa da dürüstçe söylemek lazım Son Cadı Avcısı ortalama bir film olmuş. Her filmin şöhretlerinden bir kadro oluşturan yapımda Batman‘in Alfred‘ini, Hızlı ve Öfkeli‘nin Dominic Toretto’sunu, Yüzüklerin Efendisi‘nin Frodo‘sunu ve Game of Thrones‘un Ygritte‘ini tek filmde izliyoruz. Yani Son Cadı Avcısı oyuncu şöhreti üzerinden bir strateji yürütmüş gibi.

Taht Oyunları‘nın çetin kış sahnelerini andıran bir açılış sekansıyla başlayan Son Cadı Avcısı, kısa süre içinde gotik unsurları bir bir terk edip sıradanlaşıyor. Mevzu gerilime meylettiği sıralarda ise yönetmen teraziye biraz aksiyon ekleyerek filmi sıradanlaştırıyor. Bu tarz filmleri sevenler için tatmin edici olabilir ama, Son Cadı Avcısı ‘izle ve unut’ filmleri arasına girecek klişelerle dolu.

Filmin 3 senaristinden 2’si (Burk Sharpless ve  Matt Sazama) geçtiğimiz yıl Dracula Untold gibi bir hayal kırıklığının altına imza atmışlardı. Son Cadı Avcısı Dracula’ya göre daha iyi. Hatta ikili yakın zamanda vizyona girecek olan Alex Proyas’ın Mısır’ın Tanrıları adlı filminde de beraber çalıştı.

The-Last-Witch-Hunter2

44 yaşındaki yönetmen Breck Eisner‘ın bilinen birçok filmi var. Fear Itself, Kıyametin Sesi, Salgın, Sahara ve Düşünce Hızı bunlardan bazıları. Her türde film çekmeyi başaran Eisner‘ın son yapımı, gişede bir şeyler yapabilir ama yukarıda da değindiğim uzun ömürlülük sınavını atlatır mı orası şüpheli.

Filmin başrolünde oynayan ve Vikingleri anımsatan sakallarıyla sempati toplayan Vin Diesel, rolünün hakkını ‘kendi üslubunca’ veriyor. Elijah Wood, Machael Caine ve Rosie Leslie de üzerine düşeni yeterince yerine getiriyor.

Korku ve gerilimin ortanca çocuğu Son Cadı Avcısı, vizyondaki ‘aksiyon’ ihtiyacını karşılayabilir ama türler arasındaki tutarsızlığı sizi biraz rahatsız edebilir.

—————————————————————-

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up