Korku Filmlerinin Tarihine Kısa Bir Bakış

Manşet Serbest Kürsü

Tuğba Güner yazdı…

Korku filmlerinin geçmişine çok genel baktığımızda ilk korku filmi için 1896 tarihini verebiliriz. Georges Melies tarafından çekilen ve kendisinin de Mephistopheles denilen bir şeytana dönüşen yarasayı oynadığı ‘Le manoir du diable’ ( Şeytanın Şatosu ) filmi yalnızca 3 dakikadır. Tarihte çekilen ilk filmin zamanının da 1800’lü yılların sonunda olduğunu bildiğimize göre, bu iki zaman arasındaki yakınlığa dikkat etmiş olmalısınız. 1900’lerle birlikte kitap uyarlaması filmleri ve Dracula‘nın ilk örneklerini, Frankenstein, King Kong, Wolf Man filmlerini görebiliriz. 1960’larda şüphesiz ki korku türünün başyapıtı olan Psycho karşımıza çıkıyor. Hitchcock korku unsurunu dış faktörlerden alıp direkt insanın üzerine yüklüyor. 70’li yıllarda yine bir başyapıt olan Exorcist‘i, Steven Spielberg‘in hafızamıza kazınan Jaws filmini görüyoruz. 70’li yıllarda slasher olarak ortaya çıkan, şiddet kan işkence unsurlarını barındıran alt tür 80’li yıllarda altın çağını yaşıyor. Bu yıllarda 13.Cuma, piyasada en iyi iş yapan ilk kanlı film oluyor. Yine 80’lerde Stephen King-Kubrick-Nicholson’un harikalar yarattığı Shining‘i görüyoruz. Sonra karşımıza Elm Sokağı Kâbusu çıkıyor ve böylece Johnny Deep ile de tanışmış oluyoruz. 90’ların ilk yıllarında kitap uyarlaması olan ve Anthony Hopkins‘e en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran Kuzuların Sessizliği filmiyle karşı karşıyayız. Bu yıllarda devam niteliğinde korku filmlerine ağırlık veriliyor. Ama şüphesiz ki o zaman son on yılın en başarılı filmi olan Çığlık ile korku filmlerindeki klişeler de yerle bir ediliyor. Zaten 90’ların sonunda da korku filmleri üzerindeki ölü toprağını atmaya, klişelerden uzaklaşılmaya başlanıyor. İnsanlığın bizzat kendisinin daha korkunç olduğu gözler önüne seriliyor. 2000’li yıllar korku sineması açısından kendisine çok iyi yerler bulmuş filmlerle doludur. Halka, 6.His, korku filmleri içerisinde en fazla hâsılata sahip Testere, 28 Gün Sonra, Diğerleri, Final Destination, American Psycho, Hostel, Silent Hill, Paranormal Activity bu yıllarda adından en fazla bahsettiren filmler arasındadır. Şok finaller, izleyiciyi filmin en başına kadar götüren sonlar, efekt makyaj harikaları bu dönemin dikkat çeken özelliklerindendir. Ayrıca Amerikalı yapımcıların Uzak Doğulu meslektaşlarıyla temasa geçmesiyle A.B.D.-Uzak Doğu karışımı filmlerin ve belki de yeni melez bir türün ortaya çıkmasını sağlanıyor.

HorrorMovies

Korku filmlerine dair bir çalışma

Peki ya Korku Türleri?

Diğer film türlerinde olduğu gibi korku filmlerinde de kendi içinde kategorileşme mevcut. Ve hepsinin kendi içinde oluşan kitleleri var.

*Doğaüstü-Metafizik Konuları Ele Alan Filmler: Şeytan, büyü, hayalet, peri gibi unsurlar bu filmlerin ana temaları. The Exorcist, The Evil Dead, Poltergeist vb.

*Psikolojik Gerilim-Korku Filmleri: İşte benim en sevdiğim tür. Pek çok ödülü de almış filmlerin bulunduğu kategoridir kendisi. Hannibal, Shining, The Marsh vb.

*İşkence-Kan Unsurunun Ön Planda Olduğu Filmler: Kan insanın algısını açar, dikkatini çeker. İçgüdülerimizde yer alan avlanma-avlanmama duygusuyla bağlantılıdır bu. Bunun farkında olan yönetmenler ya vurgulayacakları sahneden önce kan gösterirler ya da bu tarz filmlerdeki gibi kan gövdeyi neredeyse her sahnede götürür. Kanın su gibi aktığı, her türlü işkencenin açıkça gösterildiği, her bünyenin kaldıramadığı ve bazen yasaklanan filmlerdir. Cannibal, Saw, Teksas Katliamı vb.

*Fantastik Korku Filmleri: Uzaylılar, yaratıklar, insanlığı tehdit eden canlıları bu kategoride ele alabiliriz. Alien, Godzilla vb.

*Komedi-Korku Filmleri: Korku filmlerinden sıkça kullanılan sahneler bu sefer bizi ürkütmek için değil de eğlendirmek için karşımızda. Birbirine zıt iki türün bir araya gelişini ilgiyle izleyen büyük de bir kitle mevcut. Korkunç Bir Film serisi tabii ki bu alanın en klasik olan yapıtlarından.

SOHBET-BANNER

İHTİYAÇ-BANNER

__________________

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up