Bizimle İletişime Geçin

Asya Sineması

Güney Kore Sinemasından Aksiyon Dolu 5 Film

Soluk soluğa yapımlar.

Yayınlandı

tarihinde

Kübra Akgün hazırladı…

Yong-eui-ja

1. THE SUSPECT (2013)

Aksiyonu abartılmamış haliyle sevenlerin kaçırmaması gereken bir film!
Kovalamaca boyunca kalp ritminizin hızlanacağı filmde, özel eğitimli Kuzey Kore Ajanı olan Ji Dong-chul (Gong Yoo), değişen politik kararlardan sonra hain ilan edilir ve karısıyla kızını katlederler. Ji Dong-Chul, intikam için yola çıktığında, kızının aslında ölmediğini öğrenir. Dong-Chul’un kızını bulmak için verdiği mücadelede neler hissedecek neler göreceksiniz? Bunu öğrenmek ve Gong Yoo’nun oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmak isteyenlere önerimdir!

___

Söz

2) COMMITMENT(2013)

Babası, Kuzey Kore için çalışan Li Myung-hoon (Choi Seung-hyun) birgün babasının “hain” ilan edilip öldürüldüğü gerçeğiyle yüzleşir. Li-Myung ve onun kız kardeşi artık örgütün elindedir ve Li-Myung kusursuz yeteneklere sahip bir ajan olarak yetiştirilip Güney Kore’ye sıradan bir öğrenci olarak gönderilir. Li-Myung, Kuzey Kore’de esir tutulan kız kardeşi için ona verilen görevi yerine getirmek zorundadır. Fakat Li-Myung’un okuduğu lisedeki kıza aşık olmasıyla işler değişir… The Suspect filminde olduğu gibi sürükleyici ve akla uygun bir aksiyon sizi bekliyor!

Hwayi: Gwimuleul samkin ahyi

3) Hwayi: A MONSTER BOY (2013)

Listedeki en iddialı ve dramatik aksiyon filmlerinden biri! Azılı bir suç örgütü tarafından kaçırılan sonrada evlat olarak yetiştirilen Hwayi ( Yeo Jin-Goo), örgütteki beş kişiye de “baba” diye hitap etmektedir. Beş ayrı suçlunun eğitimiyle büyüyen Hwayi, ne kadar masum kalabilecektir? Onu öldürmekten vazgeçip büyüten babalar, Hwayi’ye ne kadar derinden bağlıdır? Peki bu bağlar, baş kaldırmayı nasıl görecektir? Duyguları allak bullak eden bu filmde Yeo Jin’in yaşına oranla göstermiş olduğu performans da ayrı bir olay!
Not: filmde bir yerde geçmiş hatırlanırken okulda bir tecavüz sahnesi vardır. Orada uygunsuz bir kısım mevcut maalesef! Ben, uyarmış olayım oraya gelince aklınızda bulunsun.

____

Coin Locker Girl

4) COIN LOCKER GIRL (2015)

Bu filmi, Hwayi’den sonraki önerim olarak seçmemdeki neden, aradaki paralelliklerdir. İki film de usta yönetmen Han Jun-Hee’nin kadrajından! Coin Locker Girl, bebekken terk edilen ve bir dilenci tarafından bulunan II-Young (Kim Go-Eun)’un çaresizlik içindeki gücüyle devam eden bir film. Borcu karşılığında II-Young, başında “anne” lakaplı kadının bulunduğu tefeci çetesine satılır. Burada üç genç daha vardır. Birbirlerine anne, abla, abi diye hitap eden bu garip ailenin kan nehrinde yaptığı yolculukta kimler hayatta kalacak? Kan bağı olmadan ve tuhaf bir şekilde kurulmuş bir aile, ölüm-kalım mücadelesinde nasıl bir tavır sergileyecek? Hwayi’de olduğu gibi duygularımızı derinden sarsacak, sorgulatacak bir film!

____

Zombi Ekspresi

5) TRAIN TO BUSAN (2016)

Zombilerden de gına geldi diyebilirsiniz ama önce bir kulak verin bana! Hep aksiyonu bol hem gerilimi! Konusuna gelirsek; kızıyla fazla zaman geçirememiş, eşinden de ayrılmış olan işkolik Seok-Woo ( Gong Yoo), kızına verip tutamadığı sözleri telafi etmek için ona son bir söz verir. Kızını annesinin yanına Busan’a götüreceğine söz veren Seo-Woo, zombilerle dolu olan trenle bu sözünü tutabilecek midir?

___

The Witness

BONUS 6) THE WITNESS(2015)

Listeye bonus olarak eklediğim ve tek Çin yapımı film! Gerilim ve suç türündeki filmde, eskiden polis akademisi için çalışan daha sonra da gözleri kör olan Lu Xiaoxing (Yang Mi), kaçırdığı kızları estetik operasyonuyla öldürdüğü kız kardeşine benzetmeye çalışan bir cerrahın suçuna tanık olur. İlk başta gözü görmediği için ona inanmayan polisleri ikna eden ne olacak sizce? Ve Lu’nun tanık olduğu olayın bir şahidi de paten ustası, serseri Linchong (Luhan)dur. İkili birbirine her geçen gün bağlanırken, ölüme de yaklaşacaklardır…

instagram: @kubraakgun__

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asya Sineması

“Bong Joon Ho” Gelecek Filminin Senaryosunu Tamamladı

Filmin adı ise henüz belli değil.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Oscar ödüllü yönetmen “Bong Joon Ho” yeni filminin senaryosunu tamamladığını açıkladı.

Geçtiğimiz Oscar yarışında adından çokça söz ettirmeyi başarmış usta yönetmen Bong Joon Ho, yeni filminin senaryosunu tamamladığını açıkladı. Pandemi sürecinde evine kapanıp iki farklı senaryoyu kaleme alan yönetmen, bu senaryolardan birini tamamladığını katıldığı bir podcast programında açıkladı.  

92. Oscar Ödülleri‘nde Parasite filmi En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Uluslararası Film kategorisinde dört farklı Oscar ödülünü evine götüren yönetmenin yeni filminin adı ise henüz belli değil.

Yeni senaryosunu kaleme alırken beynini sağ ve sol olarak ikiye ayrılmış gibi hissettiğini dile getiren yönetmen, bu sene 78. si düzenlenecek Venedik Film Festivali‘nin jüri başkanlığını üstlenecek.

Okumaya Devam Et

Asya Sineması

Studio Ghibli’nin İlk 3D Filmi Earwig and The Witch’ten Yeni Fragman Yayınlandı

Filmin ülkemizde vizyona girip girmeyeceği belli değil.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sayısız muhteşem anime filmlerin üretildiği Studio Ghibli’nin ilk 3D filmi “Earwig and The Witch”ten yeni bir fragman geldi.

Studio Ghibli‘nin ilk defa denediği CG animasyon filmi Earwig and the Witch‘ten yeni bir fragman yayınlandı. Goro Miyazaki imzalı film, Dianna Wynne Jones‘un aynı adlı kitabından ekranlara uyarlandı.

Hayao Miyazaki, Isao Takahata, Toshio Suzuki ve Yasuyoshi Tokuma gibi usta isimlerin içinden çıktığı Studio Ghibli‘nin ilk animasyon deneyimi olan Earwig and The Witch, 30 Aralık 2020 tarihinde Aya to Majo adıyla Japonya’da prömiyerini gerçekleştirecek.

18 Ekim‘de Lumière Grand Lyon Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan filmin ülkemizde vizyona girip girmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Filmin konusu:

Earwig, St. Morwald Çocuk Evi’nde kalan yetim bir kızdır. Küçük kız, Bella Yaga adında bir kadın tarafından evlat edinilir. Ancak çok geçmeden kadının korkunç bir cadı olduğu ortaya çıkar. Hayatı tehlikede olan Earwig, konuşan bir kedinin yardımıyla hayatta kalmak için mücadele eder.

Filmin ilk fragmanı için tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Asya Sineması

Güney Koreli Usta Yönetmen Kim Ki-duk Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Üzücü haber, Letonya basınından geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

3-Iron, Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring ve Pieta gibi sevilen filmlerin usta yönetmeni “Kim Ki-duk”, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Güney Kore sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Kim Ki-duk‘un koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Letonya basınından gelen üzücü haber, bir süredir ülkede bulunan yönetmenin koronavirüse kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

59 yaşındaki usta yönetmenin planlanan bir toplantıya gelmemesi ile açığa çıkan durum, sevenlerini hüzne boğdu.

Usta yönetmen; 3-Iron, Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring ve Pieta gibi filmleri ile ününü tüm dünyaya yaymıştı.

Okumaya Devam Et

Popüler