Güney Kore Sinemasından Aksiyon Dolu 5 Film

Asya Sineması Liste Manşet

Kübra Akgün hazırladı…

Yong-eui-ja

1. THE SUSPECT (2013)

Aksiyonu abartılmamış haliyle sevenlerin kaçırmaması gereken bir film!
Kovalamaca boyunca kalp ritminizin hızlanacağı filmde, özel eğitimli Kuzey Kore Ajanı olan Ji Dong-chul (Gong Yoo), değişen politik kararlardan sonra hain ilan edilir ve karısıyla kızını katlederler. Ji Dong-Chul, intikam için yola çıktığında, kızının aslında ölmediğini öğrenir. Dong-Chul’un kızını bulmak için verdiği mücadelede neler hissedecek neler göreceksiniz? Bunu öğrenmek ve Gong Yoo’nun oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmak isteyenlere önerimdir!

___

Söz

2) COMMITMENT(2013)

Babası, Kuzey Kore için çalışan Li Myung-hoon (Choi Seung-hyun) birgün babasının “hain” ilan edilip öldürüldüğü gerçeğiyle yüzleşir. Li-Myung ve onun kız kardeşi artık örgütün elindedir ve Li-Myung kusursuz yeteneklere sahip bir ajan olarak yetiştirilip Güney Kore’ye sıradan bir öğrenci olarak gönderilir. Li-Myung, Kuzey Kore’de esir tutulan kız kardeşi için ona verilen görevi yerine getirmek zorundadır. Fakat Li-Myung’un okuduğu lisedeki kıza aşık olmasıyla işler değişir… The Suspect filminde olduğu gibi sürükleyici ve akla uygun bir aksiyon sizi bekliyor!

Hwayi: Gwimuleul samkin ahyi

3) Hwayi: A MONSTER BOY (2013)

Listedeki en iddialı ve dramatik aksiyon filmlerinden biri! Azılı bir suç örgütü tarafından kaçırılan sonrada evlat olarak yetiştirilen Hwayi ( Yeo Jin-Goo), örgütteki beş kişiye de “baba” diye hitap etmektedir. Beş ayrı suçlunun eğitimiyle büyüyen Hwayi, ne kadar masum kalabilecektir? Onu öldürmekten vazgeçip büyüten babalar, Hwayi’ye ne kadar derinden bağlıdır? Peki bu bağlar, baş kaldırmayı nasıl görecektir? Duyguları allak bullak eden bu filmde Yeo Jin’in yaşına oranla göstermiş olduğu performans da ayrı bir olay!
Not: filmde bir yerde geçmiş hatırlanırken okulda bir tecavüz sahnesi vardır. Orada uygunsuz bir kısım mevcut maalesef! Ben, uyarmış olayım oraya gelince aklınızda bulunsun.

____

Coin Locker Girl

4) COIN LOCKER GIRL (2015)

Bu filmi, Hwayi’den sonraki önerim olarak seçmemdeki neden, aradaki paralelliklerdir. İki film de usta yönetmen Han Jun-Hee’nin kadrajından! Coin Locker Girl, bebekken terk edilen ve bir dilenci tarafından bulunan II-Young (Kim Go-Eun)’un çaresizlik içindeki gücüyle devam eden bir film. Borcu karşılığında II-Young, başında “anne” lakaplı kadının bulunduğu tefeci çetesine satılır. Burada üç genç daha vardır. Birbirlerine anne, abla, abi diye hitap eden bu garip ailenin kan nehrinde yaptığı yolculukta kimler hayatta kalacak? Kan bağı olmadan ve tuhaf bir şekilde kurulmuş bir aile, ölüm-kalım mücadelesinde nasıl bir tavır sergileyecek? Hwayi’de olduğu gibi duygularımızı derinden sarsacak, sorgulatacak bir film!

____

Zombi Ekspresi

5) TRAIN TO BUSAN (2016)

Zombilerden de gına geldi diyebilirsiniz ama önce bir kulak verin bana! Hep aksiyonu bol hem gerilimi! Konusuna gelirsek; kızıyla fazla zaman geçirememiş, eşinden de ayrılmış olan işkolik Seok-Woo ( Gong Yoo), kızına verip tutamadığı sözleri telafi etmek için ona son bir söz verir. Kızını annesinin yanına Busan’a götüreceğine söz veren Seo-Woo, zombilerle dolu olan trenle bu sözünü tutabilecek midir?

___

The Witness

BONUS 6) THE WITNESS(2015)

Listeye bonus olarak eklediğim ve tek Çin yapımı film! Gerilim ve suç türündeki filmde, eskiden polis akademisi için çalışan daha sonra da gözleri kör olan Lu Xiaoxing (Yang Mi), kaçırdığı kızları estetik operasyonuyla öldürdüğü kız kardeşine benzetmeye çalışan bir cerrahın suçuna tanık olur. İlk başta gözü görmediği için ona inanmayan polisleri ikna eden ne olacak sizce? Ve Lu’nun tanık olduğu olayın bir şahidi de paten ustası, serseri Linchong (Luhan)dur. İkili birbirine her geçen gün bağlanırken, ölüme de yaklaşacaklardır…

instagram: @kubraakgun__

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up