Köprüde Buluşmalar Yeni Projelerini Bekliyor

Festivaller

Köprüde Buluşmalar

33. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenecek, Türkiye’den sinemacıları uluslararası profesyoneller ile bir araya getirecek Köprüde Buluşmalar’da, uzun metrajlı kurmaca veya belgesel projelerinin ile yapımı devam eden filmlerin ilk uluslararası sunumları yapılacak.

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek Köprüde Buluşmalar kapsamında Film Geliştirme ve Yapım Aşaması Atölyeleri’nin yanı sıra sinema profesyonellerine yönelik birçok panel de düzenlenecek. Köprüde Buluşmalar Atölyeleri’nin kazananları 17 Nisan Perşembe gecesi düzenlenecek Köprüde Buluşmalar Ödül Resepsiyonu’nda açıklanacak. Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları’nın işbirliği ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle oluşturulan Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu’nun destekleyeceği isimler de yine aynı resepsiyonda duyurulacak.

Film Geliştirme Atölyesi’ne son başvuru tarihi 20 Ocak, Türkiye-Almanya Ortak Yapım Film Projesi Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi ise 17 Mart. Yapım Aşaması Atölyesi başvuruları ile ilgili ayrıntılar ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Film Geliştirme Atölyesi’ne başvurular için son gün 20 Ocak

Yedincisi 16-17 Nisan 2014 tarihlerinde düzenlenecek Film Geliştirme Atölyesi yönetmen, senarist ve yapımcılara uzun metrajlı kurmaca veya belgesel projelerinin ilk uluslararası sunumlarını gerçekleştirmek ve yapım sürecini başlatmak için gerekli desteği bulmalarına olanak yaratmayı amaçlıyor.

Başvurular arasından seçilecek 12 projenin yönetmen, senarist ve yapımcıları, atölyede aralarında ARTE, Eurimages, Cannes Film Festivali-Cinefondation, Cinemart ve Torino Film Lab’ın de bulunduğu uluslararası kuruluş temsilcileri, yapımcılar ve dağıtımcılar ile birebir görüşmeler yapma fırsatını bulacaklar.

Atölye sonunda TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 10.000 dolarlık destek ödülü, Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülü ve Fransız Ulusal Sinema Merkezi CNC’nin 10.000 avroluk ödülü uluslararası jürinin değerlendirmesinin ardından sahiplerini bulacak. Ayrıca jürinin belirleyeceği bir proje Binger Lab’ın 2.500 avro değerindeki Senaryo Danışmanlığı Ödülü’nün sahibi olacak.

Atölye başvuruları 20 Ocak Pazartesi akşamına kadar yapılabilir. Yönetmelik ve başvuru formu film.iksv.org/tr/koprudebulusmalar adresinden temin edilebilir.

Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu başvuruları 17 Mart’a kadar…

Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları’nın işbirliği ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle oluşturulan Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu bu yıl da, çekimine henüz başlanmamış Türkiye-Almanya ortak yapımlarına destek olmaya devam edecek. Bugüne kadar toplam 20 projeye destek sağlayan Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na başvurmak isteyen sinemacılar için son tarih 17 Mart.

İki ülke arasındaki kültürel işbirliğini artırmak ve ortak yapımları desteklemek amacıyla oluşturulan bu fonun seçici kurul toplantısı Köprüde Buluşmalar sırasında yapılacak. Desteklenecek projeler ve Köprüde Buluşmalar Atölyeleri’nin kazananları 17 Nisan Perşembe gecesi düzenlenecek Köprüde Buluşmalar Ödül Resepsiyonu’nda açıklanacak.

Köprüde Buluşmalar Projeleri 2013 yılında Türkiye’nin önemli festivallerinin ödüllerini topladı

Geçen yıllarda Köprüde Buluşmalar Atölyeleri’ne katılan projeler, 2013 yılının öne çıkan festivallerinde birçok ödülün sahibi oldular.

Film Geliştirme Atölyesi’ne katılan projelerden, yönetmenliğini Melik Saraçoğlu ve Hakkı Kurtuluş’un yaptığı Gözümüm Nuru ve yine atölyeye katıldıktan sonra ilk gösterimini geçen yıl İstanbul Film Festivali’nde yapan, Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği Yozgat Blues, Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü paylaştılar. Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın yönettiği Mavi Dalga da 50. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve En İyi İlk Film ödüllerini aldı.

Ramin Matin’in, geçen yıl Yapım Aşaması Atölyesi’nde sunumunu gerçekleştirdiği filmi Kusursuzlar ile Ferit Karahan’ın yine aynı atölyede sunduğu filmi Cennetten Kovulmak, 50. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü paylaştılar. Ramin Matin aynı zamanda En İyi Yönetmen Ödülü’nün, Cennetten Kovulmak filminin oyuncusu Gülistan Acet ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up