Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Köprüde Buluşmalar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yayınlandı

tarihinde

Köprüde Buluşmalar

Köprüde Buluşmalar, 16-17 Nisan tarihlerinde İstanbul Film Festivali kapsamında bu yıl dokuzuncu kez düzenlendi.

Türkiye’den 12 uzun metraj ve 1 belgesel film projesi ile post prodüksiyonuna devam eden 4 uzun metraj ve 1 belgeselin sunumları atölyelerde yapıldı. Köprüde Buluşmalar’a Türkiye’den sinemacılar ile buluşmak amacıyla gelen yaklaşık 100 uluslararası sinema profesyoneli, atölyelere seçilen proje ve filmlerin yönetmen ve yapımcıları ile 450 toplantı yaptı.

Film Geliştirme Atölyesi ve Yapım Aşaması Atölyesi’nde yapılan sunumların ardından uluslararası jüri ödül alacak projeleri belirledi. Türkiye-Almanya Ortak Yapım Fonu tarafından desteklenecek projelere üç kurumun temsilcileri tarafından karar verildi. Ödül ve fon desteği alan proje ve filmler 17 Nisan Perşembe akşamı Fransız Sarayı’nda yapılan bir törenle duyuruldu.

Ödül töreni Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Laurent Bili, İstanbul Film Festivali direktörü Azize Tan ve Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’ün konuşmalarıyla başladı.Köprüde Buluşmalar kapsamında bu yıl yedincisi gerçekleştirilen Film Geliştirme Atölyesi’ne yapılan 88 başvuru, 10 kişilik seçici kurul tarafından değerlendirilerek atölyeye katılacak 13 proje belirlendi.

Bu yıl Köprüde Buluşmalar- Film Geliştirme Atölyesi’ne Seçilen Projeler :

16 (Melisa Önel)
Aşk ve Matematik (Can Evrenol)
Balık (Eset Akçilad)
(Gayrı-) Ahlaki (Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu)
Görülmüştür (Serhat Karaaslan)
Hamarat Apartmanı (Hüseyin Karabey)
Jarabulus (Erdem Tepegöz)
Körfez (Emre Yeksan)
Kronoloji (Ali Aydın)
Parçalar (Rojda Akbayır)
Reprodüksiyon (Atasay Koç)
Senaryosuz (Alpgiray M. Uğurlu)
Sorgu (Hacı Orman, Sedat Yılmaz)

Jacqueline Ada (CNC), Sol Bondy (One Two Films), Konstantina Stavrianou (Graal), Robert Balinski (Polonya Film Merkezi), Mehmet Demirhan (TRT) ve Giovanni Robbiano (Mediterranean Film Institute – MFI)’dan oluşan uluslararası jüri atölyede ödül alan projeleri belirledi.

Balık projesinin yönetmeni Eset Akçilad, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı 10.000 dolarlık destek ödülünü TRT TV Dairesi Başkan Yardımcısı Mehmet Demirhan’dan aldı.

Erdem Tepegöz’ün Jarabulus projesine, Fransa Ulusal Film Merkezi (CNC) tarafından verilen 10.000 Avro değerinde destek ödülünü, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Laurent Bili takdim etti.

Tüm ses prodüksiyonunu kapsayan Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülü, Rojda Akbayır’ın Parçalar isimli projesi Melodika Genel Müdürü Taylan Oğuz tarafından verildi.

Serhad Karaaslan’ın Görülmüştür adlı projesine, bu sene ilk kez verilen 4 aşamalı Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü’nü, MFI’dan Giovanni Robbiano verdi. Ödül alan projenin yönetmen ve senaristi, 2014 yılı içerisinde 2 tanesi Yunanistan’ın Nisiros ve Samos adalarında 2 tanesi ise online gerçekleşecek 4 aşamalı senaryo atölyesine katılmaya hak kazandı.

Ayrıca uluslararası jüri tarafından Hüseyin Karabey’in Hamarat Apartmanı adlı projesine verilen Mansiyon Ödülü, Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi uluslararası jüri üyesi Konstantina Stavrianou tarafından duyuruldu.

Yapım Aşaması Atölyesi’nin Kazanan Filmleri

Anayurdu (Yönetmen ve Senarist: Senem Tüzen, Yapımcı: Olena Yershova Yıldız-Adam Isenberg-Senem Tüzen, Yapım Şirketi: Zela Film)
Annemin Şarkısı (Yönetmen ve Senarist: Erol Mintaş, Yapımcı: Aslı Erdem-Erol Mintaş, Yapım Şirketi: Mintaş Film, Ortak Yapımcı: Guillaume de Seille-Arizona Productions (FR) – Mehmet Aktaş- Mitosfilm (ALM) )
Azılı Yeşil (Yönetmen ve Yapımcı: Lale Müldür-Kaan Karacehennem-Franz von Bodelschwingh, Senarist: Lale Müldür, Yapım Şirketi: Photomono)
Bağlar (Yönetmen ve Yapımcı: Berke Baş-Melis Birder, Yapım Şirketi: inHouse projects, Ortak Yapımcı: Özgür Doğan-Perişan Film)
Toz Ruhu (Yönetmen: Nesimi Yetik, Yapımcı: Betül Esener, Senarist: Betül Esener-Nesimi Yetik, Yapım Şirketi: Özminimalist Film)

Atölyede yer alan filmlerin off-line kurgularından bölümler izleyen Paz Lazaro (Berlinale Panaroma), Amra Baksic Camo (Pro.ba) ve Tassilo Hallbauer (Beta Cinema)’den oluşan uluslararası jüri, ödül alacak filmleri belirledi.

Kazanan filmin 150.000 TL’ye kadar olan post-prodüksiyon giderlerini karşılayan 1000 VOLT Post-prodüksiyon Ödülü, Annemin Şarkısı filminin yapımcısı Aslı Erdem’e 1000 VOLT Genel Müdürü Gökhan Özçevik tarafından verildi.

Bu yıl Yapım Aşaması Atölyesi’nde ilk kez verilen ve kazanan filmin Başka Sinema salonlarında sanal baskı bedelinden (VPF) muaf olarak gösterilmesini sağlayan Başka Sinema Ödülü’nü de yine Annemin Şarkısı filminin yapımcısı Aslı Erdem, Başka Sinema Direktörü İmre Tezel’den aldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler