Köklerin İzinde 2. Sezonuyla Ekrana Geri Dönüyor

Manşet Türkiye
Orta Asya’dan Karadeniz’in kuzeyine Türk dünyasının müşterek iradesine hizmet eden, bedel ödeyen abide şahsiyetleri anlatan “Köklerin İzinde” belgeseli 2. sezon bölümleriyle her perşembe 20.00’de TRT AVAZ kanalında seyirciyle buluşacak.

Dilde, fikirde, işte birlik düşüncesini tüm Türk Dünyasına yayan ve yaşatan aydınlar, şairler ve mücadele adamları, köklerin izleri takip edilerek hazırlanan belgesel serisiyle ekrana taşınıyor.

20. yüzyılın başlarında Çarlık Rusyası’nın Sovyetler Birliği dönemine geçiş yılları sırasında yaşanan zulüm ve baskıların anlatıldığı belgeselde, dönemin öne çıkan yazar ve şairlerinin adalet uğruna verdikleri mücadele konu alınıyor.

Her bölümde farklı kişilerin hayatlarına yer verilen belgeselde Uygur edebiyatının önemli isimlerinden Abdürehim Ötkür, Azerbaycan’ın büyük hayırsever ve iş adamlarından Zeynelabidin Tagiyev, Kırım Milli Marşının yazarı ve eski başbakanı Numan Çelebi Cihan, Kazak Milli Hareketi’nin lideri, Milli Hükümet Alaş Orda’nın Başkanı, siyaset ve düşünce adamı Alihan Bökeyhan, Kazakistan milli hareketinin önderlerinden şair ve eğitimci Mirjakıp Dulatov, Türkistan Ceditçilik Hareketinin lideri, Özbekistan tiyatro edebiyatının kurucusu, gazeteci, din adamı Mahmud Hoca Behbudi, Özbekistan’da Ceditçilik Hareketi’nin ilk temsilcilerinden, XX. Asır Özbek milli basın ve yeni usuldeki milli eğitim kurumlarının ilk kurucusu Münevver Karî, Özbek edebiyatında roman türünün kurucusu Abdullah Kadiri gibi isimlerin hayatları belgeselin 2. sezonunda ekrana gelecek.

Gerçek yaşam öykülerine dayanan belgesel serisi, sanat ekibinin titiz çalışmalarla ortaya çıkardığı dekorları ve özenle seçilmiş mekânlarıyla izleyenleri zamanda duygusal bir yolculuğa çıkarırken adeta görsel bir şölen sunacak.

Belgeler ve röportajlardan faydalanarak hazırlanan yeni sezonda da belgesel dökü-drama olarak canlandırıldı. Engin Noyan’ın seslendirmesiyle izleyiciyi eşsiz bir yolculuğa çıkaracak olan belgeselde önemli isimlerin de görüşlerine yer verildi. Dil ve Edebiyat Araştırmacısı Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel, Çağdaş Kazak Türkçesi ile ilgili çalışmalar yapan Doç. Dr. Guljanat Kurmangaliyeva Ercilasun, Doç. Dr. Kayırbek Kemenger, Prof. Dr. Dihan Kamzabekuli, Prof. Dr. Nesib Nesibli, Yazar Mina Tansel, Prof. Dr. Şuayb Karakaş, Prof. Dr. Orhan Söylemez, Prof. Dr. İsmail Türkoğlu, Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu, Prof. Dr. Ramilya Yarrulina Yıldırım, Doç. Dr. Çulpan Zaripova Çetin, Yazar ve Şair Ali Akbaş, Yazar Mamtimin Ala gibi önemli araştırmacılar yeni sezonda yer aldı.

Danışmanlığını Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu’nun yaptığı, yapımcılığını Halis Cahit Kurutlu’nun üstlendiği belgeselin yönetmen koltuğunda Muhammet Erkam Bülbül oturuyor.

Köklerin İzinde belgeseli 2. sezonunun ilk bölümüyle bu akşam saat 20.00’de TRT Avaz ekranlarında seyirciyle buluşacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up