Koca Yusuf’un hayatı belgesel oluyor

Manşet Türkiye

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Sinan Haliç’in yaptığı ‘Müthiş Türk: Koca Yusuf’ belgesel filmin çekimleri Edirne’de başladı.

Sarayiçi’ndeki Tavuk Ormanı’nda çekimleri devam eden filmde Koca Yusuf’u, Kırkpınar başpehlivanlarından Gökhan Arıcı, Kel Aliço’yu Şaban Donat, Adalı Halil’i Ahmet Yavuz oynuyor. Hakem ve cazgır rolünü ise Cazgır Pele Mehmet üstleniyor. ‘Müthiş Türk: Koca Yusuf’ Osmanlı askerlerinin Rumeli’ye geçişiyle başlıyor, Koca Yusuf’un çocukluğu, kispet giyme töreni, Türkiye’deki yağlı güreş hayatı, Fransa ve Amerika’da yaptığı minder güreşleri, Atlantik Okyanusu’nda kaybolması ile devam ediyor. Koca Yusuf’un, Osmanlı topraklarının, Avrupa’nın ve Amerika’nın ortak spor kültürünün temsilcisi olduğunu vurgulayan yönetmen Sinan Haliç, “Dramatik bir hayatı var. İnanılmaz başarıları var. Osmanlı arşivlerini, yurtdışı yabancı arşivlerini taradık, şimdi canlandırma belgesel bir çekim yapıyoruz.” dedi. Şumnu’da dünyaya gelen Koca Yusuf (1857-1898), mindere çıkan ilk Türk pehlivanı olarak biliniyor. Avrupa ve ABD’de devrin en ünlü sporcuları ile güreşen, iri cüssesi, güreşteki ustalığı ve örnek ahlakından dolayı ‘Koca’ lakabıyla anılan Koca Yusuf, ABD turnesinden dönerken gemi kazasında vefat etti. Kaza sırasında tutunduğu flikadaki yolcuların, kayığı devirmesinden korkarak ellerini baltayla kestikleri rivayet edilir.

[Kaynak: Zaman]

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up