Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Koca Yusuf’un hayatı belgesel oluyor

Yayınlandı

tarihinde

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Sinan Haliç’in yaptığı ‘Müthiş Türk: Koca Yusuf’ belgesel filmin çekimleri Edirne’de başladı.

Sarayiçi’ndeki Tavuk Ormanı’nda çekimleri devam eden filmde Koca Yusuf’u, Kırkpınar başpehlivanlarından Gökhan Arıcı, Kel Aliço’yu Şaban Donat, Adalı Halil’i Ahmet Yavuz oynuyor. Hakem ve cazgır rolünü ise Cazgır Pele Mehmet üstleniyor. ‘Müthiş Türk: Koca Yusuf’ Osmanlı askerlerinin Rumeli’ye geçişiyle başlıyor, Koca Yusuf’un çocukluğu, kispet giyme töreni, Türkiye’deki yağlı güreş hayatı, Fransa ve Amerika’da yaptığı minder güreşleri, Atlantik Okyanusu’nda kaybolması ile devam ediyor. Koca Yusuf’un, Osmanlı topraklarının, Avrupa’nın ve Amerika’nın ortak spor kültürünün temsilcisi olduğunu vurgulayan yönetmen Sinan Haliç, “Dramatik bir hayatı var. İnanılmaz başarıları var. Osmanlı arşivlerini, yurtdışı yabancı arşivlerini taradık, şimdi canlandırma belgesel bir çekim yapıyoruz.” dedi. Şumnu’da dünyaya gelen Koca Yusuf (1857-1898), mindere çıkan ilk Türk pehlivanı olarak biliniyor. Avrupa ve ABD’de devrin en ünlü sporcuları ile güreşen, iri cüssesi, güreşteki ustalığı ve örnek ahlakından dolayı ‘Koca’ lakabıyla anılan Koca Yusuf, ABD turnesinden dönerken gemi kazasında vefat etti. Kaza sırasında tutunduğu flikadaki yolcuların, kayığı devirmesinden korkarak ellerini baltayla kestikleri rivayet edilir.

[Kaynak: Zaman]

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Spike Lee’den 11 Eylül Belgeseli Yolda

HBO ve HBO Max’te yayınlanacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ünlü Sinema Yönetmeni Spike Lee

Hollywood’un yıldız isimlerinden biri olan Spike Lee, 11 Eylül meselesini konu alacak “NYC Epicenters 9/11 → 2021½” belgeselinin hazırlığına başladı.

HBO Documentary Films ve usta isim Spike Lee yeni bir proje için bir araya gelecek. Genelde sosyal ve politik konular üzerine projeler geliştiren Lee, şimdi de Amerika tarihi için çok önemli olan 11 Eylül meselesini konu alacak yeni bir belgesel filmin hazırlığı içerisinde. 11 Eylül saldırısının yirminci yılına özel hazırlanacak belgesel, NYC Epicenters 9/11 → 2021½ ismiyle seyirci karşısına çıkacak.

Kapsamlı bir NYC belgeseli olacak film, 11 Eylül saldırısından sonra halkın nasıl bir dönemden geçtiğini ve güncel olarak COVID-19 üssü olan ülkenin salgın sürecindeki mücadelesini de konu alacak.

Daha önce birçok filme imza atmış Lee, meraklandıran belgesel filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenecek. HBO ve HBO Max‘te yayınlanacak filmin editörlüğünü ise Barry Alexander Brown ve Adam Gough yapacak.

Spike Lee son olarak festival ve ödül sezonunun dikkat çeken yapımlarından biri olan Da 5 Bloods filminin yönetmen koltuğuna oturmuştu.

Okumaya Devam Et

Film

George Clooney ve Julia Roberts Tekrar Bir Araya Geliyor

Filmde boşanmış bir çifti oynayacaklar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki yıldız isim George Clooney ve Julia Roberts yeni romantik komedi filmi “Ticket to Paradise” için tekrar bir araya gelecek.

Daha önce Ocean’s Eleven filminde başrolü paylaşan usta ikili George Clooney ve Julia Roberts yeni romantik komedi filmi için tekrar bir araya gelecek. Ticket to Paradise ismini taşıyacak filmi Ol Parker yönetecek.

Theodore Melfi tarafından kaleme alınan senaryo, boşanmış olan bir çiftin kızlarının evlenmesine engel olmak için Bali’ye gitmelerini konu alıyor.

Çekimlerine en kısa zamanda başlanması planlanan film, 2021 yılının sonlarına doğru gösterime girecek.

Okumaya Devam Et

Manşet

Çağatay Ulusoy’lu Kağıttan Hayatlar Filminden İlk Fragman Yayınlandı

12 Mart’ta Netflix’te!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Çağatay Ulusoy’un yer aldığı “Kağıttan Hayatlar” filminden ilk fragman yayınlandı.

Çağatay Ulusoy’un çöp toplayıcısı olarak yer aldığı Kağıttan Hayatlar filminden ilk fragman yayınlandı. Netflix‘te yayınlanacak olan filmin yönetmen koltuğuna Ayla, Müslüm, Türk İşi Dondurma gibi başarılı yapımların yönetmeni Can Ulkay oturuyor.

Behzat Ç. dizisinin senaristi Ercan Mehmet Erdem tarafından kaleme alınan filmde Ulusoy‘a Emir Ali Doğrul, Selen Öztürk, Ersin Arici ve Turgay Tanülkü eşlik ediyor. Merakla beklenen film, 12 Mart tarihinde Netflix‘te ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Popüler