Kızılay’ın Sudan Belgeseli Cannes’da

Festivaller
kizilay-cannes
Türk Kızılay ekibinin Sudan’ın Darfur bölgesinde çektiği ‘Müsteşfa’ isimli belgesel, iç savaşın ortasında açlık, yoksulluk ve sağlık sorunlarıyla yaşam savaşı veren insanların sessiz çığlığını Cannes Film Festivali’nden dünyaya duyuruyor.

Bir hafta boyunca festivaldeki Film Market’te gösterilecek olan belgeseli değerlendiren Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, belgeselle orada insanlık adına büyük bir dramın yaşandığını vurgulamaya çalıştıklarını söylüyor. Küçükali, “Orada insanlık adına yaşanan drama kayıtsız kalırsak bizden sonra gelenler bu nesli yargılar.” diyor. Kızılay’ın daha çok afetlere ani müdahale etmesi ve kanla alakalı konularda problem çözen bir ekip olarak bilindiğini hatırlatan Küçükali, “Bunun yanı sıra iç bünyemizde çok çeşitli birimler var. Bunlardan biri de Kurumsal İletişim Birimi. Darfur’daki hastanemize giden ekibimiz, gördüğü dramı profesyonel bir çalışma ile kayıt altına aldı. Kısa metrajlı bir belgesel ortaya çıktı. Kısa metrajlı seslendirilmeyen, sadece müzikle görseli tam anlatan bir çekim. Arkadaşımız sanata bağlı kalarak fotoğraflarla, müzikle orada yaşananları anlatmak istedi.” bilgisini verdi. İsmini Osmanlıcada hastane anlamına gelen ‘Müsteşfa’dan alan belgesel, Kızılay tarafından 2008’de Sudan’ın Darfur eyaletine kurulan ve günde yaklaşık 500 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verilen Sahra Hastanesi’nde geçiyor. Belgeselde, hijyen koşullarının sağlanamadığı her ortamda yaşamaya çalışan çocuklar, hoyratça kendini gösteren fakirlik ve açlık ile Türk Kızılayı ekibinin hizmeti kameradan izleyiciye aktarılıyor. Küçücük çelimsiz bedenlerin ölüme direnişinin gözler önüne serildiği belgeselde, dünyaya Darfur halkının ‘yaşam direnişi’ gösteriliyor. Geçen yıl 7. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde belgesel dalında finale kalan Müsteşfa, Berlin Film Festivali marketinde yer almış ve buradan da 30 ayrı festivalin dikkatini çekmişti.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1134554&keyfield=6BC4B17AC4B16C61792062656C676573656C69

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up