“Kızgın Delikanlı” Geri Döndü

Festivaller

Kızgın Delikanlı

1964’te 1. Antalya Film Şenliği’nde yarışan “Kızgın Delikanlı” filmi, bu yılki Altın Portakal Film Festivali’nde yeniden seyirciyle buluştu.

Senaryosunu Vedat Türkali’nin yazdığı, Ertem Göreç’in yönettiği ve Göksel Arsoy’un yapımcılığını üstlendiği “Kızgın Delikanlı” filmi, Altın Portakal 50. Yıl Özel Gösterimleri kapsamında gösterime sunuldu.

1964 yılında 1. Antalya Film Şenliği’nde yarışan filmde, babasından kalan toprakları yakınları tarafından yağmalanan, Amerika’da yaptığı ziraat mühendisliği eğitimini yarıda bırakarak hakkını aramaya gelen Murat’ın, avukat Sevil ile birlikte verdiği mücadele anlatılıyor. Başrollerini Göksel Arsoy ile Türkan Şoray’ın paylaştığı filmde dönemin toplumsal sorunu haline gelen toprak adaletsizliğine vurgu yapılıyor.

“Umudunuzu kaybederseniz topraklarınızı kaybedersiniz”

Gösterim sonrası söyleşiye katılan yapımcı Göksel Arsoy, çekildiği yıl filmin konusu itibariyle sol içerikli diye sansüre takıldığını ve gösterimi için çok mücadele verildiğini söyledi. Filmin geçtiği dönemdeki sorunların hala devam ettiğini söyleyen yönetmen Ertem Göreç ise “Sinemanın görevi toplum soranlarını göstermek, toplumun görevi ise bunu görebilmektir” dedi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up