Kıyamet Senaryolu 10 Film

Liste

Hazırlayan : Tuğba Güner

Armageddon

ARMAGEDDON 1998
IMDb 6.6

Kadrosunda Bruce Willis, Ben Affleck, Liv Tyler, Billy Bob Thornton gibi yetenekli oyuncuların yer aldığı filmin yönetmeni Michael Bay. Bir göktaşının dünyaya çarpmasıyla sonumuzun geleceği korkusunu kullanan film bu konu üzerinden ilerliyor. Bir eyalet büyüklüğünde olan bu gök taşının durdurulması için her bilimsel yöntem konuşulur ama sonunda ortaya bir plan çıkar. Bir sondajcı gök taşını engellemek için görevlendirilir ve aşk için, insanlık için yolculuk başlar.

——————————-

Yarından Sonra

YARINDAN SONRA 2004
IMDb 6.4

Küresel ısınma, iklimleri değiştirip dünyanın sonunu getireceği düşünülen tehlike. Dev bütçeli bir filmde bu konunun ele alınması hem farkındalık oluşturmak hem de kıyamet senaryoları içinde kullanılabilecek en uygun konu olması açısından iyi bir seçim. Roland Emmerich filmde Dennis Quaid, Jake Gyllenhaal gibi önemli isimlere yer vermiş. Dünya yavaş yavaş doğanın gazabına uğrarken bir iklim uzmanının dünyayı bu felaketten kurtarmak için çözüm arayışlarına girmesini izliyoruz.

——————————

Derin Darbe

DEEP IMPACT 1998
IMDb 6,1

Derin Darbe, zamanının en ses getiren yapıtlarından birisi. Kendisinden sonra gelen filmlerde de çokça işlenen dünyaya doğru yaklaşan ve sona sebep olacak kuyruklu yıldız metaforu üzerinden ilerliyor. Küçük bir çocuğun teleskop ile çektiği görüntü tüm dünyayı ayağa kaldırır. Harekete geçen bilim adamları hemen bir uzay aracının kuyruklu yıldıza doğru gidip dünyaya yaklaşan tehlikeyi engellemeleri gerektiğini söyler. İnsanlığı kurtarmak adına zamana karşı bir mücadele başlar.

—————————————

 

2012

2012 – IMDb 5.8
2009

21 Aralık 2012’nin dünyanın son günü olduğunu öngören Mayalılar’ın bu kehaneti doğru çıkınca, dünyada kalanların hayatta kalma mücadelesini anlatıyor filmimiz. Ve yine karşımızda büyük bütçeli kıyamet sonrası filmlerin meşhur yönetmeni Roland Emmerich var. Hem filmin etkisinden dolayı hem de Mayalılar’ın takvimine göre 21 Aralık 2012 tarihi geldiğinde gerildiğimiz gerçek. Belirtilen tarihi geçmiş olmamızdan olsa gerek bu filmi diğerlerine göre daha az gerilerek izleyebiliriz.

———————————

Dünyalar Savaşı

DÜNYALAR SAVAŞI  2005
IMDb 6.5

Bir gün üç ayaklı devasa araçlarıyla uzaylılar dünyayı işgal ederler ve hikayemiz başlar. Binlerce insan bu istiladan kaçmaya çalışır. Ray da onlardan biridir. Tek amacı iki çocuğunu güvenli bir yere götürmek olsa da güvenli hiçbir yer kalmamıştır. Steven Spielberg’in yönettiği Tom Cruise, Dakota Fanning, Mirando Otto gibi oyuncuların olduğu film dev bütçesiyle de kült bilim kurgu ve kıyamet filmleri arasındaki yerini koruyor.

——————————–

Yol

THE ROAD 2009
IMDb 7.3

Aynı isimli çok satanlar arasında yer alan kitabın uyarlaması olan film, kıyamet sonrası dünyada geçiyor. Bir baba ve oğlu uzun bir yolculuk yaparak Amerika kıyılarına ulaşmaya çalışırlar. Hava koşulları oldukça zordur ve bir de yollarına sürekli haydutlar çıkar. Kendilerini ise basit bir tüfekle korumaya çalışırlar. Bilim kurgu ve western karışımı bu filmde dram ögelerini bulabilmeniz de mümkün.

———————————————–

Knowing

KEHANET 2009
IMDb 6.2

1959 yılında bir ilköğretimde öğrencilere dünyanın gelecekteki haliyle ilgili resimler yapmaları ve bunların okulun elli yıl sonraki öğrencilerine ulaştırmak üzere saklanacağı söylenir. Her öğrenci kendine göre bir şeyler yaparken bir kız çocuğu anlamsız sayılar ve şekiller yapmaya başlar. Yarım asır sonra kapsüldeki resimler açılıp incelendiğinde resmedilen şeylerin aslında felaket olduğu, hepsinin gerçekleştiği ve dünyayı bekleyen büyük yıkıma yol açacak başka felaketlerin de sırada beklediği görülür. Sonuncusu ise eğer engellenmezse küresel çapta bir yıkıma yol açacaktır. Nicolas Cage’nin son zamanlarda en çok akılda kalan filmlerinden birisi olan Kehanet’in yönetmeni ise Alex Proyas.

———————————-

Kor

THE CORE 2003
IMDb 5.3

Diğer kıyamet filmlerinin aksine dünyanın sonu uzaylılar, gök taşı ya da küresel felaketten dolayı meydana gelmiyor. Dünyanın çekirdek tabakasının yörüngesel dönüşü bilinmeyen bir sebepten durur. Ve bu durum dünyada pek çok felakete yol açar. Her şeyin sonunun gelmemesi için bu problemin giderilmesi gerekmektedir. Jeofizikçi Dr. Josh Keyes ve beş kişilik uzman ekip bu konuda görevlendirilir.

——————————————–

Melankoli

MELANKOLİ 2011
IMDb 7.1

Bir Lars Von Trier harikası. Film, Trier’in resmi olmayan -Depresyon Üçlemesi-ndeki ikinci filmi. Melankoli’yi “Bu bir düğün, melankoli ve psikolojik bir felaket filmi.” sözleriyle nitelendiren sıra dışı yönetmenin filmi diğer kıyamet senaryolarından türü itibariyle farklı. Melankoli; hem gerçek manada kıyameti hem de herkesin kendi içinde yaşadığı kıyameti ele alıyor. Birbirine taban taban zıt iki kız kardeş, Justine ve Claire. Justine depresyona yatkın bir karakterken ablası daha normaldir. Justine’nin ablasının evinde kutlamaya hazırlandıkları düğün merasimi, dünyaya yaklaşmakta olan Melankoli gezegeni ile farklı bir hal alır. Depresif ruhlu Justine dünyanın ve kendisinin kıyametini sakin, sabırlı ama içsel manada buhranlı geçirirken ablası gittikçe panik yapmakta, endişe kat sayısı hızla yükselmektedir. Ve Melankoli de gittikçe yaklaşmaktadır.

————————————

Tres días

ÜÇÜNCÜ GÜN 2008
IMDb 6.2

Yine dev bir meteor gezegenimize çarpmak üzere ve dünyanın sonu 72 saat içinde gelecek. Her yere bir umutsuzluk ve kaos hakim. İnsanlar bekleyişte, panikte. Küçük bir kasaba olan Laguna’nın sakinleri, dehşet içinde haberleri takip ederken kahramanımız Ale bu son saatlerini iyi geçirmeye karar verir. Ama aniden beliren Lucio adlı garip, rahatsız edici bir yabancı, tüm planlarını alt üst eder. Bilim kurgu tadında olsa da dramı daha ağır basan, diğer kıyamet filmlerinde işlenen klasik bir konudan farklı bir senaryo sunan, kıyıda köşede kalmış bir yapım.

—————————————-

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up