Kitap Fuarı’nda Dolu Dolu Sinema Etkinlikleri Gerçekleşecek

Etkinlikler Türkiye

ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI SERGİLERİ
TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından 8-16 Kasım 2014 tarihleri arasında TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece’de düzenlenecek 33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı önemli sergilere ev sahipliği yapıyor.

atilla-dorsay

Sinemamızın 100 Yılı

Ana teması “Sinemamızın 100 Yılı ” olan 33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı,  Türkiye’de film üretim serüveninin yüzüncü yaşını yoğun etkinlik programı kapsamında düzenlenen sergilerle kutluyor.

“Renkli Sinemaskop Bir Hayat: Atillâ Dorsay” Onur Yazarı Fotoğraf Sergisi

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı Atillâ Dorsay’ın yaşamı Tüyap İstanbul Fuar Merkezi’nin Üst Fuaye sergi salonunda fuar ziyaretçileriyle buluşuyor. Sergide Dorsay’ın yaşamından kesitler fotoğraflarla sunuluyor. Sergi Atilla Dorsay’ın hayatını anlatan farklı bölümlerden oluşuyor. Yazarın kaleme aldığı kitaplar serginin bir bölümünü oluşturuyor. “Bir Eleştirmen Yetişiyor” başlıklı bölümde, Dorsay’ın ortaokul öğrencisi olduğu 1950’li yılların başından, 1960’lı yılların sonlarına kadar, gördüğü filmleri ve dinlediği müzikleri not aldığı, eleştirdiği, puan verdiği defterler sergileniyor.

 

Dorsay’ın Sanatçıları 

Atillâ Dorsay uzun yıllar boyunca, kitaplar, eleştiri yazıları, röportajlar yazdı, film festivalleri için dünyayı dolaştı. Bu uzun ve verimli yolculuğun duraklarında, ilgi duyduğu, sevdiği, bazen de eleştirdiği sinema sanatçılarıyla fotoğraf karelerinde buluştu. “Dorsay’ın Sanatçıları” sergisi bir ömür boyu süren buluşmaların, görüşmelerin görsel belgeleri olarak sergi ziyaretçilerini ağırlıyor.

 

Yeşilçam’dan 100 Portre

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı Atillâ Dorsay, Yeşilçam’a emek vermiş yönetmenleri, senaristleri, kameramanları, oyuncuları ve sinemamıza katkıda bulunmuş yaratıcı insanları görüntülediği portre fotoğraf projesini fuarda gerçekleştiriyor. Fotoğraflar, “Dorsay’ın Sanatçıları” ile birlikte, sergilere ayrılan 8B salonunda izleyicilerin ilgisine sunuluyor.

 

Mimeray Afişleri ile Yeşilçam

Mimeray Matbaacılık, M. Erol Ağakay’ın küratörlüğünde gerçekleştirdiği sergi ile sinema tarihimize afiş tasarımı ve üretiminin penceresinden bakıyor. Sergi,  Ressam Mithat Ağakay’ın sinema girişleri için ürettiği dev fener afişlerden başlayan ve bugüne kadar üç binden fazla film afişini hayata geçiren bir kurumun öyküsünü fuar izleyicisiyle buluşturmayı hedefliyor. Sergi kapsamında, Mithat Ağakay’ın 1950’lerde yaptığı Çakırcalı Mehmet Efe filminin fener afişi, Yeşilçam’ın en önemli afiş ressamlarından İbrahim Enez tarafından yeniden yaratılarak, sergi salonunun girişini taçlandıracak.

 

Kitaptan Beyaz Perdeye

TÜYAP yüzüncü yılında sinemaya edebiyatın penceresinden bakıyor. Küratörlüğünü Sadık Karamustafa’nın üstlendiği sergide, edebiyattan sinemaya uyarlanan eserlerin afişleri, kitapların orijinalleri ve görseller sergilenecek. Agâh Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü adlı kitabında, filme çekilen ilk romanın Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Mürebbiye adlı yapıtı olduğunu belirtir. Buradan yola çıkarak kitapseverleri edebiyatın izinde sinema serüvenine çıkartmayı amaçlıyor.

Bir Ruh Macerası: Ayşe Şasa

Yakın dönemde kaybettiğimiz Yeşilçam’ın usta senaristlerinden Ayşe Şasa, Timaş Yayınlarının hazırladığı bir seçki ile fuar ziyaretçileriyle buluşacak. Bir Ruh Macerası sergisinde ünlü senaristin yaşamı, fotoğrafları ve görsel arşivi de yer alacak.

 

Yüz Yıl Yüz Film: Afişlerle Türk Sineması

Türk sinema tarihinin en iyi 100 filminin afişleri, Sinema Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek sergide fuar ziyaretçileriyle buluşacak. 100 filmin afişleri, Kültür Bakanlığının akademisyenleri, meslek birlikleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerince belirlediği 300 üzerinde filmin oylaması ile belirlendi.

 

Fuar Saatleri Değişti

 Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı hafta içi günlerde 10.00-19.00, hafta sonu ise 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. Öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere girişin ücretsiz olduğu fuarın giriş bedeli 5 TL’dir.

İstanbul Kitap Fuarı, 24. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı-ARTİST 2014 ile eş zamanlı gerçekleştirilecektir.

www.istanbulkitapfuari.com
www.twitter.com/kitapfuari
www.facebook.com/istanbulkitapfuari
www.instagram.com/kitapfuari                     

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up