Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Kısa Filmin En Gözdeleri Ghetto’da

Yayınlandı

tarihinde

Bomonti sunar Fil’m@9 – 26 Mart Salı Ghetto

kısa

Meraklılarını uluslararası platformlarda görücüye çıkan kısa filmlerle buluşturan Fil’m@9, sinemaseverleri farklı yönetmenlerle, farklı müziklerle ve farklı mekânlarla tanıştırmayı bu ay da sürdürüyor.

Programdaki Türk kısaları başrolünü Uğur Polat’ın üstlendiği Jurnal, geçtiğimiz sene Cannes Film Festivali’nde gösterilen Direk Aşk ve Gizli Oturum filmlerinin yönetmenleri Abdulbaki Yavuz, Ertuğ Tüfekçioğlu ve Merve Hüriyet’in katılacağı etkinliğin öne çıkan filmleri arasında; Tabor International Short Festival’le içerik ortaklığımız sonucunda gösterilen Animal Kingdom isimli Hırvat filmi, Fight Club’ın yazarı Chuck Palahniuk’un kısa hikayesinden uyarlanan ve Türkiye prömiyeri Fil’m@9’da yapılacak olan Romance bulunuyor.

Yıl boyunca, kent geceleri için önem arz eden mekânlarda, aydan aya düzenlenen bir film festivaline dönüşen Fil’m@9, 26 Mart Salı akşamı; özgün mimarisi ve konforuyla İstanbul’un en sevilen mekânlarından biri olan Ghetto’da, teknoloji sponsoru olan SAE Enstitüsü ve medya sponsorları olan Açık Radyo, GriZine, Kültür Mafyası desteğiyle gerçekleşiyor.

1890 yılından bu yana üretim yapmakta olan ve tüketicilerini ‘müdavim’e dönüştürmeyi başarmış Bomonti’nin ana sporluğunda yapılacak etkinliğin bu ayki programında, üçü yerli olmak üzere sekiz adet kısa film bulunuyor.

Fil’m@9 sinemayı sohbete, sohbeti müziğe, müziği dansa ve eğlenceye çevirirken; metropolün aceleci ritminden sizler için zaman çalmayı vadediyor.

kısa2

Bir Fil’m Hafızası organizasyonu olan Fil’m@9 için biletlerinizi 8 Mart tarihinden itibaren Biletix gişelerinden ya da etkinlik günü Ghetto’nun girişinden temin edebilirsiniz.

http://www.biletix.com/etkinlik/PPX32/ISTANBUL/tr

 

Program:

20:00 DJ Emre Özalp

21:00 Fil’m@9 Seçkisi (1. Bölüm)

22:15 Ara

22:30 Fil’m@9 Seçkisi (2. Bölüm)

23:30 DJ Emre Özalp

 

Fil’m@9 Seçkisi

Animal Kingdom (2011)

Igor Šeregi / Hırvatistan / 16’

1990’lı yıllar, Hırvatistan’ın bağımsızlık mücadelesinin gölgesinde, minik kahramanımız Martin’in zamanın dışındaki çocuk tutkusu ve ona aynı ruh haliyle eşlik eden bir babanın hikayesi.

 

Direk Aşk (2011)

Türkiye / Ertuğ Tüfekçioğlu / 11’

Çaresiz bir kadının hiç beklemediği bir anda aşık olmasını anlatan trajikomik bir hikaye.

 

Voice Over (2011)

Martin Rosete / İspanya / 10’

Uzayın derinliklerinde yalnız, bir savaşta yürüyemeyecek kadar yaralı ve denizin derinliklerinde boğulmak üzere olabilirsiniz ama bir “ilk öpücük” hiç bu kadar zor olmamıştır.

 

Gizli Oturum (2012)

Merve Hüriyet / Türkiye / 21′

Birbirlerini hiç tanımayan üç kişi ve bir gizemli oda. Saklanılan gerçekler, gizli oturumun dayanılmaz ağırlığıyla bir bir itirafa dönüşecektir.

 

Romance (2012)

A.B.D / Andy Mingo / 27’

“Fight Club”ın yazarı Chuck Palahniuk’un aynı adlı hikayesinden uyarlandı. “Romance” İstanbul prömiyeri için Fil’m@9 Mart programında!

 

Jurnal (2011)

Türkiye / Abdulbaki Yavuz / 8’

Otobüsler içlerinde çokça şey saklarlar. Cama yapışmış dünden kalma lekeler vardır. Başımı dayadığımda duyduğum sesler bu lekelerden geliyor.

 

The External World (2010)

Almanya&İrlanda / David O’Reilly / 17’

Yaşamın çok farklı konularına değinen, güzel göndermeler yapan, soluksuz izlenecek bir David O’Reilly animasyonu: The External World.

 

Table 7 (2010)

Amerika / Marko Slavnic&Andrew McDonald / 4’

Ağızdan çıkan her kelimenin not edildiği, büyülü yedi nolu masanın gizemli ve bir o kadar da merak uyandırıcı hikayesi.

 

filmhafizasi.com

facebook.com/filmhafizasi

twitter.com/filmhafizasi

 

Sinefesto | Özlem Kaya

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar 3. Fragman Atölyesi’ne Katılacak Kurgucular ve Yapımcılar Belirlendi

“Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında, Avrupa Birliği’nin finansmanı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Köprüde Buluşmalar’ın üçüncü “Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar, 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamındapost-prodüksiyon aşamasında veya tamamlanmış filmlere yönelik Fragman Atölyesi’nin üçüncüsünü gerçekleştiriyor. 2017 yılı içerisinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen atölye, bu yıl 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Mattepost Post Prodüksiyon ve Fragman House’un ev sahipliğinde yapılacak. Filmlerin tanıtımı ve pazarlanması için vazgeçilmez malzemelerden biri olan fragmanın yapım aşamasının önemini vurgulamayı ve Türkiye’de yüksek kalitede fragman üretimini artırmayı hedefleyen atölye, aynı zamanda kurgucuların fragman yapımında uzmanlaşmasına destek olmayı da amaçlıyor.

Atölye kapsamında yönetmen ve kurgucu Eytan İpeker, seçilen filmlerin kurgucularıyla çalışacak. Film sektöründe pazarlama ve dağıtım alanında çalışan Derya Yanmış ise yapımcılar ile brief çalışmaları yapacak. Ayrıca dizilerin fragman kurguları konusunda son yıllarda çalışmalar yapan Fırat Terzioğlu da kurgucular ile deneyimlerini paylaşacak.

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK KURGUCULAR

 • Erhan Örs
 • İlay Arıkan
 • Nezihe Atun
 • Tuvana Simin Günay

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK FİLMLER

 • Boşlukta (yön. Somnur Vardar)
 • Maffy’s Jazz (yön. Deniz Yüksel Abalıoğlu)
 • Sardunya (yön. Çağıl Bocut)
 • Yaban (yön. Tareq Daoud)Okumaya Devam Et

Etkinlikler

MIKTA Film Haftası Başlıyor

MIKTA Film Haftası 24 Kasım günü başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Panora AVM’deki tüm gösterimleri ücretsiz olacak “MIKTA Film Haftası” 24 Kasım’da başlıyor.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kore Kültür Merkezi ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak ev sahipliği ve Avustralya Büyüleçiliği, Meksika Büyükelçiliği ve Endonezya Büyükelçiliği’nin işbirliği ile düzenlenen MIKTA Film Haftası başlıyor. Ankara Panora AVM’de gerçekleşecek  tüm gösterimler ücretsiz olacak.

İşte festivalin programı şu şekilde:

24 Kasım 2021 Çarşamba

 • 18:30 Kokteyl
 • 19:00 – 19:30 Konuşma ve etkinlik tanıtımı
 • 19:30 – 21:30 Türk filmi “Af” gösterimi
 • 21:30 – 22:30 Yönetmeni Cem Özay ile buluşma

25 Kasım 2021 Perşembe

 • 19:30 Avustralya filmi “The Dressmaker” gösterimi

26 Kasım 2021 Cuma

 • 19:30 Meksika filmi “Noche de Fuego” gösterimi

27 Kasım 2021 Cumartesi

 • 14:00 Türk filmi “Mavzer” gösterimi
 • 17:00 Endonezya filmi “Sultan Agung” gösterimi
 • 19:30 – 20:30 Kokteyl

28 Kasım 2021 Pazar

 • 13:30 – 14:00 Kokteyl ve Konuşma
 • 14:00 Kore filmi “Escape from Mogadishu” gösterimi
 • 16:00 – 16:30 Hediye çekilişi
 • 17:00 Kore filmi “Operation Chromite” gösterimi

Ankara Panora AVM Cinemaximum Salon 5

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Esenler’den Hümayun Erşadi’ye Onur Ödülü

Uluslararası Onur Ödülü, İranlı ünlü oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hümayun Erşadi

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Esenler Film Günleri kapsamında verilecek Uluslararası Onur Ödülü, usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin Cannes’da Altın Palmiye kazanan Kirazın Tadı filminin başrol oyuncusu, İranlı ünlü oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 11 – 14 Kasım tarihlerinde ikincisi düzenlenecek Esenler Film Günleri’nde uluslararası dalda Onur Ödülü verilecek isim belli oldu. Bu yılki ödül, dünyaca ünlü usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin Cannes’da Altın Palmiye kazanan “Kirazın Tadı – Tam-ı Gilas” filminin başrol oyuncusu İranlı oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

1947 yılında İran’ın İsfahan şehrinde doğan Humayoun Ershadi, İtalya’da mimarlık okudu ve uzun yıllar mimar olarak çalıştı. Kirazın Tadı filmiyle Türkiye’de de büyük üne sahip olan usta oyuncu, aynı zamanda dünya sinemasının büyük ustaları arasında yer alan İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin yanı sıra, ülkenin diğer önemli yönetmenlerinden Dariush Mehrjui ile de aynı filmde çalıştı. Alejandro Amenábar, Anton Corbijn ve Kathryn Bigelow gibi dünyaca ünlü ödüllü yönetmenlerle uluslararası projelerde yer alan Ershadi, Marc Forster imzalı “Uçurtma Avcısı” filminde de baba rolüyle büyük kitlelerin beğenisini kazandı. 

Ulusal daldaki Onur Ödülleri bu yıl Türk sinemasına sağladıkları büyük katkılar nedeniyle, 200’e yakın filmde canlandırdığı başarılı karakterle yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda ödülle dönen, usta oyuncu Hülya Koçyiğit ve Türk sinema eleştirmenliği ve tarihçiliğinin önemli isimlerinden Burçak Evren’e verilecek. Ödüller, 11 Kasım Perşembe akşamı gerçekleştirilecek Esenler Film Günleri’nin açılış gecesinde takdim edilecek.

Kısa Film Yarışması Başvuruları Sürüyor

Öte yandan Esenler Film Günleri kapsamında düzenlenen kısa film yarışması başvuruları devam ediyor. Yarışmada birinciliği elde eden filme 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye ise 5 bin TL ödül verilecek. Adaylar yarışmaya 15 dakikalık süreyi aşmayan bir filmle katılma hakkına sahipler.Yarışmada dereceye giren diğer filmler de unutulmayacak. İlk 10’a girip finalist olarak yarışan ancak dereceye giremeyen 7 filme motivasyon desteği olarak 2’şer bin TL’lik gösterim telifi takdim edilecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler