Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Kısa Filmciler Altın Koza’ya Tepkili

19. Altın Koza Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Öğrenci Filmleri bölümünde gösterilen kısa filmleri ile ilgili kendilerine ödeme yapmasını bekleyen kısa filmciler Altın Koza yönetimine tepkilerini hazırladıkları bir metinle gösterdiler.

Yayınlandı

tarihinde

altin-koza

19. Altın Koza Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Öğrenci Filmleri bölümünde gösterilen kısa filmleri ile ilgili kendilerine ödeme yapmasını bekleyen kısa filmciler Altın Koza yönetimine tepkilerini hazırladıkları bir metinle gösterdiler. 

Altın Koza yönetiminin verdikleri sözün arkasında durmasını bekleyen kısa filmciler, Altın Koza’nın “Türk Sineması’nın geleceğine olumlu ve destekleyici katkılar sağlamak” görevini hakkıyla yerine getirmesini beklediklerini belirtti.

Kısa filmciler tepkilerini sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden #direngençsinemacı #direnkısafilmci ve #altınkozayıboykotediyoruz etiketleri ile göstermeye devam ediyor.

İşte kısa filmciler tarafından hazırlanan o metin:

ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ’NE İTİRAZIMIZ VAR…

Adana’da bu yıl 20. düzenlenecek olan Altın Koza Film Festivali bizlere göre Türkiye’nin en prestijli film festivallerinden biri olma özelliğine yakışmayacak ve festivalin amacına ters düşecek şekilde hareket etmektedir. Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması bölümünün amacını;

“• Türk Sineması’nın geleceğine olumlu ve destekleyici katkılar sağlamak,

• Eğitim döneminde olan genç sinemacı kuşağı teşvik etmek ve başarıyı ödüllendirmek,

• Kültür değerlerimizin korunması, geliştirilmesi ve tanıtılmasına destek vermek.”

olarak açıklayan festival yönetimi, bu amacı yalnızca sözleşmede yer alan ve inanmadıkları bir tanımlama olarak görmektedir. Keza geçen yıl 19.su düzenlenen festival kapsamında ön elemeyi geçip finale kalan kısa filmlerin en geç 31.12.2012 tarihinde yatırılması gereken ‘gösterim bedelleri’ ve ödül alan filmlerin yönetmenlerine ödenecek olan ‘akçe ödülleri’ festival tarihinin üzerinden 10 ay, yasal sürenin son tarihinin ise üzerinden 7 ay gibi bir süre geçmesine rağmen hala ödenmemiştir. Asıl sorun ise paraların ödenmemesinden çok daha büyük ve önemlidir.

Festival yönetimi durumla ilgili her hangi bir açıklama yapmadığı gibi, gösterim bedelini ve akçe ödüllerini talep etmek üzere festival ofisini arayan kısa filmci arkadaşlarımızı, önceleri sürekli ötelenen tarihler vererek geçiştirmiş, daha sonra zaman zaman hakaret içeren konuşmalarla birlikte, telefonda bekletme, yüzüne telefon kapatma gibi tutumlar sergilemiştir.

20. Altın Koza Film Festivali’nde ise durum çok daha vahimdir. Festival bu yıl Ulusal Öğrenci Filmleri yarışmasının amacını, açıklamamızın başında belirttiğimiz şekilde yapmasına karşın; kısa filmcilerin filmlerinin festivalde gösterilmesi karşılığında ödenen (19.sunda şartnamede yer almasına rağmen hala ödemediği) gösterim ücretini tamamen kaldırmıştır. Festival yönetimi bu tutumuyla açıkça göstermektedir ki festivalin amacı: ne sinemanın geleceğine olumlu ve destekleyici katkı sağlamak, ne de kısa filmcileri teşvik etmektir.

Bizlerin Altın Koza Film Festivali yöneticilerinden talep ettikleri şunlardır:

• Öncelikle festivalleri festival yapanın filmler olduğunu unutmayınız.

• Filmlerimizin değerinin (kısa filmi desteklemek adına ödendiği söylenen) göstermelik telif ücretleriyle ve ödüllerle ölçülemeyeceğinin bilincinde olduğumuzu sizlerde biliniz.

• En kısa zamanda 19. altın koza film festivalinde ödenmeyen gösterim ücreti ve ödül alan filmlerin akçe ödüllerinin neden ödenmediğiyle ilgili bir açıklama yaparak, en doğal hakkı bunu öğrenmek olan kısa filmcilere gösterdiğiniz tutumdan ötürü özür dileyiniz.

• 20. altın koza film festivalinde festival şartnamesinden kaldırılmış olan “gösterim ücretleri bedelinin” bu yıl hangi gerekçeyle şartnameden kaldırıldığının ve kısa filmcilere telif bedeli ödemek istenmemesinin gerekçesini açıklayınız

• Amacınız gerçekten ülke sinemasının geleceğine destek olmaksa bu hatanızı en kısa zamanda düzeltiniz.

Bizler, bu açıklamanın ardından yukarıdaki taleplerimiz yerine getirilene kadar, tüm kısa filmci dostlarımızı, akademisyenleri, oyuncuları, yönetmenleri, kısacası tüm sinema emekçilerini ve sinemaya gönül vermiş herkesi 20. Altın Koza Film Festivali’ni protesto etmeye çağırıyoruz. Bunun için öncelikle kısa filmci arkadaşlarımızı filmlerini festivale göndermemeye, başvuru yapmış olan arkadaşlarımızı da başvurularını geri çekmeye çağırıyoruz.

Yıldıray Yıldırım, Ceyhan Hansu, Ömer Günüvar, Emre Karadaş, Nazire Taş, Sedat Azazi, Bilal Çakay, Ömer Çakan, Abdullah Akçay, Uğur Egemen İres, Şükrü Özçelik, Mehmet Ali Baran, Melih Mert Baykal, Engin Kılıçatan, Emrah Çam, Merve Hürriyet, Veysel Akşahin, Hasan Basri Özdemir, Sholeh Atashzad, Ayşenur Uyanık, Selim Akgül, Seren Gel, Alper Akdeniz, Metin Akdemir, Nazlı Deniz, Savaş Hamarat, Mehmet Demirli, Bahadır Birgül, Burak Varlık, Kadir Ölmez, Koray Kaya, Ekrem Doydu, Halil Aygün, Musa Ak, Hakan Serttaş, Serhat Danistekin, Sencer Bulut, Nergiz Karadaş, Medya İzgi, Güneş Bilmez, Nail Pelivan, Abdurrahman Öner, Lütfican Umut, Halit Kayacan, Sema Durmuş, Hüseyin Kuzu, Berat Küçükosman, Veysel Cihan Hızar, Çetin Baskın, Agit Duman, Hande Zerkin, Ahmet Akdeniz, Onur Uzun, Gözde Efe, Aksel Bonfil, İlkyaz Kocatepe, Pınar Necef, M. Burak Koçak, Yılmaz Cebir, Hakan Hücum, Cevahir Çokbilir, Nesli Özalp, Gülgün Dedeçam, Emrah Örnek, Okşan Dede, Burak Türten, Eyüp Kaan Yoksu,  Alper Eraydın, Ayvalık Uluslararası Film Festivali, Pirana Prodüksiyon, Anadolu Sinemacılar Derneği,Sinema Kadraj Dergisi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler