Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Kısa Filmciler Altın Koza’ya Tepkili

19. Altın Koza Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Öğrenci Filmleri bölümünde gösterilen kısa filmleri ile ilgili kendilerine ödeme yapmasını bekleyen kısa filmciler Altın Koza yönetimine tepkilerini hazırladıkları bir metinle gösterdiler.

Yayınlandı

tarihinde

altin-koza

19. Altın Koza Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Öğrenci Filmleri bölümünde gösterilen kısa filmleri ile ilgili kendilerine ödeme yapmasını bekleyen kısa filmciler Altın Koza yönetimine tepkilerini hazırladıkları bir metinle gösterdiler. 

Altın Koza yönetiminin verdikleri sözün arkasında durmasını bekleyen kısa filmciler, Altın Koza’nın “Türk Sineması’nın geleceğine olumlu ve destekleyici katkılar sağlamak” görevini hakkıyla yerine getirmesini beklediklerini belirtti.

Kısa filmciler tepkilerini sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden #direngençsinemacı #direnkısafilmci ve #altınkozayıboykotediyoruz etiketleri ile göstermeye devam ediyor.

İşte kısa filmciler tarafından hazırlanan o metin:

ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ’NE İTİRAZIMIZ VAR…

Adana’da bu yıl 20. düzenlenecek olan Altın Koza Film Festivali bizlere göre Türkiye’nin en prestijli film festivallerinden biri olma özelliğine yakışmayacak ve festivalin amacına ters düşecek şekilde hareket etmektedir. Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması bölümünün amacını;

“• Türk Sineması’nın geleceğine olumlu ve destekleyici katkılar sağlamak,

• Eğitim döneminde olan genç sinemacı kuşağı teşvik etmek ve başarıyı ödüllendirmek,

• Kültür değerlerimizin korunması, geliştirilmesi ve tanıtılmasına destek vermek.”

olarak açıklayan festival yönetimi, bu amacı yalnızca sözleşmede yer alan ve inanmadıkları bir tanımlama olarak görmektedir. Keza geçen yıl 19.su düzenlenen festival kapsamında ön elemeyi geçip finale kalan kısa filmlerin en geç 31.12.2012 tarihinde yatırılması gereken ‘gösterim bedelleri’ ve ödül alan filmlerin yönetmenlerine ödenecek olan ‘akçe ödülleri’ festival tarihinin üzerinden 10 ay, yasal sürenin son tarihinin ise üzerinden 7 ay gibi bir süre geçmesine rağmen hala ödenmemiştir. Asıl sorun ise paraların ödenmemesinden çok daha büyük ve önemlidir.

Festival yönetimi durumla ilgili her hangi bir açıklama yapmadığı gibi, gösterim bedelini ve akçe ödüllerini talep etmek üzere festival ofisini arayan kısa filmci arkadaşlarımızı, önceleri sürekli ötelenen tarihler vererek geçiştirmiş, daha sonra zaman zaman hakaret içeren konuşmalarla birlikte, telefonda bekletme, yüzüne telefon kapatma gibi tutumlar sergilemiştir.

20. Altın Koza Film Festivali’nde ise durum çok daha vahimdir. Festival bu yıl Ulusal Öğrenci Filmleri yarışmasının amacını, açıklamamızın başında belirttiğimiz şekilde yapmasına karşın; kısa filmcilerin filmlerinin festivalde gösterilmesi karşılığında ödenen (19.sunda şartnamede yer almasına rağmen hala ödemediği) gösterim ücretini tamamen kaldırmıştır. Festival yönetimi bu tutumuyla açıkça göstermektedir ki festivalin amacı: ne sinemanın geleceğine olumlu ve destekleyici katkı sağlamak, ne de kısa filmcileri teşvik etmektir.

Bizlerin Altın Koza Film Festivali yöneticilerinden talep ettikleri şunlardır:

• Öncelikle festivalleri festival yapanın filmler olduğunu unutmayınız.

• Filmlerimizin değerinin (kısa filmi desteklemek adına ödendiği söylenen) göstermelik telif ücretleriyle ve ödüllerle ölçülemeyeceğinin bilincinde olduğumuzu sizlerde biliniz.

• En kısa zamanda 19. altın koza film festivalinde ödenmeyen gösterim ücreti ve ödül alan filmlerin akçe ödüllerinin neden ödenmediğiyle ilgili bir açıklama yaparak, en doğal hakkı bunu öğrenmek olan kısa filmcilere gösterdiğiniz tutumdan ötürü özür dileyiniz.

• 20. altın koza film festivalinde festival şartnamesinden kaldırılmış olan “gösterim ücretleri bedelinin” bu yıl hangi gerekçeyle şartnameden kaldırıldığının ve kısa filmcilere telif bedeli ödemek istenmemesinin gerekçesini açıklayınız

• Amacınız gerçekten ülke sinemasının geleceğine destek olmaksa bu hatanızı en kısa zamanda düzeltiniz.

Bizler, bu açıklamanın ardından yukarıdaki taleplerimiz yerine getirilene kadar, tüm kısa filmci dostlarımızı, akademisyenleri, oyuncuları, yönetmenleri, kısacası tüm sinema emekçilerini ve sinemaya gönül vermiş herkesi 20. Altın Koza Film Festivali’ni protesto etmeye çağırıyoruz. Bunun için öncelikle kısa filmci arkadaşlarımızı filmlerini festivale göndermemeye, başvuru yapmış olan arkadaşlarımızı da başvurularını geri çekmeye çağırıyoruz.

Yıldıray Yıldırım, Ceyhan Hansu, Ömer Günüvar, Emre Karadaş, Nazire Taş, Sedat Azazi, Bilal Çakay, Ömer Çakan, Abdullah Akçay, Uğur Egemen İres, Şükrü Özçelik, Mehmet Ali Baran, Melih Mert Baykal, Engin Kılıçatan, Emrah Çam, Merve Hürriyet, Veysel Akşahin, Hasan Basri Özdemir, Sholeh Atashzad, Ayşenur Uyanık, Selim Akgül, Seren Gel, Alper Akdeniz, Metin Akdemir, Nazlı Deniz, Savaş Hamarat, Mehmet Demirli, Bahadır Birgül, Burak Varlık, Kadir Ölmez, Koray Kaya, Ekrem Doydu, Halil Aygün, Musa Ak, Hakan Serttaş, Serhat Danistekin, Sencer Bulut, Nergiz Karadaş, Medya İzgi, Güneş Bilmez, Nail Pelivan, Abdurrahman Öner, Lütfican Umut, Halit Kayacan, Sema Durmuş, Hüseyin Kuzu, Berat Küçükosman, Veysel Cihan Hızar, Çetin Baskın, Agit Duman, Hande Zerkin, Ahmet Akdeniz, Onur Uzun, Gözde Efe, Aksel Bonfil, İlkyaz Kocatepe, Pınar Necef, M. Burak Koçak, Yılmaz Cebir, Hakan Hücum, Cevahir Çokbilir, Nesli Özalp, Gülgün Dedeçam, Emrah Örnek, Okşan Dede, Burak Türten, Eyüp Kaan Yoksu,  Alper Eraydın, Ayvalık Uluslararası Film Festivali, Pirana Prodüksiyon, Anadolu Sinemacılar Derneği,Sinema Kadraj Dergisi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali “ÉCU” ile Ortaklık Anlaşması Yaptı

Paris merkezli festival, Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile anlaşma imzaladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ortaklık anlaşması imzaladı.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile ortaklık anlaşması yaptı. Paris merkezli bu festival genellikle Avrupa’nın Sundance’ı olarak anılıyor ve kendi sözleriyle dünyanın en iyi bağımsız film yapımcılarının keşfine ve ilerlemesine adanıyor.

Her yıl gerçekleşen ÉCU, “hem biçim hem içerik olarak kalite, yenilik ve yaratıcılık” konusuna titizlikle dikkat edilerek seçilmiş bir film seçkisi sunuyor. Başvurular, yedisi Avrupalı olmayan film yapımcılarına (Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya’dan) açık olmak üzere 14 kategoride değerlendirilmekte ve 25 ödülle sonuçlandırılmaktadır.

Ana hedeflerinden biri Türkiye’den kadın sinemacılara uluslararası görünürlük sağlamak olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ÉCU ile yaptığı işbirliğinin harika sonuçlarını görmeyi ve sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İstanbul Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Film Festivali Başvuruları

8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak 41. İstanbul Film Festivali “Türkiye Sineması” bölümüne başvurular festivalin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2022’de 41. yılını kutluyor. 41. İstanbul Film Festivali’nin 8-19 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak 2022. Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sayfası film.iksv.org’da yer alıyor. Festivalin yönetmeliklerine de aynı adresten ulaşılabilir.

41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Başvuru için

Festivale başvurular, festivalin resmi sitesi film.iksv.org üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılıyor. Başvurular, 2021-2022 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istfilmfest41 etiketini kullanarak siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” İtalya’da En İyi Film Seçildi

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki Şafak Arasında

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, Avrupa’nın önemli film festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, İtalya’nın önde gelen festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde “En İyi Film” ödülü, “İki Şafak Arasında” filminin oldu.

“Olağanüstü yönetmenlik becerileri”

Yönetmen Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında”, festival jürisi tarafından övgüye layık görüldü. Jüri, filme ödül verme gerekçesi olarak, “Olağanüstü yazma ve yönetmenlik becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca, ağırbaşlılıkla yönetilen ve yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran, olgun bir film.” ifadelerini gerekçe gösterdi.

Festival yolculuğu devam ediyor

2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen film, Kadir’in fabrikasında bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor. Film, önümüzdeki günlerde 21. Eskişehir Film Festivali ve 10. Malatya Film Festivali’nde de gösterilecek.

“İki Şafak Arasında” filminin yer aldığı festivaller ve aldığı ödüller ise şöyle:

  • 69. San Sebastian Film Festivali / İspanya (Dünya Prömiyeri)
  • 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Jüri Özel Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Cahide Sonku Ödülü)
  • 45. Sao Paolo Mostra Film Festivali / Brezilya
  • 9. Boğaziçi Film Festivali (En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü)
  • 17. Free Zone Film Festivali / Sırbistan (En İyi Film Ödülü)
  • 32. Ankara Film Festivali
  • 22. Arras Film Festivali / Fransa
  • 7. Lima Semana Del Cine Film Festivali / Peru
  • 26. Gezici Festival
  • 39. Torino Film Festivali / İtalya (En İyi Film Ödülü)
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler