Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Kısa bir yazı… Henüz on yedisinde olanlara…

Yayınlandı

tarihinde

Bedir Afşin/ ''diyeceksin ki niye, işte öyle..."

Kısa bir yazı.

Henüz on yedisinde olanlara…

Hayal kurmak güzel. “Olmak” için iliklerine kadar kıvranmak daha da güzel. Hele ki “olmak” için iliklerine kadar kıvranırken henüz on yedisinde olmak… Bu çok daha güzel.

Hayal kurmaya başladığımız anda sıfır noktasında isek bu birçok yönüyle güzel ve ilgi çekici olsa da vahim.

Sinemanın hayli popüler olduğu ve tanıdığım neredeyse herkesin en az bir kısa film projesinin olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayım. Ben hayli gencim. Bu dostlarım benden de hayli genç ve istekli insanlar.

Yalnız bi’ sorun var.

Sorun şu; bir film çekmek istemek.

Tabii şunu da unutmamak gerekiyor. Eğitim sistemimizin yaşamlarımızın ortasına koyduğu bir handikap var. Liseyi bitirdiğimiz anda üniversite tercihlerimiz “ne çıkarsa bahtıma” şeklinde… Sinemanın bu kadar çok talep görmesinde eğitim sistemimiz önemli bi’ etken gibi gözüküyor. Bu haliyle sinema, mutsuz çocukların umut kapısı haline gelmiş durumda. Bu düzen bizi yalnızlaştırıyor. Fakat bence bu bi’ fırsat. Çünkü yalnızlık, haddinden fazla değerli bir hazine.

Bu çok güzel. Bu çok iyi. Buradan çok şeyler çıkar.

Ama dikkat!

Sıfır noktasındaysak ve film yapmak istiyorsak, dikkat!

Neden film yapmak istediğimiz çok önemli. Kalemi neden elimize neden aldığımız da.

Bu noktada kendimizle yüzleşmemiz gerekiyor. Kimiz ve neden film yapmamız gerekiyor?

“Kamerayı al, sokağa çık ve çekmeye başla” gibi sözler yeteri kadar romantik ama hiç gerçekçi değil. Bu hal, bireyi ve toplumunu bi’ tür şizofreniye sürükler bi’ süre sonra… Tekniğin dehası olsak da, kalemi kâğıda götüremiyorsak eğer bu bize para dışında hiçbir artı sağlamayacaktır.

Ama kefenin cebi yok işte…

Yinelemek gerekiyor. Neden film yapmak istediğimiz çok önemli. Kalemi neden elimize neden aldığımız da.

Yine eskilerin güzel bir sözü devreye giriyor. “Söz namustur.”

Bir diğeri daha aydınlatıcı; “Söz biliyorsan söyle ibret alsınlar, bilmiyorsan sus da adam sansınlar.”

Cümle kurmak üzerimize aldığımız bi’ sorumluluk. Kurduğumuz her cümlenin hesabını “iki türlü” de vermek zorundayız. Film yapmak da cümle kurmaktan başka bir şey değil.

O halde kameranın büyüsüne kapılmadan önce başka ne yapmak gerekiyor bi’ düşünmeli.

Bir tavsiye; Beyazıt ikinci el kitapçılarla dolu. Üstelik kitaplar hayli ucuz.

Saygıyla

Bedir

bedir.afsin@sinefesto.com

Bedir Afşin’in diğer yazıları

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler