Kış Uykusu: Başyapıt mı, Klişe mi?

Manşet Türkiye

Kış Uykusu

Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye kazanan son filmi ‘Kış Uykusu’ dünya basınında geniş yer buldu. Yorumların çoğu filmin bir başyapıt olduğu üzerine ancak olumsuz eleştiriler de var.

67. Cannes Film Festivali’nde en büyük ödül olan ‘Altın Palmiye’yi kazanan Nuri Bilge Ceylan, dünya basınının da gündeminde. Filmi izleyen yabancı basın organlarının temsilcileri, farklı açılardan eleştirilerde bulundu.

Huffington Post: Bir başyapıt

Bir hafta boyunca Cannes’da bu üç buçuk saatlik film konuşuldu, bu sebeple Nuri Bilge Ceylan’ın ödülü alması büyük bir sürpriz olmadı. Hikaye Aydın’ın menajeriyle birlikte olduğu ve Kapadokya’da ilerlediği arabasına isabet eden bir taşla başlıyor. Bu cama çarpan taş Aydın’ın dünyasını paramparça ediyor. Taşı atan yoksul delikanlının Aydın’a sinirli olduğunu öğreniyoruz, sebebiyse babasının borçlarını ödeyememesi sebebiyle ailesinin toprak sahibi tarafından yerinden edilmesi. Dahası, toprağın sahibi olan Aydın, ailenin buzdolabı ve televizyonuna da el koymuş.

Time: O kadar da değil

Finale doğru sahneler klişelerle dolu. Küçük bir odada, bir şöminenin başında Nahil ve İsmail’i gördüğünüzde, ellerinde oynadıkları paranın ateşe düşüp düşmeyeceğine dair şüphe etmeyin, düşüyor, hatta onlar parayı ateşin içinde arıyor bile. Son dakikalar aktörlerin manalı bakışları üzerinde yükselen kafa sesi anlatımıyla tamamlanıyor. Yani son 15 dakika manasız hareketlerin birbirini takip ettiği, fazla açıklanmış duygularla geçiyor. Yani ‘Kış Uykusu’: Güzel ama o kadar da değil. Altın Palmiyelik değil.

Los Angeles Times: Ağır adımlarla

Elbette, filmin merkezinde yer alan insanlar, ekonomik manzaranın çöküşü, sınıfsal ve dini sebeplere bağlı olarak toplumsal tansiyonun yükselmesiyle kendilerini her gün daha zor bir durumun ortasında buluyorlar. Modern Türkiye’nin içerisinde yaşadığı durum ancak kişisel olarak bakınca daha dramatik görünüyor…. Türkiye, belirgin bir global sinema gücüne sahip değil ancak Ceylan bunu değiştirmeye başladı.

Alman ‘critic.de’ web sitesi: Daha fazla Kış Uykusu

Bir Zamanlar Anadolu’da yarattığı sessizlik ve ortaya çıkan belirsizlikle elde ettiği anlatım tarzını bu defa ‘dil’le yakalıyor. Bu filmde bulutlar, koyu mavi deniz ve yüce tepelerle çevrelenmiş doğa küçük bir rol oynuyor. Nuri Bilge Ceylan, zamanı ve kalıplaşmış çatışmaları kırmak için heyecan verici bir yol.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up