Kirli Üçgenin Uzun Kenarı

Eleştiri Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Her rol aldığı filmde şekilden şekile giren Johnny Depp bu defa karşımıza İrlandalı bir suç seçkini rolüyle çıktı.

Kara Düzen (Black Mass)’de 1970’lerin Güney Boston’u (oraları da avucumuzun içi gibi biliriz ya) fonunda, retro kıyafetleri ve egzantrik saçlarıyla, acayip ölümcül duygularıyla İrlandalı bir çetenin kirli işlerine tanık oluyoruz.

Devletin, peşine düştüğü İtalyan uyuşturucu çetesini yakalamak için ihtiyacı faaliyetleri fısıldayacak bir muhbirdir. FBI’ın o klasik yöntemi ile muhbir düşman taraftan seçilir. Büyük Boğaz olarak pek akıllı, süperkulade soğukkanlı suç seçkinimiz James ‘Whitey’ Bulger‘dir. İstihbarat’ı işine gelen bilgilerle manipule eden Bulger rakibini yok ederek yıllar içinde şehrin ‘şer’ gücü olur.
O, işlediği suç ve cinayetleri bir dokunulmazlık zırhıyla saklarken kardeşi siyasette, çocukluk arkadaşı da FBI’da palazlanır.

black-mass-trailer-

Kara Düzen (Black Mass), adından da anlaşıldığı gibi kokuşmuş bir sistemi deşifre ediyor. İstihbarat-siyaset-mafya köşelerinden oluşan bir menfaat üçgeninde, köşelerin köşeyi dönme hikayesi. Üstelik gerçek bir öyküden ve gerçek kişilerden yola çıkıyor. 20 yıllık bir serüveni özetleyen Kara Düzen, kişilerin yükseliş, duraklama ve çöküş durumlarını zamana yayarak anlatıyor. Çokça cinayet, az nezaket, eser miktarda ispiyon ve yalan mekanizmasının gözler önüne serildiği filmin marka ismi dökük-değişik saçları, derin garip bakışları ile Johnny Depp. Depp’in senatör ağabeyini son olarak Imitation Game‘de izlediğimiz Benedict Cumberbatch canlandırıyor. FBI ajanı rolünde ise Exodus: Gods and Kings‘te firavun olarak karşımıza çıkan Joel Edgerton var. Ekipler amirimiz Kevin Bacon‘u da unutmamak gerekir elbette.

Kara Düzen‘in yönetmeni son olarak Out of th Funrace‘yi çeken Scott Cooper. Cooper, bu filmde acemiliğini biraz daha atabilmiş. Ancak, Kara Düzen‘in ritmini ağır tutup hikayeyi sündürerek iyi bir şey yapmamış. Bir suç filminde mayışacağımı hiç düşünmezdim. Sonunda bu da oldu. Kara Düzen de Cooper’in önceki filmi gibi ‘sokakların’ hikayesini anlatıyor. Arabalar, küçük suçlular ve büyük hırslar.

black-mass_704

Film çekilirken dileğim, Johnny Depp‘in filmin önüne geçmemesiydi. Ama korktuğum oldu. Kara Düzen, düzenini Johnny Depp‘in oyunculuk ve makyajı üzerine kurarak ilerliyor. Depp merkezli olunca kenardaki karakterlerin içi boş kalıyor. Scott Cooper, hayatını anlattığı James Bulger‘ın yıllar süren firarilik kısmını birkaç kelime ile dile getirirken o zamana kadar işleyen süreci yayarak anlatmayı tercih etmiş.

Filmin en iyi kısmı Johnny Depp ve canlandırdığı Bulger. Depp gerçekten iyi. Soğukkanlı bir katili soğuk bir biçimde canlandırıyor. Şüphe duyduğu herkesi infaz eden Bulger’ın namını da filmden sonra öğrendim.

Yönetmen dersine iyi çalışmış ama filmi hikayeye sadık kalmak için sıkıcı hale getirimiş. Sonuç olarak 2. viteste ilerleyen bir suç-biyografi ortaya çıkmış.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up