Kimliğini Arayan Filmler

Liste Manşet

Kimlik, varlığın var olma felsefesi, yaşama anlamı ya da bağlı olduğu toplumda kendisini anlatan bir terimin karşılığı. “Toplumsal bir varlık olarak insanın nasıl bir kimse olduğunu gösteren belirti, nitelik ve özelliklerin bütünü” diye tanımlıyor TDK Sözlüğü. Sinema bireyi ele aldığında kimliğini soruyor önce. Kimliği olanlar maceraya atılıyor, hikayesini anlatıyor ya da. Ama kimliksizler, kimliğini sorgulayanlar, kim olduğunu kendine soranlar da yok değil. Kiminin hafızası kayıp, kiminin benliği. En sanatsalından en gişesine kimliğini arayan güzel filmleri sizler için derledik. Başa bir Ingmar Bergman filmi koyalım. (Önce babalar.)

Persona

Persona – 1966

Persona, Türkçe karşılığıyla maske, Jung tarafından ortaya atılan, bireyin günlük yaşamdaki ihtiyaçlarıyla ilişkili olan tavrı tanımlar. Buna göre, bilinç ile bilinçdışı arasında sürekli bir yer değiştirme söz konusudur ve aralarında belirgin bir ayrım yoktur. Ne düşüneceğimizi önceden tahmin edemeyiz, bilinçli isteklerimizden bütünüyle farklı bir yönde beklemedik düşünceler oluşabilir. Ayrıca, bugün bilinçli olan şey, yarın unutulabilir veya bastırılabilir. (Wikipedia)

Bergman‘ın Persona‘sı sinema tekniği ve dilinin en avangart olmasının yanı sıra iki kadının bir kimlik sorgulamasına davet eder bizi. Finale kadar geçen konuşmalar, hesaplaşmalar son anda yanağımıza bir tokat aşk eder.

Fragman için tıklayın.

____

Malkovich

John Malkovich Olmak – Being John Malkovich 1999

Bir kapı açılır, bir insanın beynine girersiniz. Hatta daha şok edici olansa bu kişi meşhur John Malkovich’tir. O hayran olduğumuz, kendimizi yerine koymak istediğimiz ideal insanların yerinde olmak, kukla olma sorguları, kadın erkek ilişkilerinde ideal olanlar.İlginç ve alt metni epey dolu bir Charlie Kauffman senaryosu.

Fragman için tıklayın

__

dark city

Dark City – 1998

Tüm dünyanın bilinci ve kimliği ile oynandığını fark etseniz. Herkes bir başkasının hayatını almış, bir başkası olmuş olsa? John Murdoch hem kendi kimliğini hem de toplumsal kimliği arayan bir adam rolünde. The Crow filminin yönetmeni Alex Proyas, bu defa bilimkurguya yeni bir boyut kazandırıyor.

Fragman için tıklayın

___

Bourne 5

Jason Bourne Serisi

Ajan filmleri ekolünden hareket eden Bourne, 5 serilik filmde kaybettiği hafızasını arar durur. Belleğinin derinliğinde kim olduğunu, kimliğini sorgularken aslında başka bir şeye daha sebep olur. Kurumların başına çöreklenmiş çıkar gruplarının yediği haltları ve istihbarat kurumlarının kimliğinin sorgulanması. Havada uçuşan yumruklar ve patlayan bombaların arasından az da olsa görünen budur.

Fragman için tıklayın

___

memento

Akıl Defteri – Memento – 2000

Leonard Shelby bir kimlik aramasından çok daha fazlasıdır. Balık hafızalı bir intikamcıdır. Kısır bir döngüye sıkışıp kalmıştır. O bu hafızasızlığa rağmen intikamı için çabalar. Çünkü o intikam onun kimliğini tamamlayacak ve ereğine ulaşacaktır.

Nolan’ın ben bile karıştırıyorum dediği başyapıtı.

Fragman için tıklayın

___

88-Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) Ryan Whitney, Jim Carrey, Kate Winslet, and Lola Daehler

Sil Baştan – Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004

Fantastik ve romantik bir başyapıt. Kimliğimizdir anılar diyen sevgiliden intikamı anılarıyla alan bir adamın ilginç kimlik hikayesi. ‘Al mektuplarını ver mektuplarımı’dan öte bir durum.

Fragman için tıklayın

___

moon-kimligini-arayan-filmler

Moon – Ay – 2010

Kendinizi biliyorsunuz, astronotsunuz. Uzaydasınız ve eve döneceksiniz. Ama eve dönmeden önce bir şeyler ters gidiyor ve kimliğinizi sorgulamaya başlıyorsunuz. Yalnızlık ve var oluş üzerine sorgulayan ve sıkmayan değerli bir film.

Fragman için tıklayın

___

solaris-

Ayrıca bunlar da var:

The Man with Two Brains
Total Recall
Paycheck
Solaris
Ghost in the Shell
Minority Report
Yapay Zeka

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up