Kim Ki Duk İstanbul’da Sinemaseverlerle Buluştu!

Manşet Türkiye

kim-ki-duk-ic

Haber: Rukiye Saraç

Fotoğraflar: Ezgi Görgü / Rukiye Saraç

“İstanbul-Gynogju 2013 Dünya Kültür EXPO” etkinlikleri kapsamında 13-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Türk-Kore Film Haftası’nda filmleri gösterilecek olan dünyaca ünlü Güney Koreli yönetmen Kim Ki Duk dün Mimar Sinan Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nde sinemaseverlerle söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi öncesi yönetmenin Acı (Pieata) filmi gösterildi. Film gösteriminin ardından sabırsızlıkla Kim Ki Duk’u görmek isteyen sevenleri yönetmenle buluştu. Basının da yoğun ilgi gösterdiği söyleşide sinema öğrencilerinden, akademisyenlere yönetmenin filmlerini hayranlıkla izleyen geniş yelpazeden bir kalabalık vardı.

Yönetmen soruları cevaplamadan önce samimi ve açık bir şekilde kendisinden bahsetti. Sinema eğitimi almadığını, alaylı olduğunu anlatan yönetmen Fransa’ya 30’lu yaşlarında gittiğinde ilk defa film izlediğini ve neler hissettiğini şu şekilde özetledi: “33 Yaşımda Fransa’ya çalışmaya gittiğimde izlediğim ilk film karşısında sizin şu anda benim filmlerimi izlerken kapıldığınız hayrete ve hayranlığa kapıldım. Böyle bir meslek de varmış dedim kendi kendime.”

Kim Ki Duk hazırlık süreci ne kadar olursa olsun o hikâyenin oluşmasının hayatın içinde olduğunu belirtti. Hayatın ta kendisinin, yaşamının film yapmak için temel olduğunu söylerken İstanbul’un arka sokaklarında da birçok hikâyenin barındığına dikkat çekti.

Filmlerini yaparken, tasarım aşamasında kendi kendine sorular sorduğunu ve bazen bu sorularının cevabını rüyalarında aldığını söyleyen yönetmen, filmlerini anlatmadığını, izleyenlerin kendilerinin çıkarımlar yapabileceğini söylerken “Beyazı göstermek için siyahı kullanmam gerekiyordu ve bu kolay değildi.” diye ekledi.

Edebiyat ve sinema ilişkisi üzerine sorulan sorulara yönetmen okula gitmediğini bu yüzden kitap okumadığını söyledi ve esprili bir şekilde eğer iyi bir kitap okusaydı kitap yazmaya başlayacağını söyleyerek cevapladı.

Yönetmen, Hollywood’tan da film teklifleri geldiğini ama bu konuda henüz kararını veremediğini açıkladı ve birçok yönetmenin adını dünyaya duyurması için Hollywood’un büyük bir fırsat olacağını söyledi. Buna karşılık Türk seyircisinin Kim Ki Duk’u Hollywood’ta görmek istemediğinin farkında olduğunu ekledi.

Dünyada olan bitenle alakalı olduğunu, savaşlarla ilgili de notlar aldığını açıklayan ödüllü yönetmen bu konuya değinen bir film yapabileceğini de söyledi.

Filmleri ve sinema anlayışı üzerine soruları cevaplayan ve söyleşiyi Arirang filmindeki şarkıyı söyleyerek bitiren Kim Ki Duk, Türk seyircisinin samimi ve yoğun ilgisine karşılık içten sohbeti ve cevaplarının ardından sevenleriyle bol bol fotoğraf çektiirdi.

Türk-Kore Film Haftası’nda Kim Ki Duk filmlerinin yanı sıra iki ülke sinemasının seçkin örnekleri sinemaseverlerle buluşacak. Tüm gösterimler Beyoğlu Cine Majestic ve Mimar Sinan Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nde ücretsiz olarak yapılacak; ayrıca film günleri süresince Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nde Türkiye-Kore Film Afişleri sergilenecek.

© Sinefesto 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up