Kılıçarslan: Demirkubuz, Dostoyevski’yi Bilmiyor

Manşet Türkiye
“Zeki Demirkubuz Dostoyevski‘yi gerçekten bilseydi, bu memleketin değerleriyle bu kadar açıktan kavga etmeyi göze alamazdı.”
zeki deöirkubuz

İsmail Kılıçarslan, Diriliş Postası’na verdiği röportajda yönetmen Zeki Demirkubuz’u, filmleri üzerinden eleştirdi.

Sinemasında Dostoyevski’den ilham aldığını belirten Demirkubuz’u, elitist olarak nitelendiren Kılıçarslan röportajında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de aşağılananlar genellikle çoğunluklar. Durmadan aşağılanıyoruz üstelik. Koyun, bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam, dağdaki çoban… Bir sürü aşağılama modeli var. Çoğunluktan olduğum için niçin birinden özür dilemek zorunda kalayım. Yandaş olan da bir tek biziz. Onların yandaşlığını gören yok. Koray Çalışkan mesela, CHP seçim bürosu gibi çalışıyor, ama bana yandaş diyor. Mesela biz, Dostoyevski’yi hakikaten bilen yönetmenin Ahmet Uluçay olduğunu düşünüyoruz. Zeki Demirkubuz değil. Zeki Demirkubuz Dostoyevski’yi gerçekten bilseydi, bu memleketin değerleriyle bu kadar açıktan kavga etmeyi göze alamazdı. Dostoyevski’yi hakikaten bilen biri, tam bir elitist gibi halkına yukarıdan bakmaz. Tam tersine, halkın ta kendisi olur.
Bu tuhaf kitleyle birilerinin artık mücadele etmesi gerekiyordu. Bu mücadeleyi kazanırız demiyoruz, bu mücadele mutlaka çok kısa sürede sonuçlar alacaktır da demiyoruz.”

—————————————————————

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up