Kıbrıs Konulu 12 Türk Filmi

Liste

Türk sinemasından Kıbrıs konulu 12 Türk filmi… İşte sizler için hazırladığımız o liste:

Kıbrıs’ın Belası Kızıl E.O.K.A. (1959)

Kıbrıs, Mağusa’da tuzağa düşürülerek katliama uğrayan bir Türk taburun öyküsü.

Kıbrıs ile ilgili ilk film olan, 1959 yılında Sezer Sezin ve Kenan Artun‘un hem başrollerini hem de yapımcılığını üstlendikleri bu film, Nişan Hançer’in yönetmenliğinde çekilmiştir.

Hancının Kızı (1963)

Gözü yükseklerde olan bir kızın bütün sevdiklerini arkasında bırakarak büyük şehirde bitişinin hikayesi. Yönetmenliğini Ergün O. Nuri‘nin yaptığı filmin başrollerinde Eşref Kolçak ve Evrim Fer var.

On Korkusuz Adam (1964)

Film, Antalya’dan Kıbrıs’a gelerek savaşan on kahraman Türk gencinin Rum çetelerine karşı giriştikleri kahramanlık destanını anlatıyor.

Recep Ekicigil’in senaryosunu yazdığı, Tunç Başaran’ın yönettiği filmde Tamer Yiğit, Sevda Ferdağ, Selma Güneri, Yılmaz Güney, Devlet Devrim, Erol Taş ve Tunç Oral rol alıyor.

Dişi Düşman (1966)

Nejat Saydam’ın yönettiği, Kıbrıs olayları sırasında geçen bir maceranın öyküsü olan bu filmin senaryosu Aydın Arakon ve Nejat Saydam’a ait. Başrollerinde ise Hülya Koçyiğit, Cüneyt Arkın ve Ajda Pekkan var.

Göklerdeki Sevgili (1966)

Remzi Jöntürk’ün hem senaryosunu yazdığı, hem de yönettiği ‘Göklerdeki Sevgili’ Kıbrıs semalarında uçağı düşen bir savaş pilotu ve Kıbrıslı Türk sevgilisinin başından geçenlerin anlatıyor. Filmin başrollerinde Cüneyt Arkın ve Selda Alkor var.

Esir Hayat (1974)

Film, Kıbrıs’ta yolları kesişen Aydın ve Ayşe’nin aşkları için verdikleri mücadeleyi anlatır. Ayşe, Aydın’ın mühendis olarak çalıştığı dokuma fabrikasında tasarımcı olarak işe başlar. İkilinin mesleki konularda ters düşmeleri ile başlayan ilişkileri zamanla aşka dönüşür. Fakat Ayşe, Ali Rıza isminde sevmediği bir mafya babasıyla nişanlıdır. Bu yüzden Aydın ile yaşadıkları aşkı çevresinden saklamaya çalışır. Bu sırada Ayşe ve Ali Rıza’nın evlilik süreci hızlanır. Düğün günü her şeyin yolunda olduğunu düşünen Ali Rıza’yı bir sürpriz beklemektedir.

Lüfi Akad’ın 1974 yılında Kıbrıs’ta çektiği ‘Esir Hayat’ Kıbrıs olayları ile bağlantısı olmayan ilk Kıbrıs filmidir. Tarık Akan ve Perihan Savaş’ın başrollerini paylaştığı bu filmde Hulusi Kentmen, Turgut Boralı ve Süha Doğan da rol alıyor.

Göç: Kıbrıs Ufuklarında (1974)

Film, Kıbrıs Savaşı öncesinde adada bir grup insanın yaşamını konu alır. Seyithan ile Neslihan birbirlerini severler. Ancak Neslihan’ın babası Kadir ile Seyithan arasında kan davası vardır. Barış, annesini terk eden babası Oruç’u bulmaya ve ondan intikam almaya ant içmiştir. Adaya kaçak yollardan girer ve burada Çiğdem ile karşılaşır. İlk görüşte ona âşık olur. Hrisanti ve papaz ise Türk düşmanıdır. Tüm bunlar yaşanırken, savaş da giderek yaklaşmaktadır.

Remzi Jöntürk‘ün yönettiği ‘Göç: Kıbrıs Ufuklarında’ filminin kadrosunda Fikret Hakan, Tanju Korel, Tugay Toksöz ve Salih Güney var.

Önce Vatan (1974)

Cüneyt Arkın ve Fatma Girik‘in başrollerini paylaştığı ‘Önce Vatan’ filminin yönetmenliğini Duygu Sağıroğlu yapıyorFilm, Barış Harekâtı ve bu harekat sırasında bir Türk subayı ve Kıbrıslı bir kız arasındaki aşk hikayesini anlatmaktadır.

Sezercik Küçük Mücahit (1975)

Film, sıkıntılı günlerin yaşandığı Kıbrıs’ta, Sezer ve çevresindekilerin başından geçenleri anlatır. Lale, eşi Murat’ın beklenmedik ölümüyle derinden sarsılır. Bir okulda öğretmenlik yapan Lale ile pilot subay Murat evlenirler. Ancak Murat bir uçak kazasında ölür. Bu sırada hamile olan Lale, Murat’ın Kıbrıs’ta yaşayan kız kardeşi Aynur’un yanına yerleşir. Lale bir gün kısa bir süre için Türkiye’ye döner. Bu sırada Kıbrıs’ta Aynur’un evi EOKA örgütüne mensup bir grup komitacı tarafından basılır. Aynur ve eşi öldürülür. Lale’nin küçük oğlu Sezer ise olay yerinde bulunan bir adam tarafından kurtarılır. Sezer yıllar sonraki bir EOKA saldırısı sonucu geçmişine dair gerçekleri öğrenir. Annesini bulmak ve mücahitleri yaşananlardan haberdar edebilmek için elinden geleni yapacaktır.

Sezer İnanoğlu‘nun yanısıra Perihan Savaş ve Orçun Sonat‘ın da rol aldığı filmin senaryosu Erdoğan Tunaş’a ait. Filmin yönetmenliğini ise Ertem Gönenç üstleniyor.

Zafer Kartalları (1974)

Filmde, birbirini seven iki gencin yaşadıkları olaylar anlatılır. Üsteğmen Kemal ile çocukluk arkadaşı Serap birbirlerine ilgi duymaktadırlar. Fakat bunu bir türlü dile getiremezler. Kemal’in komutanı Fikret, bu durumun farkına varır ve Kemal’e haber vermeden kızı ailesinden ister. Böylece Kemal ile Serap arasında söz kesilir ve ardından Kemal göreve gider. Kemal görev sırasında kaza geçirir ve görme yetisini kaybeder. Bu durumdan dolayı hayata küsen Kemal, Serap’la bir daha görüşmek istemeyecektir.

Seyfi Havaeri‘nin yönettiği ‘Zafer Kartalları’nda Perihan Savaş, Ünsal Emre, Diler Saraç, ve Ferit Bozkurt rol alıyor.

Çamur (2002)

Ali, Kıbrıs’taki askerliğinin son haftalarında gizemli bir hastalığa yakalandığı için konuşamamaktadır. Hastalığına iyi gelir düşüncesi ile şifalı bir çamur birikintisinden medet ummaya başlar. Çamur gerçekten de Ali’nin hastalığı üzerinde olumlu etkide bulunur. Ali zamanla çamura karşı tutku geliştirmeye başlar. Sonunda çamura gizlenmiş eski çağlardan kalma bir bereket tanrıçası figürü bulur. Ama Ali’nin bu keşfi hem kendi hem de yakınları için felaketler getirecektir.

Derviş Zaim‘in yazıp yönettiği filmin başrolünde Taner Birsel var.

Gölgeler ve Suretler (2010)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Derviş Zaim‘in üstlendiği film yaklaşık 60 yıl önce Kıbrıs’ta Türkler ile Rumlar arasındaki çatışmayı konu alıyor. 1963 Yılında başlayan olaylar sırasında Karagöz oynatıcısı babasından ayrı düşen genç kızın geçirdiği dönüşüm ve olgunlaşma süreci anlatılıyor. Yıkılıp, yanan köylerden daha güvenli olan şehre kaçış esnasında yaşanan acılar, dostluklar ve savaş ortamı hikayeye ışık tutuyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up