Kendine Dön, Eşine Ulaş

Manşet

abdulhamit-guler

Kendine dön, eşine ulaş

Modern zamanda insanı önce kendine, sonra hayatını paylaştığı kişiye yabancılaşır. Tanımak ve zaman içersinde alışmak olarak yorumlanan evreler esasında uzaklaşmak ve yabancılaşmaktır. Herkes için geçerli olmasa da küreselleşmenin tek tipleşmeyle sonuçlandığı günümüzde kâhir ekseriyetin böyle olduğunu üzülerek söyleyebiliriz. Ne var ki Doğu ve Batı toplumları arasında meselenin hem teşhis hem de tedavisine yönelik farklı yöntemler kendini gösteriyor. Örneğin ülkemizde sorunlu evlilikler, kadın ile erkek aynı evde iken yoluna koyulmaya çalışılır. Batı’da ise tercih edilen ayrı kalmak, ‘ev’i ayırmaktır (ülkemizin de gittikçe batılılara benzemesi genel izahımıza halel getirmesin).
Aşkın Halleri‘ne işte bu pencereden bakınca bir soğuk kuzey Avrupa ve Amerika filmi izlediğinizi hissediyorsunuz. Duygusallığın güdülere teslim edilmesinin sonucu olarak yabancılaşma, ancak neyse ki sonunda yeniden tanışma söz konusu.
İyi başlayan ilişkileri ve evlilikleri zora giren çiftin kendilerine dönmesi ve sonrasında birbirlerine ulaşmasını anlatan film, hem toplumsal okuma, hem de evlilik müessesesi üzerine yorum barındırıyor.
Ned Benson’ın senaryosunu yazıp yönettiği filmle ilgili en olumlu eleştiriyi film dili ve müziğine yapabiliriz. Senaryonun yavanlığa düştüğü yerde müzik ve oyunculuklar olayı kotarıyor. Özellikle Jessica Chastain’ın mimikleriyle can verdiği karaktere James McAvoy da eşlik ediyor.
Filmi aşan müzikleri özellikle vurgulamak lazım. Duygu sorunu yaşayan filmden izleyiciye his aktarımının en ferahlatıcı yolu olarak müzikler keyif verici.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up