Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Kenan Işık ve Rashid Masharawi’den Suriyeli Mültecilere Ziyaret

Yayınlandı

tarihinde

Kenan Işık, Rashid Masharawi

4. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında Filistinli yönetmen Rashid Masharawi ile tiyatro sanatçısı Kenan Işık, konteyner kentte bulunan Suriyeli mültecilerle buluştu.

Festival kapsamında konteyner kente giden Masharawi, yaptığı konuşmada, kentte bulunduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Masharawi, “Bir Filistinli mülteci olarak Gazze’de yaşadım. Sizin ne durumda olduğunuzu çok iyi hissediyorum. Çünkü geçmişte bizler de yaşadık ve özellikle ben bunu yaşamış bir insanım” dedi.

Kültürel ve sosyal etkinliklerle üzerlerindeki yükün hafifleyeceğini dile getiren Masharawi, “Sinemanın olduğu yerde sıkıntılar ne kadar ağır olursa olsun, sinemanın varlığı, üzerinizdeki yükü bir şekilde hafifletmiş oluyor. Bu festivali duyduğum zaman çok sevindim. Çünkü çocukların üzerindeki psikolojik sıkıntıları bir şekilde hafifleteceğini düşündüm. Ben sizlere ileride mutluluklar diliyorum. Biz neticede mülteci durumundayız. Bu mülteciliğin geçici olduğunu düşünüyorum. Biz her zaman ileriye doğru bakıyoruz, inşallah her şeyin en iyisi olacak.” açıklamasında bulundu.

Kenan Işık ise festival kapsamında Suriyelilere film gösterilmesinin önemine değindi. Projeyi hayata geçiren Malatya Valiliği ve festival komitesine teşekkür eden Işık, şu açıklamalarda bulundu:

“Malatya Valiliği ve tertip komitesi bu projeyi hayata geçirirken en temel amaç, Rashid gibi sinema yapmak isteyen çocukların içindeki bu duyguyu hayata geçirmek, onlara sinema eğitimi vermek, önemli olan bu. Sadece film  seyretmek değil, aynı zamanda burada kurulacak bir sınıfta bilgisayarlar ve hocalar aracılığı ile sinema ve sanat dersleri vermek. Bu desteği Valiliğimiz ve festival komitesi sizlere hazır edecek, sizler için sağlayacak. Belki sizler süreç içerisinde burada film yapar hale geleceksiniz. Gelecekte tıpkı Rashid Masharawi gibi burada sinema, sanat seven, yurdundan ayrı düştüğü için bu imkana sahip olmayan genç yetenekli sinemacılar yetişecek. Belki onlar da Rashid gibi dünya çapında olacaklar.”

Konuşmaların ardından, okul bahçesine kurulan dev ekrandan “Ayı Olmak İsteyen Çocuk” isimli çocuk filmi gösterildi. Filme çocuklar yoğun ilgi gösterdi.

4. Malatya Uluslararası Film Festival Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Onur Ödülü “Marco Bellocchio”ya Verilecek

Onur Ödülü’nün sahibi belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Marco Bellocchio

Bu sene 74. kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin Onur Ödülü, İtalyan yönetmen “Marco Bellocchio”ya takdim edilecek.

Sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali bu sene 74. kez düzenlenmeye hazırlanıyor. Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Onur Ödülü’nün kime takdim edileceği ise resmi olarak duyuruldu. Onur Ödülü, İtalyan yönetmen Marco Bellocchio‘ya kapanış töreninde takdim edilecek.

Bellocchio ile birlikte Jodie Foster da festivalin açılışında onur konuğu olacak. Usta yönetmenin Marx Can Wait filmi ise 16 Temmuz tarihinde “Rendez-vous with…” etkinliği kapsamında gösterilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Köprüde Buluşmalar” Almanya – Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu Başvuruları Başlıyor

Son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 11. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

Fon tarafından desteklenen 56 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) da Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

Destek alan projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan destek toplam 913,500 Euro’dur.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya- Türkiye ortak yapımları 1 Eylül Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenen projelerin duyurusu Ekim ayında yapılacaktır.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Resmi Posteri Yayınlandı

Festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”ne ait resmi poster yayınlandı.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin resmi posteri yayınlandı. Dünyanın merakla beklediği Cannes Film Festivali bu yıl ilk defa yaz aylarında gerçekleşecek. 74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin posterinde de Spike Lee bulunuyor.

Spike Lee, 17 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Cannes Film Festivali‘nin kapanış töreninde Altın Palmiye ödülünü verecek. Bu sene heyecanla beklenen festivalin film açılışını ise Adam Driver ile Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

Pierre Lescure ve Thierry Frémaux tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan festivalin Belirli Bir Bakış seçkisinde ise Türkiye’den Semih Kaplanoğlu filmi Bağlılık Hasan ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler