Ken Loach da Marvel Evrenini Eleştirdi

Hollywood

Marvel’a yönelik eleştirilere yeni bir isim daha eklendi. Usta yönetmen Ken Loach, Marvel filmlerinin sinema sanatı ile ilgisinin olmadığını söyledi.

Usta yönetmen Martin Scorsese, geçtiğimiz günlerde Marvel evrenine ait filmlerin sinema olmadığını ve daha çok eğlence sektörü için hazırlanan oyun niteliğinde uzun metrajlı gösteriler olduğunu belirtmişti.

Martin Scorsese ile Marvel arasındaki bu tartışmaya daha sonrasında Edward Norton da dahil olarak, sinema salonları zincirlerinin Marvel filmleri konusunda fazla tolerans gösterdiğini ve bu durumun sektöre zarar verdiğini ifade etmişti.

Scorsese’nin bu açıklamalarına usta yönetmenlerden destekler gelmeye devam etti ve Francis Ford Coppola Marvel filmlerine yönelik açıklamalarında bu filmlerin değersiz olduğunu ifade etti. Lyon’da katıldığı bir etkinlikte konu hakkında konuşan Coppola, “Martin Scorsese Marvel filmlerinin sinema olmadığını söylemekte haklı çünkü sinemadan bir şey öğrenmeyi bekleriz; biraz aydınlanma, biraz bilgi, biraz ilham, bir şeyler elde etmeyi bekleriz. Aynı filmi tekrar tekrar izlemekten kimsenin bir şey elde edebileceğini zannetmiyorum. Martin bu sinema değil derken kibar davranıyordu. Bu filmlerin değersiz olduğunu söylemedi, ki bunu ben şimdi söylüyorum.” diyerek endişelerini dile getirdi.

Usta yönetmene bir destek de bu yıl yeni filmi Sorry We Missed You ile izleyici karşısına çıkan Ken Loach‘dan geldi. Yeni filminin tanıtım çalışmaları kapsamında bir röportaj veren Ken Loach, Marvel filmlerini sıkıcı bulduğunu ve bu filmlerin sinema sanatıyla bir ilgisi olmadığını belirtti.

Loach: “Marvel filmleri iletişim kurmakla ve hayal gücümüzü paylaşmakla ilgili değil. Büyük bir şirkete kâr sağlayacak bir ürün hazırlamakla ilgili. Piyasa alıştırması yapıyorlar ve bunun sinema sanatı ile ilgisi yok. William Blake’in dediği gibi para söz konusu olduğunda sanat imkânsızdır.” diyerek Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola’nın açıklamalarına destek verdi.

Martin Scorsese’nin açıklamaları Marvel evrenine dahil olan birçok isim tarafından eleştirilmişti. Francis Ford Coppola ve Ken Loach’ın da Marvel filmlerini hedef alan açıklamalarda bulunması, bu filmlerin son yıllarda yarattığı etkinin usta yönetmenler tarafından endişeyle karşılandığının da belirtisi oldu.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up