Kayıp Otobüs bu akşam TRT 1’de

TV'de Sinema

Kıbrıs ile ilgili siyasi anlamda hareketli günlerin yaşandığı bugünlerde TRT 1’de anlamlı bir belgesel yayınlanıyor.

TRT TELEVİZYON – Kayıp Otobüs

  • Yönetmen: Fevzi Tanpınar
  • Program Ekibi
  • Senarist: Raşit Pertev
    Müzik: Ahmet Okan
  • Yapım Yılı
  • 2007

Yapımda; 1964’te Larnaka’dan işlerine gitmek üzere ayrılan ve 43 yıl sonra bir Rum köyündeki kuyuda cesetleri bulunan 11 Kıbrıs Türk’ünün hikâyesini anlatılmaktadır. Kayıp Otobüs’te bulunan kişilerin Rumlar tarafından kaçırıldığı ve kurşuna dizilerek kör bir kuyuya atıldığı ortaya çıkmıştır.

Adada BM öncülüğünde Türk ve Rumların ortaklığında faaliyet gösteren Kayıp Şahıslar Komitesi, Rum kesiminde Larnaka kenti yakınlarındaki Voroklini köyünde kör bir kuyuda bulunan kemikler ile kayıp yakınlarından alınan örneklere DNA karşılaştırması yapıldığını ve ’Kayıp Otobüs’ yolcularını böylece belirlediklerini açıkladı. Kemikler üzerindeki kurşun izlerinden de kayıp otobüsteki Türklerin, Rumlar tarafından kaçırılıp kurşuna dizildiği kesinleşmiş oldu. DNA testiyle katliam kanıtlandı. Şimdiye kadar katliam bir iddiaydı.

Kayıp Otobüs, bu akşam 19:55’te TRT ekranlarında…

[Sinefesto]

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up