Katliam 40 Yaşında

Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Yönetmen Tobe Hooper 1974 yılında kamera arkasına geçtiğinde korku sinemasının vazgeçilmez klişelerinin özgün ilk örneğini vereceğinden habersizdi.

Yolu Teksas’ta ıssız bir kasabaya düşen bir grup gencin manyak bir aile tarafından katledilişinin öyküsünü ‘slash’ tarzda işleyen Tobe Hooper, aynı zamanda zeka seviyesi düşük ama kondisyonu yerinde iri kıyım Leatherface karakterini de hediye etti beyazperdeye.

the-texas-chain-saw-massacre-texas katliamı Aradan tam 40 yıl geçti, Texas Chainsaw Massacare-Teksas Katliamı bu 40 yılda kendisi dahil 7 farklı filmi çekilerek seyirciyle buluştu, kimi zaman yeniden çevrim, kimi zaman da devam filmi olarak. Fakat hiçbiri sevenlerine 1974’te tanıştığı bu ilk aşkını unutturamadı.

Teksas Chainsaw Massacare, 83 bin dolarlık küçük bütçesi ve genç oyuncu kadrosuyla, yapımcısına o döneme göre çok iyi denebilecek 30 milyon dolar kazandırdı gişede.Yepyeni bir konusu, daha önce görülmemiş derecedeki şiddeti ve 83 dakikanın 78’inde sürekli geren ve koşuşturan yapısıyla Teksas Chainsaw Massacare, bu türü sevenlerin gönlüne taht kurdu.

Film, bir süredir kurulmadığı o tahtındaki tozu silip, dijital olarak yenilendikten sonra tekrar vizyona girdi bu hafta. İyi de oldu, benim de izlemeye çekindiğim ve özel bir günde, özel bir mekanda izlerim deyip ötelediğim filmi sinemada izleme fırsatını bulmama neden oldu.

Klasik, kült ya da ne derseniz deyin, Teksas Katliamı (tırnak içinde söylüyorum) ‘dönemine göre’ yapılmış en iyi korku filmlerinden. Çoğu insanın kanlı deyip uzak durduğu ya da ‘aman be yine bir grup genç, yine aynı senaryo’ diye aşağıladığı film, sonraları bıktırma seviyesine gelecek bir sürü korku filminin öncüsü. Aslında yepyeni ve orijinal.

Teksas Katliamı, bugünlerde dozu epeyce abartılmış şiddet temalı korku filmlerine göre düzgün bir yere duruyor. Saf şiddeti asla göstermeyen; ancak her sahnede yüzünüzü buruşturan film, yine seyirci çekmek için kullanılan cinsellik unsuruna da el atmıyor. Yani nezaketi yerinde, amacından sapmamış bir korku filmi ile karşı karşıyayız.

Gerçek olaylardan uyarlanmıştır, uyarısı ile başlayan ve bu sebeple gerçekliğini biraz daha idrak etiğimiz Teksas Katliamı, geçimini Teksas Katliamı filmlerinden sağlayan Kim Henkel ve Tobe Hooper’a ait. Hooper ikinci filmi çektikten sonra yönetmen koltuğuna asla geçmemiş ve Henkel’le birlikte diğer ‘Teksas’lara senaryo yazmış ve yapımcı olmuş.

Teksas Katliamı, mezarlarından çıkarılmış ve parçaları çalınmış ceset kompozisyonları, psikopat Sawyer ailesi, yüzü kanlara bulanmış genç kız imgesi ve daha birçok ‘tiksinçlikleriyle’ alkışı hak ediyor. Bu filmi sinemada izlemek ise ayrı bir şans. Tabii türün yakından uzaktan seveni ya da sempatizanı değilseniz bir şey diyemem. Başka filmleri de ‘onyıl’ dönümlerinde sinemada görme umudumu arttırdığı için Leatherface’ye de teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up