Katarakt Hastalarının Yaşam Mücadelesi Belgesel Oldu

Etkinlikler

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yapılan Afrika’da iklim koşulları, yetersiz beslenme ve temiz su kaynaklarının eksikliği nedeniyle gözlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan katarakt hastalarının yaşam mücadelesini anlatan Lamorde izleyicisiyle buluşuyor.

katarakt

Afrika’da katarakt yüzünden görme yetilerini kaybeden milyonlarca insan, bir gün yeniden görebilmek umuduyla yaşıyor.

Tüm dünyada daha çok yaşlılarda görülen bir hastalık olarak bilinen katarakt, göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek bulanık bir görünüm alması hali olarak biliniyor. Hastalık, tedavi edilmediğindeyse körlüğe sebep oluyor. Katarakt hastalığının en sık görüldüğü yer olan Afrika’da iklim koşulları, yetersiz beslenme ve temiz su kaynaklarının eksikliği sebebiyle pek çok insan genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini yitiriyor. Göz doktorlarının ve tedavi imkânlarının yetersizliği de buna eklenince özellikle kırsal kesimlerde birçok hasta, ameliyat olamadan karanlığa mahkûm yaşıyor.

katarakttt

Özellikle Sahra kuşağı üzerinde yer alan Nijer, Çad, Mali, Burkina Faso, Etiyopya gibi ülkelerde ortalama olarak 40 bin insana bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında hiç doktor görmeden yaşıyor.

Yıllardır devam ettirdiği katarak projeleri ile bölgedeki yüz binlerce insanın görmesini sağlayan İHH, 2 katarak hastasının yaşam mücadelesini konu alan “Lamorde” adlı bir belgesel hazırladı.

İki katarakt hastasının hastanede kesişen yolları-

Belgeselde Batı Afrika ülkesi olan Nijer’de 2 yıldır gözleri görmeden ailelerinin geçimini sağlayan iki babanın İHH’nın Nijer’de açtığı katarakt hastanesinde kesişen yollarını anlatıyor.

Yapımcılığını İHH İnsani Yardım Vakfı, senaryo ve yönetmenliğini Orhan Dede’nin üstlendiği belgesel, Türkçe altyazı ile izleyicilere sunuluyor. 43 dakikalık belgesel, 10 Şubat Çarşamba günü saat 19.00’da İstanbul’un Fatih ilçesindeki Ali Emiri Kültür Merkezi’nde izleyicisiyle buluşacak.
________

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up