Karnaval Tadında ‘100. Yıl Kutlaması’

Etkinlikler Türkiye

Karnaval Tadında '100. Yıl Kutlaması'

Türk Sinemasının 100.Yılı Kutlaması, İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin organize ettiği etkinlikle, Beşiktaş Belediyesi, SODER Sinema Oyuncuları Derneği ve SESAM Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin destekleriyle ve birçok sanatçının katılımıyla gerçekleşti.

Etkinliğe Göksel Arsoy, İzzet Günay, Süleyman Turan, Selda Alkor, Nilüfer Aydan, Nuri Alço, İhsan Gedik, Yavuz Karakaş, Mahmut Cevher, Serpil Çakmaklı, Oya Aydoğan, Eşref Kolçak, Engin Çağlar, Yusuf Sezgin, Meral Orhonsay, Yılmaz Köksal, Kadir Kök, Şemsi İnkaya, Çetin Başaran, Hasan Yıldız, Bahar Öztan, Mine Soley, Serdar Gökhan, Umut Sezgin, Reha Yeprem, Meral Konrat gibi birçok ünlü sinema oyuncusu, Yılmaz Atadeniz, Çetin İnanç, Ülkü Erakalın, Kunt Tulgar gibi birçok ünlü yönetmen ve sinema emekçisi katıldı.

Birçok filme ev sahipliği yapmış Dolmabahçe Meydanında buluşan sinemacılar, İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay, Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı ünlü oyuncu Yusuf Sezgin, Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği Başkanı ünlü yönetmen Yılmaz Atadeniz ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın yaptığı konuşmalardan sonra Türk Sinemasının 100.yıl pastasını kestiler. Ardından Susuz Yaz ve yüzlerce filminin usta oyuncusu, Yeşilçam’ın iyi yürekli kötü karakteri Erol Taş, ölümünün 16.yılında yapılan bir sürprizle anıldı. Büyük ebatta yapılan Erol Taş foto bloğu sinema sanatçısı arkadaşlarının alkışlarıyla törenle açıldı.

Toplu olarak çektirilen 100. yıl fotoğrafının ardından, sinemacılar filmlerinde de kullandıkları 1950’li ve 1960’lı yılların klasik otomobillerine binerek kortej oluşturdular. Kortejde usta oyuncu Sadri Alışık’ın kendisine ait ve birçok filminde kullandığı sarı renkteki 1957 model Chevrolet Belair marka otomobili de mevcuttu. Araçların üstü ünlü filmlerin sinema afişleriyle kaplandı. Sanatçılar kortejde vatandaşları selamlarken, ellerinde yazılı olan yaşasın Yeşilçam flamalarını salladılar. Kortej Akatlar Sanatçılar parkına kadar devam etti. Parkta yapılan ödül töreninde, etkinliğe katılan sinemacılara, Türk Sinemasının 100. yılında, sinemaya verdikleri büyük emeklerden dolayı, klâket şeklinde plâketler verildi. Ödülünü alan sinemacılar, tek tek izleyicilere duygularını aktardılar ve mutluluklarını ifade ettiler.

Program kokteyl ve Yeşilçam temalı melodilerin mimarı usta müzisyen Cahit Berkay’ın konseriyle sona erdi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up