Karl Marx Gençliği İle Beyazperdede

Avrupa Sineması Dünya Yakında

Komünizmin kurucularından Karl Marx’ın gençliği sinema filmi oluyor. Alman filozofun öyküsünü anlatacak olan Le Jeune Karl Marx’ın yönetmen koltuğunda Haitili yönetmen Raoul Peck oturuyor. Filmin konusu ise şöyle:

“26 yaşındaki Karl Marx, eşi Jenny ile birlikte sürgün yoluna düşer. Marx 1844 yılında Paris’te bir sanayicinin oğlu olarak Britanya işçi sınıfının acılı doğumunu araştırmış Friedrich Engels ile tanışır. Gösterişli kıyafetler giymeyi seven Engels, Karl Marx’ın yeni dünya görüşündeki eksik parçayı tamamlar. Birlikte sansür, polis baskısı, isyanlar ve siyasi kalkışmalar arasında modern çağ boyunca gelişecek olan işçi hareketine önderlik edeceklerdir.”

karl marx diehl

Filmin yaz aylarında gösterime girmesi bekleniyor. Belçika, Almanya ve Fransa ortaklığı ile hayata geçirilmesi planlanan yapımda Karl Marx rolünde August Diehl, Engels rolünde ise Stefan Konarske olacak.

Filmin senaryosunu yönetmen Raoul Peck ve Pascal Bonitzer kaleme aldı.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up