Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

“Kardeş Nereye?”

Yayınlandı

tarihinde

“Kardeş Nereye?”: Türk ve Yunan mübadillerin torunları belgeselde buluşuyor.

Türk ve Yunan mübadillerin torunları, 8. Selanik Uluslararası Kitap Fuarı’nda, “Kardeş Nereye?/ Mübadele” adlı belgeselde, günümüzde de hala güncel olan mülteci dramını hatırlamak ve hatırlatmak amacıyla bir araya geldi.

Ömer Asan’ın yönetmenliğini yaptığı belgeselin kahramanları tarihçiler, politikacılar ve diplomatlar değil, Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan Mübadele Anlaşması uyarınca yurtlarından koparılmak zorunda bırakılan Türk ve Yunan mültecilerin torunları.

Dedelerinin komşularını arayan bir Yunan, Ordu’da bir kahvede onları bulur. Babasının öyküsünü anlatan bir Türk kadın, 1955 yılında, mübadeleden 31 yıl sonra, eski Yunan komşusunu bulup kendisine emanet ettiği altınları ve incileri teslim etmek için Yunanistan’a gider. Yabancı bir kimliğin altında kendisine koruma bulan biri Hristiyan ve adı Yunanca, diğeri Müslüman ve adı Türkçe iki Pontus kuzen… Bir ağacın iki dalları gibi, biri Yunanistan’da diğeri Türkiye’de…

kardesnereye

Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili Öğretim Görevlisi Ordulu İbrahim Dizman tarafından danışmanlığını yapılan ve Heyemola Yayınları sahibi Ömer Asan tarafından çekilen belgeselin kahramanları bunlar.

1914 yılı, Osmanlı Devleti’nin resmi istatistiğine göre Osmanlı coğrafyasında 12 milyon Türk, altı milyon Arap, iki milyon Kürt olmak üzere 20 milyon İslam; Hıristiyan nüfusu olarak da bir milyon 800 bin Rum, 1.679.000 Ermeni, 187.000 Yahudi vardı. Bu istatistik ayrıca 66.000 Protestan, 24.000 Katolik göstermişse de milliyeti açıklanmamıştı. Bu resmi bilgiye göre Hıristiyanların genel nüfusu 3,5 milyondu. (1914 yılı nüfus istatistiki, Dolap No. (53) -9, Göz (5-2) 3, Klasör 523, Dosya No. (29-31) 118)

İnsanlık tarihinin, iki devlet arasındaki ilk anlaşmalı insan değişimi eylemi olan mübadele (1924) sonucunda 1.200.000 Anadolulu Hıristiyan Yunanistan’a gönderilmiş, bunun karşılığında 350.000 Müslüman Türkiye’ye getirilmişti. Her iki halkın yaşadığı tarihi dramı aynı anda konu alan belgesel, alanında bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Atina Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Ömer Asan,“ Belgesel çalışması sonucunda anlaşıldı ki, mübadelenin yarattığı büyük dramın sonuçları 3. kuşakta dahi travmatik izler bırakmıştır. Şaşırtıcı bir şekilde, kaybedilen anayurda özlem mübadil çocuklarında hala varlığını korumaktadır.” diyor.

İbrahim Dizman ise “Biz ne tarihçiyiz ne de araştırmacıyız. Konuya insani bir bakış açısıyla yaklaştık. Sorunun siyasal, diplomatik ve ekonomik boyutlarını uzmanlara bıraktık.”  diyerek konuyu nasıl ele aldıklarını anlatıyor.

Kardeş Nereye: Mübadele, adlı belgeselin ilk tanıtım gösterimi, Ordulu Hıristiyanların yerleştirildiği Katerini’de (6.4.2011) yapıldı. İkinci gösterim Kilkis’te (7.4.2011) ve son gösterim de Selanik Kitap Fuarı’nda (8.4.2011) gerçekleştirildi.

Belgeselin İstanbul, Ordu, Ankara ve İzmir tanıtım gösterimlerinin Mayıs ayında planlanıp kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Bu son olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Sinema salonlarının açılış tarihi dün yapılan kabine toplantısı ile bir kez daha ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine iletilen Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi konulu yeni ek genelge ile sinema salonlarının açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Öncesinde 1 Nisan‘da yeniden faaliyete girmesi planlanan sinema salonlarının açılış tarihi 12 Mayıs‘a ertelendi.

Yaz aylarında yeni yeni açılmaya başlayan ve geçtiğimiz aylarda vizyona girme cesareti gösteren filmlerle normalleşme adımları atan sinemaların, 17 Kasım 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda yıl sonuna kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Sinemaların 2021 ile tekrar faaliyete geçmesi planlanırken yıl sonunda yapılan ek genelge ile bu tarihin 1 Nisan 2021 olacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu tarih artan vaka sayısı nedeniyle 12 Mayıs‘a alındı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Yabancı Damat’ın Eleni’si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yabancı Damat'ın Eleni'si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınan Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Asıl adı Atina Miloharakti olan oyuncu Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Uzun süredir bakım evinde kalan Karaca, Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınıp çok sevilmişti.

 Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

17 Mart Çarşamba günü İzmir’de hayatını kaybeden Karaca‘nın cenazesi, bugün saat 12:00’da Uzunçayır Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

Okumaya Devam Et

Popüler