Kaplanoğlu ve Begiç’ten ortak film

Manşet Türkiye
Türk sinemasının son yıllardaki önemli isimlerinden Semih Kaplanoğlu, Bosna-Hersekli yönetmen Aida Begiç ile ortak film çekecek.
 
17. Saraybosna Film Festivali’ne bu yıl 4’üncü kez katılan Semih Kaplanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk sinemasının uluslararası alanda önemli bir yükselişte olduğunu ve bu tecrübesini komşularıyla da paylaştığını söyledi.
    
Türkiye’nin bu alandaki yükselişini, Balkan ülkeleri ile doğu ve güneyindeki komşularıyla paylaştığını ifade eden Kaplanoğlu, bu konuda televizyon dizilerinin de önemli rol oynadığını kaydetti.
    
Türk dizlerinin Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan ve eski Yugoslavya’nın diğer ülkelerinde büyük beğeniyle izlendiğini anımsatan Kaplanoğlu, şöyle konuştu:
    
”Çünkü tarihe dayanan bir birliktelik var ve bu tekrar su yüzüne çıktı. Türkiye’nin komşularıyla ‘sıfır sorun’ politikasın bir tezahürüdür. Bu durum, geçmişte sahip olduğumuz kültürel ilşkilerin, kültürel kodların ve tarihi bağların tekrar karşılıklı ilerlemesine, edebiyat, sinema ve diğer alanlardaki ilşikilerin daha da gelişmesine zemin hazırlıyor. Biz bu zemini aslında uzun bir süre gözardı etmiştik, ama bu ilişkiler şimdi yeniden kuruluyor.”

SİNEMA, İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KÖPRÜ

    
Bosna savaşını anlattığı ”Kar” filmiyle çeşitli uluslararası ödüller kazanan, yine Bosna savaşıyla ilgili film çeken Ameriklı ünlü oyuncu Angelina Jolie’ye ilham veren genç yönetmen Aida Begiç’in ”Yem” adlı filminin ortak yapımına katılacağını belirten Kaplanoğlu, ”Aslında Aida’nın yönetmenliğine destek olmak için buraya geldim. Onun kadar ben de heyecanlıyım” dedi.Nuri Bilge Ceylan’ın ”Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin yapımında da Saraybosna Film Festivali organizatörü Mirsad Purivatra’nın bulunduğunu anımsatan Kaplanoğlu, ”Türkiye ile Bosna-Hersek arasında tarihi ve kültürel köprüler bulunuyor. İşte bu köprülerin üzerinden bol bol gidip gelmemiz gerekiyor” diye konuştu.
    
Aida Begiç’in ”Yem” adlı yeni filminin senaryosunu okuduğunu söyleyen Kaplanoğlu, ”Güçlü bir film olacak. Saraybosna’nın ruhuna dair bir filmdir” dedi.
    
BOSNALI GENÇ YÖNETMEN AİDA BEGİÇ

Begiç ise Semih Kaplanoğlu ile birlikte gerçekleştirecekleri ”Mamac” (Yem) adlı filmin çekimlerine Kasım ayında başlamayı ve filmi 18. Saraybosna Film Festivali’ne kadar bitirmeyi planladıklarını söyledi.
    
Yeni filminin konusunun, ”kuşatma altındaki Saraybosna’da doğmuş ve şu anda genç olan insanların hikayeleri” olduğunu belirten Begiç, ”Çünkü bu insanların hayat hakkında edindiği ilk bilgi, ilk tecrübe savaş oldu” dedi.
    
Aida Begiç, ”Yem” filminde başrolde olan ”Rahima” adlı genç kızın karakterini Sırp oyuncu Mariya Pikiç’in canlandıracağını da bildirdi.
    
Yeni proje üzerinde Kaplanoğlu ile birlikte çalışacağı için onur ve zevk duyduğunu ifade eden Begiç, Kaplanoğlu’nun başarı ve tecrübesinden kendisinin de yararlanmak istediğini kaydetti.
    
Aida Begiç, Türkiye’de sürekli büyüyen bir sinema sektörü olduğunu ve çok sayıda anlatılmamış, mükemmel hikayeler bulunduğunu ifade ederek, ”Türk sineması uyuyan güzeldir bence. Bu uyuyan güzel artık uyandı” diye konuştu.
    
Türk sinemacıların son zamanlarda imza attığı başarılara da dikkati çeken Begiç, ”Bütün bu unsurlar, aslında sektörün tamamını anlatıyor” dedi.

Kaynak: Timetürk

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up