Bizimle İletişime Geçin

Eleştiri

Kalbine Nasıl Sığdırıyorsun?

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Din insanlara göre değişir mi?
Kutsal bağlılık sadakat fedakarlık farklı mıdır diğer dinlerde?
Bir şeylere inanmak ihtiyacı aynı mı tezahür eder her kişide?
Ateizmin de bir olmayana inanç olduğunu varsayarsak;
herkes inandığına aynı mı bağlanır, doğru olduğuna tümden iman getirdikten sonra?
Din bir ihtiyaç mıdır? en önemlisi başkasını inancından kendimize pay çıkartabilir miyiz?
Başka bir dine inanan kişiden kendimize ders çıkarıp onun sadakatine özenebilir miyiz?
Tüm bu karmaşık ve hepsi birbirinden önemli soruları sorduran bir film izledim adı Camino…
Camino İspanya’da yaşamış 13 yaşında vefat ettiğinde Azize ilan edilmiş Alexia González-Barros’un gerçek yaşam hikayesinden esinlenerek uyarlanan bir film. Vizyona girdiği 2008 yılında Goya Ödüllerinde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Aktris ödülleri kazandı.

21956443padres_clip_image002

Peki bu ödüllerin ne önemi var?
Ödül almak elbette en azından emeklerinizin karşılığını aldığınızı hissettirmesi açısından önemlidir. Ama İspanya’da verilen bu ödüllerin ayrı bir önemi var. Çünkü ödüllere ismini veren ünlü ressam Goya, İspanya’nın en büyük yeteneklerinden biri olmakla birlikte Milos Forman’ın Goya’nın Hayaletleri filminde izlediğimiz üzere kilisenin ve sarayın gizli yaşamlarını gravürlere çizdiği için Engizisyon Mahkemelerince yargılanmış bir isim.

Engizisyon Mahkemeleri ise bildiğiniz üzere Hıristiyanlığa, Tanrının kurallarına, skolastik düşünceye, Katolik mezhebine karşı olanları yargılayıp, korkunç işkencelerle öldürüp, diğer insanlara da başkaldırmamaları için ibret olması amacıyla kurulmuştu.
İspanya’daki engizisyon mahkemeleri ise Hıristiyanların, Yahudi ve Müslümanlara karşı kazandığı zaferden sonra, Hıristiyan gibi görünüp gizlice kendi dinlerini yaşayan insanlara karşı uygulanan, bütün engizisyon mahkemelerinin en acımasızıydı.. İspanya kralı V. Ferdinand oğlunu bile bu mahkemelerde idama mahkum ettirmiş, ayrıca İspanya’da Müslüman, Yahudi ve dinsiz kimsenin kalmadığıyla övünmüştü. Ayrıca Endülüs’ te 24.000’ den fazla Müslüman idam edildi. Müslümanlara ait kütüphaneleri, el yazmaları, sanatı ve tarihi de İspanyollar yok ettiler. 1 milyon cilt kitap, 80 bin el yazması kitap yakıldı.

engizisyon16

Sorgulatmayan, insanları koyunlaştıran bir sistem olarak İspanyolların kabuslarında halen yaşayan engizisyon mahkemelerinin karşıtı olan Goya, dini yobazlaştıranlara karşı bir sembol isim oldu. Bu yüzden verilen ödüller de bu çerçevede düşünülmeli. İspanyolların belleklerindeki bu şifreler film izlenirken göz ardı edilmemeli.
Dini çıkmazların olayların sorgulamaların filmin merkezinde yer alması bu açıdan ödül almasına yeter fakat biz biliyoruz ki; ödül başlı başına bir filmi güzel ve kaliteli yapmaya yetmeyeceği gibi ödül aldığı ve belli bir misyon yüklendiği için bir filmi göz ardı edip, ziyan edemeyiz
Şimdi gelelim filme…

camino_06

Camino öleceğine bir türlü inanmak istemediğimiz hayat dolu neşeli bir kızdır. Ölümden sonraki hayata iman eden ailesi, Camino ’nun ölümüne üzüldüklerini belli etmemeye çalışır. Her ne kadar kimsenin imanını ölçmek bize düşmese de; ahiret ve dünya dengelerini biraz kaybetmiş ve ahirette yaşıyormuş gibi davranırlar. Ölümün ayrılık olduğunu bile düşünmezler sanki.
Ayrılığa bile üzülmemeye çalışır annesi, babası ise daha duygusaldır anne kadar çok kontrollü değildir; çocuklarına düşkündür. Çocuklarının sadece ahiretini değil dünyalarını da güzelleştirmeye çalışır. Ama anne yapamadıklarını çocuklarına yükleyen her aile gibi, kendileri evlenip, yuva kurup, çocuk sahibi olduğu halde Camino’ nun ablasını ve Camino’ yu rahibe-azize olarak yetiştirmek ister.

vizyon3_1284705520

Bu seçimde ailenin daha bebekken kaybettikleri çocuklarının acısı da büyük etkendir. Fakat acısını dindirmek için kendisini Hıristiyanlığa vakfeden aile, çocuklarını dine yönlendirmek için onların iradesini kapı dışı ederler yani baskı uygularlar. Dinin temeli özgür seçime dayanırken, dayanması gerekirken – günümüzde çok geçerli değilmiş gibi görünse de- çocuklarına dışa kapalı bir dünya çizerler. Camino’ nun ablası oyuncu sevgilisi ona mektup yazmadı zannettiği için aşk acısının da etkisiyle ailesinin istediği hayata yönelir.
Abla Katolik bir rahibe olma yolunda samimiyetle ilerlese de seçimi yaptığı şartların oldukça temelsiz oluşu, imanını bir sevgi yoksunluğuna bağlaması “Acaba ilerde dine karşı olan tavrı değişebilir mi? Bu vazgeçilmekten doğan bir kucak arama telaşı içinde dine yöneliş ne kadar samimidir, ne kadar sağlamdır? “ sorularını akıllara getirir. Bu sorularla birlikte filmde fazla yer etmese de ablanın arka planda kalan hikayesi oldukça dikkatimizi çeker.
İlahi aşk ve minel aşk arasındaki bu çekişme Camino’ nun hayatında da devam eder İsa’ya âşık olduğunu söyledikçe ilahi bir aşk yaşadığını zanneden annesi İsa’nın bir erkek olduğunu düşünemez bile. Çocuklarının kendi çizdiği yoldan çıkmış olabileceğini aklının ucuna getirmez; anne çocuklarına yaşam hakkı vermediği için onların hayatına körleşir. Bu bize imanın kişinin en yakınları tarafından bile bilinemeyeceğini gösterir tekrar ve tekrar.

fc6709bfdf0572f183c1a84ce5276e96

Camino’ nun (Fareden korkan benim gibi biri için bile sevimli) bir farenin eşlik ettiği hayal dünyası hakkında annenin hiçbir fikri yoktur. Orada Hz. İsa’nın yeri nedir bilemez; o dünyada annesi yoktur zaten hatta kapıdan girmeye çalıştığı anda hayaller biter.
Camino’ nun aşkı İsa’nın hangisi, Viyana’nın neresi olduğu, hayallerde mi yoksa gerçeklerde mi daha iyi hissettiği sinemasal ve anlatımsal olarak çok güzel bir şekilde verilmiş ve sorulan sorduran bu filmi izleyin eminim kendinizde fark etmediğiniz şeyler bulacaksınız ve birşeyler öğreneceksiniz.
Uzun uzun anlattık ama ölüm üzerinde hiç durmadık. Şimdi ölüm üzerine kurulmuş bir filmi de yine aşka bağladın diyeceksiniz ama söyleyin ölüm ölümlü, aşk ise ölümsüz ise sizce hangisi üzerinde konuşmaya daha çok değer?
Ama bu kız durmadan sevgi aşk hakkında yazıyor bu işi biliyor ya da bildiğini zannediyor diye de sanmayın filmlerden çaldıklarımızı yorumlamaktan başka yaptığımız bir şey yok benim.
Zaten kim bulmuş ki aşkın anlamını ben bulmuş olayım okuyucu hepimiz sadece bi yerlerinden tutmaya çalışıyoruz o kadar ve bazen ellerimizin ucundan kayıveriyor… daha çok takatimiz kalmıyor işte…
Aşkı uçlarından birinin kadın diğerinin erkek tarafından çekildiği bir ip gibi bazen…
Tutuğumuz ip karşıdan bırakılınca yere düşüveriyoruz. Ama o ipin karşısında bir adam ya da kadın yerine Allah (c.c) olursa ve o ipin diğer tarafından bizi kendine öyle bir çekiyor ki teslim oluyoruz ve kavuşuyoruz. Yine de aşk çoğalıp artan bir şey iken biz onu neden kısaltmaya çalışalım. Zaten her ne var ise alemde O’ndan ise ve biz sevdiğimizde O’ndan bir tecelli görüyor isek bu neden sorun olsun.

50526060

Kıssada anlatıldığı gibi

Peygamber efendimiz Hz. Ali’ ye sorar;

Ya Ali Allah’ı seviyor musun?

Evet ya Resulullah

Peki beni seviyor musun?

Evet ya Resulullah

Peki eşini seviyor musun?

Evet ya Resulullah

Peki çocuklarını seviyor musun?

Evet ya Resulullah

camino3

Peki bunların hepsini bir kalpte nasıl yapıyorsun?

Hz. Ali bu beklemediği soru karşısında şaşırmış ve cevap verememişti. Bunu düşünmem gerek diyerek oradan ayrılmıştı. Hz. Ali düşünceli bir şekilde dolaşırken eşi Hz. Fatıma düşünceli olduğunu fark ederek kendisine sordu.

Nedir bu hal ya Ali. Eğer bu düşünceli halin dünyevi kaygılardan dolayı ise sana yakışmaz bırak gitsin. Yok bu halin rahmani kaygılardan dolayı ise anlat birlikte çözüm bulmaya çalışalım.
Hz. Ali efendimizle geçen diyaloğu bir bir Hz. Fatıma’ya anlattı.
Hz. Fatıma durumu öğrenince tebessüm eder ve Hz. Ali’ye dedi ki;

ya Ali babama git ve de;

kişi Allah’ı aklıyla, ruhuyla kulluğu ile,

peygamberimizi kalbiyle

eşini nefsiyle,

çocuklarını şefkatiyle babalığı ile sever,

Hz. Ali aldığı bu cevap karşısında memnun olur ve hemen efendimizin yanına gelir. Hz. Fatıma’ dan öğrendiklerini efendimize anlatır. Efendimiz cevabı alınca tebessüm eder ve der ki;

-ya Ali bu bana getirdiğin gül nübüvvet ağacından koparılmıştır.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eleştiri

Eleştiri: Sound of Metal

Seher Kavut, altı kategoride Oscar adayı Sound of Metal filmini inceledi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Sound of Metal

2021 Akademi Ödülü adaylarının resmi olarak açıklanmasıyla sinema endüstrisinde son bir yılın en büyük hareketliliği yaşanıyor. Bu hareketlilik aynı zamanda Sound of Metal için de yaşanıyor çünkü toplamda altı adaylık alarak on adaylık alan Mank’tan sonra ikinci güçlü aday oluyor. 

Riz Ahmed, işitme duyusunu kaybeden bir heavy metal davulcusu rolünün ardından pek çok insanın En İyi Erkek Oyuncu listesindeydi zaten. Sound of Metal, Ahmed’in adaylığına ek olarak, film En İyi Film dalında ve En İyi Özgün Senaryo dahil olmak üzere toplamda altı ödüle aday gösterildi.

Belgesel film yapımcılığındaki çalışmalarıyla tanınan ve Derek Cianfrance‘ın “A Place under the Pines” filminin senaryosunun yazımında rol alan yönetmen Darius Marder (bu filmin senaryosunda da izleri vardır), zor yollar aramak yerine yine tanıdık bir çözüm olan belgesel tarzı kendi uzun metrajlı ilk filmini yayınladı. Ruben’in hikayesini ekrana aktarmak için, bu yaklaşım gerçekten çok işe yarıyor, çünkü böyle bir olay örgüsü ağlatmak ve manipüle etmek için değil, canlılık ve inanılırlık için önemli.

Sound of Metal, Children of a Lesser God (1986) filminin konusuna benzerlik gösterse de sağırlığı ve melodramatik duyguları romantikleştirmeyi tamamen reddediyor. Marder ve kulakları sağır eden bir müzisyenin acı verici halini uyuşturucudan yoksun bırakma ile kafiyeler. Ruben kelimenin tam anlamıyla deneyimlenebilir ama fiziksel olarak oldukça tamamen farklı nedenlerle de olsa bu engeli çok iyi gösteriyor. Onun çılgınca, çaresiz direnme enerjisi, bedeni ve ruhu geçmişinin yükünden arındırmak için, yavaş yavaş alçakgönüllülük yoluna götürmek için gereklidir bu ve hiç de başarısızlık anlamına gelmez, sadece kaçınılmaz olanın akıllıca bir kabulü anlamına gelir.

Marder, bu psikanalitik sistemde yeni bir şey sunmuyor, ancak bunu o kadar canlı ve delici bir şekilde yapıyor ki, kişi hata bulmak istemiyor. Elbette, şu anda muhtemelen en iyi rolünü oynamış olan ve Ruben’i tasvir eden Riz Ahmed‘in, işitme engelli bir ebeveyn ailesinde büyüyen Paul Reisi’nin ve özkahramanın akıl hocasını kişisel deneyimin onda yarattığı o özel, çok samimi duyguyla somutlaştıran deneyimli bir işaret dili tercümanın payı da çok büyük.

Eleştiri: The Sound of Metal

Ruben, yavaş yavaş değişen durumuyla geçmişi ile yüzleşen bir yabancıdır. Fakat Marder senaryonun belirli satırlarını kaçırmış ya da bilerek atlamış gibi duruyor çünkü bazı sahneler filmden atılmış ve boşluk varmış izlenimi veriyor. Ruben’in işitme duyusunu zamanla nasıl kaybettiğini göstermiş olsaydı, ki film iki saat olmasına rağmen boşluk hissi devan ediyor, aynı zamanda karakter hakkında daha fazla şey öğrenecektik, örneğin bu süreçte hangi değerleri kaybettiğini ya da nasıl deneyimlediğini.

Ruben ve Lou (Ruben’in kız arkadaşı), müzik etkinliklerinde saldırganlıklarını ifade eden ilerici vejetaryen punklardır. Konserden konsere bir karavanda seyahat ederek yarı çingene varoluşlarının tadını çıkarırlar. Lou, Ruben işitmeyle ilgili sorunları olduğunu anladığı anda, sadece sağır ve dilsiz insanların yaşadığı küçük bir komünde onun için bir tür terapi evi bulur. Muhtemelen Darius Marder, kahramanı Sound of Metal‘e dönüştürebilecek daha yüksek bir gücün soruları olan kurtuluş temalarını eklemek istedi, ancak yazarın bakış açısı, filme yansıyan sağır insanların toplumunun şu şekilde görülmesidir: neredeyse ideal bir toplum. Ruben bu eve gider ve onlara katılır yalnız burada bazı katı kurallar ile karşılaşır. Marder bu kısımda toplumumuza karşı argümanlar ve önyargılı düşünceler ileri sürüyorsa, o zaman neden Ruben’in tarafını tutmayalım?

Nihayetinde, kahraman belirli bir evrim geçirir ve oldukça değerli bölümler başlar, dramadan çok teknik uygulamaya odaklanılır. İlginç bir şekilde, Marder‘in izleyiciyi sağır bir insanın dünyasına sokma arzusu fazlasıyla işe yarar, ancak ne yazık ki fikir tamamlanamaz. Mevcut haliyle, The Sound of Metal, Ruben’in sonunda gerçek yolunu bulacağı ve farklı bir kişi olmaya karar vereceği şekilde inşa edilmiştir. Komik olan, işitmenin onun doğasını tanımlamasıdır. Bu aydınlanmış bir fikir, “Metalin Sesi” nin izleyiciye duyduğundan daha fazlasını anlattığı bir kelime oyunu bile oluşturabilirsiniz, ancak yine dramatik bir hikaye çerçevesinde, bir süre işkence görmüş görünüyor.

Duygulardan ve hatta ideolojilerden ziyade karakterlere odaklanan The Sound of Metal, pek çok iyi gerçekleştirilmemiş fikirlerin olduğu hafif bir dramadır. Teknik olarak film fena değil: güçlü tasarım, donuk ve gerçekçi palet, oyuncuların film dünyasına dalması. Film müziği sayılabilecek sessizlikte Ruben gibi olmanın nasıl bir şey olduğunu anlayabilmek için mükemmel bir tercih. Yine de anlatı açısından Sound of Metal basit bir film: elbette belirsiz ve orijinal, ama hiç de şaşırtıcı değil.

Mutlak sessizlik. Bazen içinde olmak, kendimizle baş başa kalmak için ses geçirmez duvarlar inşa etmek, kendi içimizdeki bir müzikle olmak isteriz. Ama işitmeyi daha önce deneyimleyen bir insan için böyle bir izolasyon gerçekten dinginlik getirir mi?

Seher Kavut

Eleştiri: Sound of Metal
6 / 10 Yazar Puanı
{{ reviewsOverall }} / 10 Kullanıcı Puanı (0 Puan)
Psikolojik Şiddet5
Şiddet & Kan1
Küfür & Argo4
Cinsellik & Çıplaklık2
Aldatma0
Alkol, Uyuşturucu ve Sigara2
Korku Öğeleri4
Kullanıcılar ne düşünüyor? Puanlamak için üye olmalısınız!
Order by:

İlk eleştiri yazan sen ol!

Onaylı Eleştiri
/ 10
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

This review has no replies yet.

Avatar
Show more
Show more
{{ pageNumber+1 }}
Okumaya Devam Et

Eleştiri

Eleştiri: Quo Vadis, Aida?

Güven Adıgüzel, Oscar adayı Quo Vadis, Aida? filmini inceledi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Quo Vadis, Aida?

İyileştiren Bakış Ya Da Quo Vadis, Aida?

“Annelerin bir kısmı sadece onları bulmak ve o çok sevdiklerini gömebilmek, onların bir mezara sahip olabilmeleri için yaşıyor. Diğer tüm akrabalarının öldüğünü biliyorlar ve onları bulamazlarsa çocuklarının ziyaret edilebilecek bir mezarı bile olmayacağının farkındalar. Hiçbir filmin bu kadar acıyı yansıtamayacağını biliyordum ama bu trajedinin küçük bir bölümünü göstermeye çalıştım.”

Jasmila Zbanic

Bosna katliamının üstünden 10 koca yıl geçtikten sonra yaptığımız Saraybosna ve Mostar seyahatlerinde her köşe başında kan kırmızısıyla yazılmış aynı duvar yazısını görüyorduk; Don`t Forget’95 / Don`t Forget’93. Sürekli hatırlatılan bir unutma! çağrısı. Kolektif hafızanın yaralandığı ama travmalarının sürdüğü uğursuz bir soykırımın 30 yıla yaklaşan hazin hikayesi. Acıların tazeliği, belki de yalnızca o acının sahibinin anlayabileceği türden bir mesafeyi içeriyor ve dilsizlik daha uzun bir öyküyü anlatıyor. İçe dönük sessizliğin yas’ına baktıkça hep o unutma çağrısını hatırlıyorum. Yine de sanatın gördüğü yerden acılara ömür biçilemediği daha net anlaşılıyor galiba.

Konu Bosna olunca, kamerasını savaşın ötesine hizalayarak, daha derin bir kavrayışla meselesini buradan anlatan yönetmenler arasında çok özel bir yeri olan Jasmila Zbanic geliyor akla ilk olarak. 2006 yılında çektiği “Grbanica: Esma’nın Sırrı” adlı sarsıcı hikayesinin merkezine savaş sonrası bir travmanın izlerini yerleştirmişti genç yönetmen. Şimdi olgunluk döneminde aslında risk alarak, savaşın ortasından seslendiği, Bosna-Hersek’in uluslararası arenada sesini duyuracak çokuluslu bir finans ortaklığına sahip Quo Vadis, Aida filmiyle geri dönmesinin takdir edilesi bir tarafı var. Çünkü konusu itibariyle, doğrudan anlatım’a mecbur kalacağı böylesi bir film, onun tarzıyla çok uyuşmuyor aslında. Ama büyük bir trajediyi, duygusal mesafesini koruyarak ‘’sömürmeden’’ anlatmayı başarmış bir yönetmenle karşılaştık filmin sonunda. Bu iyi.

Zbanic’in -kronolojiye sadık kalsa da- yönetmen olarak varlığını hissettiğimiz Quo Vadis, Aida? (Nereye Gidiyorsun, Aida?) hikayesi, 11 Temmuz 1995 günü Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleşmiş en büyük toplu insan katliamının yaşandığı Srebrenitsa’daki soykırım günlerini odağına alan bir yapım. 8372 sivilin katledildiği insanlık tarihinin kara lekelerinden biri sayılan bu soykırımı doğrudan ele alan ilk uzun metraj film aynı zamanda. Ailesiyle birlikte yaşadığı Srebrenitsa şehrinde savaştan önce öğretmenlik yapan Aida’nın, uğursuz soykırım günlerinde tercümanlık yaptığı -güvenli bölge sayılan- BM üssünde geçen film; hikâyenin duygusundan koparmayan gerilimi, inandırıcı atmosferi ve acıları sömürmeyen gerçekçi dramıyla, soğukkanlı biçimde finaline ulaştırıyor bizi. Yönetmen, temiz bir dille kurduğu bu evrenin içinde Aida’ya birlikte aynı gerilimin ortasında bırakıyor seyirciyi, otobüslere bindirilerek ölüme gönderilen sivillerin çaresizliğini ‘’ordaymış’’ duygusuyla izlettirebildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi burda iyi yönetilmiş figürasyon ve güçlü oyunculuklar, bu toplamı ortaya çıkaran en başat unsurlar.

‘’Ne Olduğunu Çok İyi Biliyorsunuz’’

İncil’e gönderme yapan ismi ve kronolojiye yaslanan kurgusuyla dikkat çeken Quo Vadis, Aida, yaklaşan büyük felaketin ayak izlerini, Aida’nın evinden alıp büyük ev’e doğru açılarak başlatıyor. Sırtındaki üç kurşun deliğiyle yerde yatan bir kadından fırında o an hala pişmekte olan sahipsiz yemeğe, belediye başkanının tutuklanmasından etrafa dehşet saçarak sivillere ateş eden nefretlik Sırp askerlerine, sokak hayvanlarının çaresizliğinden sivillerin çileli göçüne kadar, oldukça rafine ve güçlü imgelerle tasvir edilen ‘’felaketin’’ hikâyesi, Zbanic’in dokunuşlarıyla büyüyerek, gelip Aida’nın sürekli acıyan o karakteristik yüzüne dayanıyor. Daha büyük bir katliamın habercisi konumundaki bu felaketten kaçan insanların tek umudu Srebrenitza’ya 6 km uzaklıktaki Potocari köyündeki silahlı Hollandalı askerlerinin kontrolündeki eski bir pil fabrikası olan BM üssüdür.

BM bayrağının dalgalandığı bu dokunulmaz kale’nin koruyucu muhafızlarının, tedirgin halleri, acemi görünüşleri ve şortlu üniformalarıyla neredeyse bir ‘karikatür’ü temsil eden Hollandalı askerler olması, savaşın ortasında kalmış insanların hayatlarının ne kadar ‘’ciddiye’’ alındığını da gösteriyor. Evet, o gün orda katledilen masum insanlar hiç kimsenin umurunda değildi aslında. Herkesin ıslık çalarak seyrettiği iradi bir vahşetti yaşananlar. Yönetmenin bilinçli bir tercih olarak, BM’nin bu soykırımdaki sorumluluğunu merkeze koyan ve kurbanı katiline teslim eden anlayışın maskesine doğru hamle yapan tavrı, uluslararası bir film için oldukça şık bir hatırlatma gerçekten. Bu noktada yine Sırpların toplanma alanında Boşnak sivillere ekmek dağıttığı sıcak sahnelerin ‘’katilin iyi yanları’’ parantezinde değil, kurbanını katliam yapmayacağına inandırmak için bütün insani değerleri kullanabilecek kadar büyük bir ikiyüzlülüğe sahip katilin portresine yönelik ‘’yerinde hatırlatmalar’’ bağlamında değerlendirilmesi gerekir.

Aida, BM üssünde ailesinin canını kurtarmaya çalışırken, diğer taraftan görevi olan tercümanlığı yapmaya çalışır ama çevirdiği cümlelerin zaman içinde anlamsız ve hükümsüz bir hale geldiğine şahitlik eder. Gittikçe daha da ağırlaşan söz yükü, önce boğazına ardından kalbine doğru taşıması zor bir ağırlık bindirecektir. Bu noktada iletişimin anlamsız bir ses yığınına dönüştüğü ve yaklaşan katliamın soğukluğunun hissedildiği o an’a tanıklığı, Hollandalı albayın söylediklerini (beşerli gruplar halinde üssü terk edeceksiniz!) Boşnakçaya çevirmesiyle birlikte üzerine çöken o büyük suçluluk duygusuyla kör bir boşluğa dönüşür. BM üssündeki herkesin otobüslerle ölüme gönderildiğini anlamasına rağmen çaresizlikle çevirecektir bu cümleleri Aida. Oysa söz çoktan bitmiştir. Bir görevlinin üs’de ne olduğunu soran gazeteciye söylediği gibi; ne olduğunu çok iyi biliyorsunuz!

Quo Vadis, Aida? filmi

Tükenmez Kalem Ve Kalaşnikof

Bu filme 1995’te yaşananlar üzerinden bakıldığında, bir anlatım biçimi olarak sinemanın imkanlarını kullanan bir yönetmenin bugün’e dönüp söyledikleri önemli. Makineli tüfeklerle katledilmek üzere otobüslere doldurulan sivillerin ceplerindeki tükenmez kalemlerin bile BM Barış Gücü askerleri tarafından kesici aletle otobüse binmenin uygunsuz olacağı gerekçesiyle toplatılmasını ‘’anlatan’’ bir sahnenin varlığı bile tek başına anlamlı. Tek bir sahne bile 1995’te ne yaşandığını en sarsıcı şekilde anlatabiliyor aslında. Tükenmez kalem ve kalaşnikof. Barış ve ölüm. Katledilen sivillerin birbirlerine son kez baktığı ya da Aida’nın evine döndüğünde BM üssünde güvenlik endişesiyle tek tek yırttığı (yok ettiği hatıraları ve kaybettiği geçmişi) fotoğraflarının benzerleriyle karşılaştığı anların da filmin toplamındaki anlamı büyük.

Ve adına savaş dedikleri sivil katliamı biter. Dayton imzalanır. Nice kışlar, yazlar ve baharlar geçer acıların üzerinden. Aida başladığı yere geri döner, artık dört kişi değil, tek başınadır. Kocasının çıkarken sıkı sıkıya kilitlediği evinin kapısına geldiğinde cebinde bir anahtarı yoktur, zili çalar, ayakkabıların çıkarılmadığı yabancı bir eve girdiğini anlar. Onları öldürmek isteyenlerin ganimet olarak ele geçirdikleri, yanında iki oğlu ve kocasının olmadığı, duvardaki saatin aynı yerinde durduğu, her anlamda işgal edilmiş tanıdık ama yabancı bir ev. Önce işgalcilerini çıkarır evinden. Onları kibarca kovar. Ve salonuna kavuştuğu ilk sahnede evi artık saatsizdir. Başladığı yere döner Aida, evine, okula, hayata ve yeniden kendisine.

Finalde, bir zamanlar büyük katliamlarının yaşandığı ve sivil hayatlarına dönmüş katilleriyle paylaşmak zorunda olduğu o mekânda, çocukların sahnelediği bir gösteriyi izlerken görürüz Aida’yı. Onların temsil ettiği masumiyet üzerinden yaşanan acının derinliğine odaklanırız. Utanılacak bir şey yapmadıkları için yüzlerini kapatmaları gerekmeyen çocukların, asıl utanması gerekenlere yolladıkları bir mesajdır bu. Siz görmezden gelmeye devam ettikçe, geride kalanların iyileşmesi asla mümkün olmayacak. 26 yıl değil 26 asır geçse de bu böyle. Quo Vadis? Bütün dünya dillerinde kullanılan o Latince deyiş. O halde Quo Vadis Aida? Bu soru nerede duruyor? Aida nereye gidebilir? O çocukların masumiyetine gidebilir en fazla. Peki Aida aynı soruyu kime soracak şimdi? Jasmila Zbanic’i ve bu filme inanan herkesi tebrik etmek lazım.

Not: 25 Nisan’da yapılacak Oscar töreninde Another Round’un (Danimarka) şansının yüksek olduğu söylense de, Collective (Romanya) adlı belgeseli atlatabildiği takdirde -malum sebepler de devreye girmezse- Oscar’ı kazanması gayet mümkün görünen Quo Vadis, Aida?’nın yolunun açık olmasını dilerim. Bu ödül ve akabinde gelecek ödül konuşması, soykırımın uluslararası arenada yeniden gündeme/dolaşıma girmesine vesile olacaktır mutlaka. Unutulan soykırım tekrarlanır. Bunu hatırlatan her film bu sebeple ayrıca kıymetli. Fe eyne tezhebûn?

Güven Adıgüzel

Eleştiri: Quo Vadis, Aida?
7 / 10 Yazar Puanı
{{ reviewsOverall }} / 10 Kullanıcı Puanı (0 Puan)
Psikolojik Şiddet7
Şiddet & Kan6
Küfür & Argo1
Cinsellik & Çıplaklık0
Aldatma0
Alkol, Uyuşturucu ve Sigara2
Korku Öğeleri2
Kullanıcılar ne düşünüyor? Puanlamak için üye olmalısınız!
Order by:

İlk eleştiri yazan sen ol!

Onaylı Eleştiri
/ 10
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

This review has no replies yet.

Avatar
Show more
Show more
{{ pageNumber+1 }}
Okumaya Devam Et

Eleştiri

Eleştiri: Mank

Seher Kavut, 93. Oscar Ödülleri’nde 10 adaylık alan Mank filmine dair yazdı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

mank

Son dönemde filmin ülkeye ulaşmasını beklemeden, David Fincher‘in yeni filminin galasını tüm dünya ile aynı anda izleme fırsatı bulduğumuz inanılmaz bir zamanda yaşıyoruz.  Sinema dünyasında neredeyse bir devrim gerçekleşti ve salgın sona erdiğinde neyin nasıl olacağı bile bilinmezlik içerisinde. Her şey şimdi olduğu gibi kalacak mı? Ama bu soru tamamen asıl konudan sapma olur.

Hollywood, Hollywood hakkındaki filmleri seviyor, bu yüzden Pazartesi sabahı açıklanan Oscar adayı filmlerin arasından yönetmen David Fincher’in Citizen Kane’in filminin ardındaki senaristi anlattığı hakkındaki hikayesi Mank’ı görmek şaşırtıcı olmadı. Film toplamda on dalda adaylık aldı: en iyi film, aktör (Gary Oldman), yardımcı aktris (Amanda Seyfried), yönetmenlik, sinematografi, kostüm tasarımı, makyaj, ses, prodüksiyon tasarımı ve müzik.

Yönetmenin merhum babası Jack Fincher’ın senaryosuna dayanan bir proje olan “Mank“, uygulama açısından en imrenilen ve en uzun süredir hazırlığı devam eden film olarak adlandırılabilir. Fincher, babasının anısını yaşatmak için bu senaryoyu somutlaştırmak istedi. David Fincher‘ın Mank‘ı, sinema çevrelerinde kült bir film olan Citizen Kane’nin arkasındaki senaristlerden birinin kişiliğinin bir keşfi olarak tanımlanabilir.

Sinema dünyasından başka bir yaratıcıyla ilgili biyografik bir proje izlediğinizde, yaratılışın ilgi odağı olduğu çok açıktır. Ama Mank’ta her şey farklı: Hollywood’un efsanevi senaristi Herman Mankiewicz hakkında çok kafa karıştırıcı ve bu yüzden çekici bir film. Günümüzde teknik açıdan en zor filmler, Fincher‘in çalışmaları denebilir. Yapıtları çok güçlü ve bir tür çekiciliğe sahiptir. Ancak bazen bir ok yönetmenin aşil tendonuna çarpıyor: duygusal olarak “Mank” soğuk, basit, aşırı gergin ve 1930’lardadır.

Mank, geleneksel olarak iki kısma ayrılır. Çoğu sahnenin yer aldığı ilk bölümde, araba kazasında meydana gelen yaralanma nedeniyle yatalak olan senarist Henry Mankiewicz, son teslim tarihinden önce kibirli genç yönetmen Orson Welles için bir senaryo yazmaya çalışır. İki asistanı vardır ve Wells’in aşırı sinir bozucu yardımcısı, Mank’ın yükümlülüklerini sürekli olarak hatırlatır. Bu arada, filmin ikinci bölümü ise, Mankevich’in başarılı kariyerinde kendisine yardımcı olmuş gibi görünen insanlarla tanıştığı zamanlara geri dönüşlere gider.

mank filmi

Mank’ın Fincher için 1930’larda Hollywood’a bir aşk ilanından başka bir şey olmadığını söylemek yanlış olmaz. Yönetmenin detaylara olan ilgisi, o dönemin betimleyici hikaye anlatımı ve şık (tasarım açısından) yeniden yaratılmasıyla sonuçlanırken, film kesin olarak nostaljik bir proje olarak kategorize edilemez.

Bu filmde karakterleri düşman ve kahraman olarak ikiye ayırmak zor olmasına rağmen, Mankevich’in hem olumlu hem de olumsuz niteliklere sahip olduğunu göstermekte çok başarılıdır. Mank’ın olağanüstü bir zihniyete sahip, devlet politikası ve sinemadaki mevcut felaket durumu, dünyanın sonsuzluğuna kendisinden sonra bir şey verme arzusu, her şeyi tüketen ve ivme kazanan alkolizmle sınırlandığı, aranan melankolik ruh haliyle oldukça tutarlı. Biyografi boyunca Mank, bir yazar olarak kendisinin ölümü için katarsise hazırlanıyor ve bu nedenle de kesinlikle Wells’in filminin jeneriğinde adının geçmesi için kendi hayatı boyunca ilk defa mücadele veriyor. Gelecekte kazanılan Oscar düşünüldüğünde bu çaba pek de boşa çıkmamış oluyor.

Fincher‘ın bu filmde “kadın” yolunu seçmesi de ilginçtir. Filmdeki olumlu karakterler sadece kadınlardır. İlki, bir Hollywood oyuncusu olan Marion Davis. Davis’in biyografisi birçok çelişkili gerçek içerse de, Fincher bu görüntüyü cilalamaya devam ediyor ve onu lekelemeye çalışmıyor. Diğer iki çekici kadın karakter, Munk’ın asistanı Rita ve karısı Sarah’dır. Munk her ikisine de nazik davranıyor (diğer kahramanların aksine), ancak kahramanların hiçbirinin senaryo çerçevesinde ortaya çıkan bir hikayesi yoktur.

Muhtemelen film, Fincher‘ın Mankiewicz’in modern sinema için önemini takdir etme arzusudur (yönetmenin çok uzun bir süredir Mank film uyarlamasını planlaması boşuna değildir) Fincher‘in kendisinin filmografisi ve biyografisi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olursanız, merkezde hala hem bireyin ruh hali hem de siyasi tiyatronun yükselişiyle ilgili güncel konular olmamasına rağmen paralellikler çizmek zor değildir. Dönem yönetmenleri gibi Netflix yolunu seçen Fincher, gişe odağından kurtulur, bu da yalnızca sinemacı bir projeye yol açar ve Tarantino’nun Bir Zamanlar Hollywood’un da olduğu gibi, film sektöründeki bu yaklaşım kışkırtıcı unsurlardan yoksundur.

Seher Kavut

Eleştiri: Mank
7.4 / 10 Yazar Puanı
{{ reviewsOverall }} / 10 Kullanıcı Puanı (0 Puan)
Psikolojik Şiddet1
Şiddet & Kan1
Küfür & Argo1
Cinsellik & Çıplaklık0
Aldatma0
Alkol, Uyuşturucu ve Sigara8
Korku Öğeleri0
Kullanıcılar ne düşünüyor? Puanlamak için üye olmalısınız!
Order by:

İlk eleştiri yazan sen ol!

Onaylı Eleştiri
/ 10
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

This review has no replies yet.

Avatar
Show more
Show more
{{ pageNumber+1 }}
Okumaya Devam Et

Popüler