Kalbine Nasıl Sığdırıyorsun?

Eleştiri

saziye-ayas

Din insanlara göre değişir mi?
Kutsal bağlılık sadakat fedakarlık farklı mıdır diğer dinlerde?
Bir şeylere inanmak ihtiyacı aynı mı tezahür eder her kişide?
Ateizmin de bir olmayana inanç olduğunu varsayarsak;
herkes inandığına aynı mı bağlanır, doğru olduğuna tümden iman getirdikten sonra?
Din bir ihtiyaç mıdır? en önemlisi başkasını inancından kendimize pay çıkartabilir miyiz?
Başka bir dine inanan kişiden kendimize ders çıkarıp onun sadakatine özenebilir miyiz?
Tüm bu karmaşık ve hepsi birbirinden önemli soruları sorduran bir film izledim adı Camino…
Camino İspanya’da yaşamış 13 yaşında vefat ettiğinde Azize ilan edilmiş Alexia González-Barros’un gerçek yaşam hikayesinden esinlenerek uyarlanan bir film. Vizyona girdiği 2008 yılında Goya Ödüllerinde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Aktris ödülleri kazandı.

21956443padres_clip_image002

Peki bu ödüllerin ne önemi var?
Ödül almak elbette en azından emeklerinizin karşılığını aldığınızı hissettirmesi açısından önemlidir. Ama İspanya’da verilen bu ödüllerin ayrı bir önemi var. Çünkü ödüllere ismini veren ünlü ressam Goya, İspanya’nın en büyük yeteneklerinden biri olmakla birlikte Milos Forman’ın Goya’nın Hayaletleri filminde izlediğimiz üzere kilisenin ve sarayın gizli yaşamlarını gravürlere çizdiği için Engizisyon Mahkemelerince yargılanmış bir isim.

Engizisyon Mahkemeleri ise bildiğiniz üzere Hıristiyanlığa, Tanrının kurallarına, skolastik düşünceye, Katolik mezhebine karşı olanları yargılayıp, korkunç işkencelerle öldürüp, diğer insanlara da başkaldırmamaları için ibret olması amacıyla kurulmuştu.
İspanya’daki engizisyon mahkemeleri ise Hıristiyanların, Yahudi ve Müslümanlara karşı kazandığı zaferden sonra, Hıristiyan gibi görünüp gizlice kendi dinlerini yaşayan insanlara karşı uygulanan, bütün engizisyon mahkemelerinin en acımasızıydı.. İspanya kralı V. Ferdinand oğlunu bile bu mahkemelerde idama mahkum ettirmiş, ayrıca İspanya’da Müslüman, Yahudi ve dinsiz kimsenin kalmadığıyla övünmüştü. Ayrıca Endülüs’ te 24.000’ den fazla Müslüman idam edildi. Müslümanlara ait kütüphaneleri, el yazmaları, sanatı ve tarihi de İspanyollar yok ettiler. 1 milyon cilt kitap, 80 bin el yazması kitap yakıldı.

engizisyon16

Sorgulatmayan, insanları koyunlaştıran bir sistem olarak İspanyolların kabuslarında halen yaşayan engizisyon mahkemelerinin karşıtı olan Goya, dini yobazlaştıranlara karşı bir sembol isim oldu. Bu yüzden verilen ödüller de bu çerçevede düşünülmeli. İspanyolların belleklerindeki bu şifreler film izlenirken göz ardı edilmemeli.
Dini çıkmazların olayların sorgulamaların filmin merkezinde yer alması bu açıdan ödül almasına yeter fakat biz biliyoruz ki; ödül başlı başına bir filmi güzel ve kaliteli yapmaya yetmeyeceği gibi ödül aldığı ve belli bir misyon yüklendiği için bir filmi göz ardı edip, ziyan edemeyiz
Şimdi gelelim filme…

camino_06

Camino öleceğine bir türlü inanmak istemediğimiz hayat dolu neşeli bir kızdır. Ölümden sonraki hayata iman eden ailesi, Camino ’nun ölümüne üzüldüklerini belli etmemeye çalışır. Her ne kadar kimsenin imanını ölçmek bize düşmese de; ahiret ve dünya dengelerini biraz kaybetmiş ve ahirette yaşıyormuş gibi davranırlar. Ölümün ayrılık olduğunu bile düşünmezler sanki.
Ayrılığa bile üzülmemeye çalışır annesi, babası ise daha duygusaldır anne kadar çok kontrollü değildir; çocuklarına düşkündür. Çocuklarının sadece ahiretini değil dünyalarını da güzelleştirmeye çalışır. Ama anne yapamadıklarını çocuklarına yükleyen her aile gibi, kendileri evlenip, yuva kurup, çocuk sahibi olduğu halde Camino’ nun ablasını ve Camino’ yu rahibe-azize olarak yetiştirmek ister.

vizyon3_1284705520

Bu seçimde ailenin daha bebekken kaybettikleri çocuklarının acısı da büyük etkendir. Fakat acısını dindirmek için kendisini Hıristiyanlığa vakfeden aile, çocuklarını dine yönlendirmek için onların iradesini kapı dışı ederler yani baskı uygularlar. Dinin temeli özgür seçime dayanırken, dayanması gerekirken – günümüzde çok geçerli değilmiş gibi görünse de- çocuklarına dışa kapalı bir dünya çizerler. Camino’ nun ablası oyuncu sevgilisi ona mektup yazmadı zannettiği için aşk acısının da etkisiyle ailesinin istediği hayata yönelir.
Abla Katolik bir rahibe olma yolunda samimiyetle ilerlese de seçimi yaptığı şartların oldukça temelsiz oluşu, imanını bir sevgi yoksunluğuna bağlaması “Acaba ilerde dine karşı olan tavrı değişebilir mi? Bu vazgeçilmekten doğan bir kucak arama telaşı içinde dine yöneliş ne kadar samimidir, ne kadar sağlamdır? “ sorularını akıllara getirir. Bu sorularla birlikte filmde fazla yer etmese de ablanın arka planda kalan hikayesi oldukça dikkatimizi çeker.
İlahi aşk ve minel aşk arasındaki bu çekişme Camino’ nun hayatında da devam eder İsa’ya âşık olduğunu söyledikçe ilahi bir aşk yaşadığını zanneden annesi İsa’nın bir erkek olduğunu düşünemez bile. Çocuklarının kendi çizdiği yoldan çıkmış olabileceğini aklının ucuna getirmez; anne çocuklarına yaşam hakkı vermediği için onların hayatına körleşir. Bu bize imanın kişinin en yakınları tarafından bile bilinemeyeceğini gösterir tekrar ve tekrar.

fc6709bfdf0572f183c1a84ce5276e96

Camino’ nun (Fareden korkan benim gibi biri için bile sevimli) bir farenin eşlik ettiği hayal dünyası hakkında annenin hiçbir fikri yoktur. Orada Hz. İsa’nın yeri nedir bilemez; o dünyada annesi yoktur zaten hatta kapıdan girmeye çalıştığı anda hayaller biter.
Camino’ nun aşkı İsa’nın hangisi, Viyana’nın neresi olduğu, hayallerde mi yoksa gerçeklerde mi daha iyi hissettiği sinemasal ve anlatımsal olarak çok güzel bir şekilde verilmiş ve sorulan sorduran bu filmi izleyin eminim kendinizde fark etmediğiniz şeyler bulacaksınız ve birşeyler öğreneceksiniz.
Uzun uzun anlattık ama ölüm üzerinde hiç durmadık. Şimdi ölüm üzerine kurulmuş bir filmi de yine aşka bağladın diyeceksiniz ama söyleyin ölüm ölümlü, aşk ise ölümsüz ise sizce hangisi üzerinde konuşmaya daha çok değer?
Ama bu kız durmadan sevgi aşk hakkında yazıyor bu işi biliyor ya da bildiğini zannediyor diye de sanmayın filmlerden çaldıklarımızı yorumlamaktan başka yaptığımız bir şey yok benim.
Zaten kim bulmuş ki aşkın anlamını ben bulmuş olayım okuyucu hepimiz sadece bi yerlerinden tutmaya çalışıyoruz o kadar ve bazen ellerimizin ucundan kayıveriyor… daha çok takatimiz kalmıyor işte…
Aşkı uçlarından birinin kadın diğerinin erkek tarafından çekildiği bir ip gibi bazen…
Tutuğumuz ip karşıdan bırakılınca yere düşüveriyoruz. Ama o ipin karşısında bir adam ya da kadın yerine Allah (c.c) olursa ve o ipin diğer tarafından bizi kendine öyle bir çekiyor ki teslim oluyoruz ve kavuşuyoruz. Yine de aşk çoğalıp artan bir şey iken biz onu neden kısaltmaya çalışalım. Zaten her ne var ise alemde O’ndan ise ve biz sevdiğimizde O’ndan bir tecelli görüyor isek bu neden sorun olsun.

50526060

Kıssada anlatıldığı gibi

Peygamber efendimiz Hz. Ali’ ye sorar;

Ya Ali Allah’ı seviyor musun?

Evet ya Resulullah

Peki beni seviyor musun?

Evet ya Resulullah

Peki eşini seviyor musun?

Evet ya Resulullah

Peki çocuklarını seviyor musun?

Evet ya Resulullah

camino3

Peki bunların hepsini bir kalpte nasıl yapıyorsun?

Hz. Ali bu beklemediği soru karşısında şaşırmış ve cevap verememişti. Bunu düşünmem gerek diyerek oradan ayrılmıştı. Hz. Ali düşünceli bir şekilde dolaşırken eşi Hz. Fatıma düşünceli olduğunu fark ederek kendisine sordu.

Nedir bu hal ya Ali. Eğer bu düşünceli halin dünyevi kaygılardan dolayı ise sana yakışmaz bırak gitsin. Yok bu halin rahmani kaygılardan dolayı ise anlat birlikte çözüm bulmaya çalışalım.
Hz. Ali efendimizle geçen diyaloğu bir bir Hz. Fatıma’ya anlattı.
Hz. Fatıma durumu öğrenince tebessüm eder ve Hz. Ali’ye dedi ki;

ya Ali babama git ve de;

kişi Allah’ı aklıyla, ruhuyla kulluğu ile,

peygamberimizi kalbiyle

eşini nefsiyle,

çocuklarını şefkatiyle babalığı ile sever,

Hz. Ali aldığı bu cevap karşısında memnun olur ve hemen efendimizin yanına gelir. Hz. Fatıma’ dan öğrendiklerini efendimize anlatır. Efendimiz cevabı alınca tebessüm eder ve der ki;

-ya Ali bu bana getirdiğin gül nübüvvet ağacından koparılmıştır.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up