Kalandar Soğuğu Ödüle Doymuyor

Türkiye

Mustafa Kara imzalı Kalandar Soğuğu, Antalya’nın ardından Fransa’daki Festival Premiere Plans’den jüri özel ödülüyle döndü.

Dünya prömiyerini Tokyo Film Festivali’nde yapan film, Bryan Singer başkanlığındaki jüriden en iyi yönetmen ve Wowow en iyi film ödülünün de sahibi olmuştu.

Doğa, insan ve hayvan ilişkisinin şiirsel bir portresi olan ve Karadeniz’in masalsı yeşilliklerinde geçen Kalandar Soğuğu, Festival Premiere Plans D’angers’den jüri özel ödülüyle döndü. Jüri başkanı ödülü filmin yönetmeni Mustafa Kara’ya takdim ederken “Pek çok sahnesiyle yıllarca aklımızdan çıkmayacak, bu masalsı film jüri üyelerini derinden etkiledi” yorumunu yaptı.

kalandar_sogugu__

Kalandar Soğuğu ekibinin yolculuğu 2010 yılında İstanbul Film Festivali’nin proje destek bölümü Köprüde Buluşmalar’la başlamıştı. TRT’nin yanı sıra Kültür Bakanlığı ve Avrupa Birliği sinema fonu Eurimages’ın da desteklediği Kalandar Soğuğu’nun Eylül 2016’da vizyona girmesi bekleniyor.

kalandar_sogugu_kamera_arkası

Filmin konusu ise şöyle: Karadeniz’in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin’de gerçekleştirilecek boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında, dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin, doğa, insan ve hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir.

yönetmen-banner

______

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up