Kalandar Soğuğu İçin Kim Ne Dedi?

Eleştiri Günün Haberi

Mustafa Kara’nın yönettiği Kalandar Soğuğu 89’uncu Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film Ödülü Oscar’ı için Türkiye adına aday adayı. Film, finale kalan 9 filmden biri olursa belki de ilk defa Akademi’de bir Türk filminin adı geçecek. 

Yönetmenin ikinci uzun metrajı olan Kalandar Soğuğu’na dair sinema yazarlarının değerlendirmelerini bir araya getirdik. İyi okumalar…

Muhammet Erkam Bülbül – Diriliş Postası

Son yıllarda Türk sineması adına izlediğim en klas film diyebilirim. Hikayesi ve görüntü yönetimi ince işçilik ile bezenmiş bir film. Hele benim gibi Karadenizli birini tam kalbinin orta yerinden vuruyor. Hem bu kadar yerel bir hikaye, hem de tüm insanlığın ortak duygularına parmak basabilen nadir filmlerden biri bu. 

En son “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmini izlediğimde kendimi bu kadar gerçekçi bir hikayenin içinde bulmuştum. “Kalandar Soğuğu”nda amatör oyuncuların bu kadar güzel iş çıkarabilmesinin tek kelimeyle yönetmenlik başarısı olarak adlandırabilirim. Mustafa Kara’yı bu güzel iş için ayakta alkışlamak gerek.

Tamamı için…

Suat Köçer – Yeni Şafak

Kalandar Soğuğu, hiç kuşkusuz 2016 yılının en iyi yerli yapımı. Filme 5 yılını veren yönetmen Mustafa Kara da, başarılı ekibi de, yurt içi ve yurt dışında aldıkları 10’u aşkın büyük ödülü ziyadesiyle hak ediyor. Kanaatimce Kalandar Soğuğu’nu uzun yıllar ‘en iyiler’ listesinde görmeye devam edeceğiz.

Tamamı için…

___

Alper Turgut – Beyazperde

Çekimleri bir buçuk sene sürmüş, film, beş yılda tamamlanabilmiş. Karadeniz’in müthiş doğasının eşlik ettiği bu imtina ve özen, sinema büyüsünü, böylelikle kadraja sığdırabilmiş demek ki. Hızlandırılmış, ıskalanmış, çarpıklaşmış yapımların coğrafyasında, çileli bir sürecin, kolektif emeğin ve ekip ruhunun, ne denli önemli ve değerli olduğunu gören her sinema tutkunu, Sezar’ın hakkını Sezar’a verecektir, hiç kuşkusuz. Çünkü sinemayı, salt tüketim malzemesi olarak gören anlayış, ‘fast food’ kültüründen azade değildir. Bir filmi, hamburger gibi lüpletmek ve gazoz niyetine kafaya dikmek yerine, kavurma yapıp geleceğe de bırakmak, şarap gibi eskidikçe değerlendiğini bilmek de gerekir. Yapıt, yalnızca bu nesle değil, gelecek kuşaklar için de çekilir, çekilmelidir. Kalandar Soğuğu gibi filmleri özel kılan, işte bu refleks ve büyüdür.

Tamamı için…

___

Kerem Akça – Haber Türk

Sosyal gerçekçiye kayan insan hikayesi, sabit açıların uzun odaklı haliyle her şeyi netleştiriyor, böylece kadraj bütünlüğü dağa inen dumanlarla birlikte bir mantığa oturuyor. ‘Kalandar Soğuğu’nun zorlayıcı havası bu sayede sinemasal haz veriyor.

Tamamı için…

___

Barış Saydam –  Türk Sineması Araştırmaları (TSA)

Kalandar Soğuğu’nun “minimalist festival filmi” klişesinin ötesinde, gerçekle kurduğu ilişki ve karakterin yaşadığı dönüşümün veçheleri dikkate alındığında, son dönem sinemamızdaki yeri daha net ortaya çıkar. Film bir gösteri değil, öncelikle bir üsluptur diyen Bresson’un ifadesi, Kalandar Soğuğu’nun içerikten çok üslupla ilgilenen tavrını da açığa çıkarır. Minimalist üslubun nedeni ekonomik güçlükler, teknik yetersizlikler ya da “festival filmi” ezberinden ziyade, her şeyin olabildiğince sadeleştiği, yüzeyin yaldızının itinayla kazındığı, a priori olanın muhafaza edildiği derine inmekle ilişkilidir.

Tamamı için…

____

Serkan Baştimar – Sinefeto

Görüntü yönetimi ile başlı başına takdire şayan olan Kalandar Soğuğu’nu büyük bir yazarın kaleminden çıkmış klasik bir roman gibi okuyorsunuz. Gereksiz tek bir kelime kullanılmamış diyaloglar, amatör oyuncuların ustalığı ile gerçekliğine gerçeklik katan Kalandar Soğuğu, yeni dönem Türk sinemasının olgunlaşan meyvelerinden.

Tamamı için…

___

Deniz Ali Tatar – Popüler Sinema

Bugüne dek hikayesi Karadeniz’de geçen ve ağır bir şekilde seyirciyi zorlayan işleyişli filmleri izledik. Ama “Kalandar Soğuğu” benzerlerinden çok daha farklı bir durumda. Sinematografisi açısından görünüş farı büyük ölçüde göz önünde. Yönetmen ve görüntü yönetmeninin çok güzel bir çalışması var.

Tamamı için…

___

Belkıs Bayrak – Her Sanat

2015 yapımı filme ilişkin bugüne kadar gerek ulusal gerek uluslararası basında birçok yazı yazıldı. Genel manada yazılar coğrafyanın hikayeyle yoğruluşun ustalığına, bir sinema filminin temel taşlarının tümündeki başarısına (oyuncu, mekan, kurgu, müzik) yönelik idi.

Kalandar Soğuğu tüm bunları başarmış bir filmdi ancak başarısını açıklamak adına yeterli değil. Kalandar Soğuğu’nun başarısı temel sinema etmenlerini ustaca kotarmış olmasına ek olarak marifet katmanına ulaşıp, hakikate dokunabilmesi idi.

Tamamı için…

___

Tuğba Büdüş – Pera Sinema

Kusursuz yazılmış senaryosu, ustalıkla kurulmuş çatışması, ilmik ilmik işlenmiş diyalogları ile de mükemmeli yakalayan Kalandar Soğuğu, yılın en iyi yerli filmlerinden. Umutlu biten finaliyle de gönülleri fethetmesini bilen bu film, umarım doğa, insan ve hayvan üçlüsünü buluşturacak diğer filmlere de esin kaynağı olur

Tamamı için…

Tuğba Güner – Sinefesto

Kalandar Soğuğu, dört mevsim filmi. Hava ısınınca yaylanın nasıl yeşillendiğini, mevsimler ilerledikçe güreşlere yetiştirilen boğadaki değişimi, yağmurdan sonra çıkan salyangozları, zamanı gelince doğan buzağıyı, birden bastıran kar ve soğuğu an be an izliyorsunuz. Doğanın da insan gibi nasıl değiştiğini ve nefes alıp verdiğini gözlemlemek, filmi hem masalsı hem gerçekçi kılıyor.

Tamamı için…

Nazif Tunç – Yönetmen: Unutulmayacak bir eser

Onca çabanın, uğraşın bitti dendiği, ipin koptuğunu sandığımız yerde hayatın ve iyiliğin yeniden başladığını göstermesi bakımından insan için yeni umutlar aşılıyor.

BEDİR ACAR – Editör:Türk sineması için yeni bir ses

Kalandar Soğuğu, usta isi bir senaryo ve yönetmenlik eşliğinde, olağanüstü emeklerle kotarılmış bir film. Türk sinemasının bu filmle yeni bir yönetmen kazandığını düşünüyorum. Evet üç saat gibi biraz uzun bir film, ancak, sabırlı seyircinin damağında unutulmaz tatlar bırakan da bir film.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up