Kahramanların ‘Yavaşı’

Eleştiri Genel Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar

Süper kahramanların yolculuğunda istikametin ‘çoklu’ filmleri işaret ettiği bir dönemdeyiz. Kapitalist sistemin önce teker teker bize sattığı uyarlama kahraman figürleri, tüketilmesi gerektiği kadar tüketildiği için artık ‘bir alana bir bedava’ yöntemi ile yeni filmler bünyeye angaje ediliyor. Bundan sonraki proje ise kalabalığın arasına yeni katılan ‘süperlerin’ tekli filmleri.

Bu epeyce muhalif söylemin ardından lafı henüz Batman ve Superman karşılaşmasının yan etkilerini atlatamamış bir izleyici olarak, Marvel’in Kaptan Amerika – Kahramanlar Savaşı’na getireyim. Yapımcılar, çok uzun zaman önceden fotoğraflar ardından da fragman ve TV spotlarıyla nabız yokladı. Dikkatimiz dağılırken bilincimize elektrik verip beklemek denilen illeti yeniden hortlattılar. Bize Pavlov’un köpeği muamelesi yapan Hollywood pazarlamacıları zil çalıp ağzımızın sularını akıttı ve  bir sabır sınavından geçirdi hepimizi.

“Sıkı durun, büyük savaş geliyor” gibisinden tanıtımlarda ellerimizi ovuşturup ‘aksiyonun kralını’ beklemeye koyulduk. Ve nihayet o gün geldi.

Kahramanlar Savaşı her kahraman ya da aksiyon filmlerinin uyguladığı matematikten yararlanmış. Film, önce aperitif bir aksiyon verip ardından uzun bir gelişme bölümü ile bizi finale hazırlıyor.Ve son kısımda ise aksiyon tavan yapıyor!

Önceki Kaptan Amerika bölümünde yer alan Kış Askeri bu bölümde de yine kilit bir rolde ve onun vasıtasıyla film, Yapay Zeka ve Mançuryalı Aday’a kısa bir selam veriyor. Ardından da Hollywood’un uzun bir süre işlemekten vazgeçmediği ‘soğuk savaş’ söylemlerini hortlatıyor. Komünist olmasa da kötü adamı yine Sovyetlerden seçen film, son zamanlarda ele alınan kahramanlık ve adalet ikilisinin uyumsuzluğuna sırtını yaslayarak bir çatışma ortamı sağlıyor.

Batman v Superman’i izlediyseniz oradaki temanın takla atmış bir versiyonu ile Kahramanların Savaşı’nda da karşılaşacaksınız. Üstün güçleri ile bazen kanunların da üzerine çıkan süper kahramanların başına buyrukluğundan şikayetçi olan halk, medya vasıtasıyla sesini yetkililere duyuruyor. Sonrasında başlayan tartışmalarsa ‘sadet’ kısmına doğru bizleri hareketli bir yolculuğa çıkarıyor.

X-Men’den sonra en kalabalık Marvel filmlerinden olan Kahramanların Savaşı, doğruyu söylemek gerekirse gereğinden fazla uzatılmış. Başlangıçtaki aksiyonun ardından gelişme kısmında tansiyonu yerlere düşüren Kahramanların Savaşı öyküyü tek kahramanın üzerine yıkmamak için lafı geveleyerek vitesi düşürüp hızını da kesiyor. Fantastik-macera-aksiyon türündeki bu tarz filmlerin eğer senaryosu güçlü değilse ve araya serpiştireceğimiz yan öyküler yoksa lafı uzatmanın bir alemi yok. Bir futbol müsabakası gibi 90 dakikada bitirip düdüğü çalacaksın.

Fragmanlar boyunca bize büyük savaşı gösterip filmde de bunu geciktirmek çok mantıklı değil. Koltuğa oturur oturmaz beklenen çatışmanın bir türlü gelmemesi çileden çıkarıcı. Üstelik bu karşılaşmanın filmin az bir kısmını kaplaması ise daha da sinir bozucu.

images (76)

Marvel cephesinde yeni bir şey yok dedirtecek kadar sıradan olan Kahramanların Savaşı, Spider Man ve Ant Man’in hatrına izlenebilir. İkili her ne kadar konuk olarak görünse de perdede görünür görünmez film şenleniyor.

Spider Man’in gelecek filmi için bir ön hazırlık olarak katıldığı Kahramanların Savaşı, bize daha ergen ama epey bir matrak Örümcek Adam müjdesi niteliğinde. Karakterin gevezeliği ve bulunduğu durumları sürekli olarak dile getirmesi ise Deadpool çağrışımları yapıyor.

Hakeza Ant Man’in varlığı da kostümlü ciddiyetin yerine, olması gereken eğlence unsurunu biraz olsun canlandırıyor.

Velhasıl kelam, azıcık daha kısa ve düşmanlık felsefesini derinleştirmiş bir Civil War izleseydik iyiydi. Ama maalesef bu dozu pek de tutturamamış bir film olmuş Kahramanların Savaşı. Bakalım X-Men Apocalypse nasıl olacak. O da aynı formülü kullanıp aynı tuşlara basarsa dinleyeceğimiz şarkı bunun en fazla remiksi olur.

 

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up