Kahramanları Sinefil Filmler

Liste Manşet

Bazı karakterler vardır sinemayı çok sever, film tutkunudur. Sinema üzerine konuşur, düşünür. Hayatını sinema üzerine kurar. Bu filmlerden bazılarını sizler için derledik. Sizin de aklınıza gelen varsa yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

(Ona layık değil ama Sinemayı Seven Adam Mithat Alam’a ithafen.)

Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl (2015) IMDb 7.8

17 yaşındaki Greg Gaines’ın sosyalleşmeyle ilgili sorunları vardır, lise hayatını mümkün olduğunca görünmez bir tip olarak geçirmeyi planlamaktadır. Ancak annesinin hiç de bu durumu kabullenmeye niyeti yoktur. Annesi Greg’in yakın zamanda kanser teşhisi konulan sınıf arkadaşı Rachel ile arkadaşlık kurmasını istemektedir. Greg annesinin bu teklifini isteksizce kabul etmek zorunda kalır ve böylece iki genç arasında hayal bile edemeyecekleri bir dostluk başlar.

Filmin aralarında iki arkadaş sıkça film çekerler, sevdileri filmleri kendilerince yorumlarlar. Sockwork Orange, Don’t Look Back vesaire.

Fragman için tıklayın.

___

roman-uyarlama-me-before-you

Senden Önce Ben (2016) Me Before You IMDb 7.5

Bir roman uyarlaması filmde çiftimiz sinema sayesinde birbirlerine ısınır. Lou Clark, Will Traynor sayesinde altyazılı film izlemeye başlar. Sohbet filmler sayesinde sıcaklaşır.

Fragman için tıklayın.

____

be-kind-rewind

Lütfen Başa Sarın (2008) Be Kind Rewind IMDb 6.4

Jerry manyetik güçlere sahiptir ancak bunu henüz fark edememiştir. Hergün video kaset kiraladığı dükkana son gidişinde bir sorunla karşılaşır. Dükkandaki yarıdan fazla video kaset silinmiştir ve bunun nedeni Jerry’nin manyetik gücüdür. Jerry batacağını düşünen dükkan sahibine inanılmaz bir fikir verir. Silinmiş filmlerin yerine kendileri o filmleri çekecektir. Böylece Ghost Busters, Robocop ve Aslan Kral gibi kültleşmiş filmlerin kopyalarını çekmeye koyulurlar. Dükkana gelen müşterilerin tepkisi, bunun hiç de iyi bir fikir olmadığını düşünen dükkan sahibini çok şaşırtacaktır: Çünkü filmleri beğenilmiştir.

Fragman için tıklayın.

___

MCDTRRO EC030

Çılgın Romantik (1993) True Romance IMDb 8.0

Başroldeki iki kahramanımız, ki biri zaten DVD dükkanında çalışıyor, film düşkünüdürler. Sinemada tanışırılar, sinemayı severler; konuşmalarına bolca film repliği eklerler.

Yeni evli çift Christian ile Patricia çok ilginç tanışmaları, yıldırım aşkı ve hemen ardından gelen evlilikten sonra ellerine geçen bir bavul dolusu uyuşturucuyla Detroit’ten Los Angeles’e gitmektedir. Bu uyuşturucuyu orada satıp kendilerine iyi gelecek sağlamayı planlamaktadırlar. Peşinden gelen gangsterler ve polisin ise başka başka düşünceleri vardır ve bu yüzden gelişen traji komik olaylar genç çiftin inanılmaz bir macera yaşamasına sebep olur.

Not: Aşırı küfür vardır.

Fragman için tıklayın.

____

The Dreamers

Düşler, Tutkular ve Suçlar (2003)
The Dreamers IMDb 7.9

Not: Cinsellik içerir.

Fransa”nın politik çalkantı içinde olduğu 1968 yılında geçen film, arka planda dönem gençliğinin yükselen sesini beyaz perdeye yansıtıyor. İkisi kardeş üç gencin çeşitli oyunlarını konu alan film, o dönemin sinemasına dair birçok diyalogla doludur. Özellikle de Serseri Aşıklar – À bout de souffle‘yle.

____

The LEGO Batman Movie

The LEGO Batman Movie (2017) IMDb 7.7

Sıradan süper kahraman hayatını sürdüren Batman, koskoca malikanesinde bolca film izler durur.. Favori türü ise romantik filmlerdir.

Fragman için tıklayın.

___

Amelie (2001) IMDb 8.4

Uslanmaz aşık, güzel insan Amelie aynı zamanda iyi bir sinefildir. Filmlerde yola bakmayan sürücüleri sevmez, kimsenin fark etmediği ayrıntıları o görür. Bir de sinemada filmin en güzel sahnesinde insanların yüzüne bakmaktan mutlu olur!

Fragman için tıklayın.

___

nema-ye-nazdik

Yakın Plan (1990) Nema-ye Nazdik IMDb 8.3

Yoksul sinema tutkunu Hüseyin Sabzian, otobüste yaşlı bir kadınla tanışır ve kendisini ünlü İranlı yönetmen Mohsen Makhmalbaf olarak tanıtır. Kadın, buna inanarak, adamı ailesiyle tanıştırmak üzere evine davete eder. Sabzian da, aileyi, yeni çekeceği filme para yardımı yapmaları şartıyla, filminde oynamaya ikna eder. Fakat, zengin Ahankhah ailesi, evi soyacağından şüphelenerek, adamı polise ihbar eder. Sabzian tutuklanır, sorgulama ve yargılanma süreci başlar.

Hüseyin Sabzia dünyanın en güzel sinefillerindendir.

Filmden görüntüler için tıklayın.

___

sinema

Cennet Sineması (1988) Nuovo Cinema Paradiso IMDb 8.5

Artık ünlü bir yönetmen olmuş Salvatore, 30 yıl sonra bir arkadaşının öldüğü haberi üzerine doğduğu kasabaya geri döner. Kasabaya geldiğinde eski anıları canlanan Salvatore, Cinema Paradiso isimli sinemada projeksiyoncu olarak çalışan Alfred ile ilişkilerini hatırlar.

Salvatore gönlünü salonlara ve kameraya kaptırmış bir sinefildir.

Küçük bir çocuk olan Salvatore, günlerini Alfred’in yanında geçirmekte, filmlerle ilgili konuşmakta ve Alfred’in sinema konusunda deneyim ve bilgilerinden yararlanmaktadır. Babacan tavırlarıyla Salvatore’nin hayatında önemli bir yere sahip olacak Alfred sayesinde sinemaya olan aşkını ve tutkusu keşfedecektir.

Sıcaklığı ve anlattığı yazlık sinema kültürüyle de Türk sinema kültürüne yakın bir noktada duran Giuseppe Tornatore’nin başyapıtı Cennet Sineması, 1989 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanmasının ardından Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı’nı da ülkesine götürmüştü.

Fragman için tıklayın.

___

Game Night

Bonus: Oyun Gecesi (2018) Game Night IMDb 7.1

Oyun düşkünü bir ekip ve bolca filmle gönderme!

Max ve Annie’nin çiftler için oyun gecesi, Max’in kardeşi Brooks sahte haydutlar ve federal ajanların olduğu gizemli bir cinayet ayarladığında iyice karışır. Brooks kaçırılır ve her şey oyunun bir parçası gibi görünür. Fakat bu altı aşırı rekabetçi oyuncu gizemi çözmeye ve oyunu kazanmaya çalıştıkça bu “oyunun” ve Brooks’un göründüğü gibi olmadığını fark ederler. Bu kaotik gece boyunca, her dönemeç beklenmedik bir olaya yol açtıkça arkadaş grubu boylarından büyük bir işe kalkıştıklarını fark eder. Kuralların ve puanların olmadığı, oyuncuların kimler olduğu bilinmeyen bu gece ya uzun süredir yaşadıkları en eğlenceli gece ya da oyunun sonu olacaktır.

____

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up