Kadına Yönelik Şiddete Dikkat Çeken 10 Film

Liste

Break Up (1998)

Film, kocası tarafından şiddete maruz kalan Jimmy Paige’in hayatına odaklanıyor.

Paul Marcus’un yönetmenliğini üstlendiği filmin başrolünde Bridget Fonda ve Kiefer Sutherland yer alıyor.

Defending Your Life (1991)

Daniel Miller, beklenmedik bir şekilde trafik kazasın sonucunda ölür. Başka bir hayata gözlerini açan Miller, dünyaya tekrar geri gönderilip gönderilemeyeceğinin kararı vermek zorunda kalır. Mahkemede, yaşadığı deneyimlerde korkularının üstesinden gelebildiğini kanıtlamaya çalışırken Julia ile tanışır ve ona aşık olur.

Not Without My Daughter (1991)

Amerikalı bir kadın, İngiliz asıllı olan kocası tarafında İran’da tuzağa düşürülür. Kadın, hem kendisinin hem de kızının hayatını kurtarabilmek için ülkeden kaçış yolları aramaya başlar. Betty Mahmoody’nin aynı adlı kitabından perdeye taşınmış olan filmin yönetmenliğini Brian Gilbert üstleniyor.

Kurtuluş Son Durak (2012)

Film değişik mesleklerden ve sosyal gruplardan oluşan kadınları konu almaktadır. Filmin içinde bulunan karakterler arasında bir tanesi ise şiddet görmektedir. Gülnur bu şiddete çocukları için katlanmaktadır. Gün gelir ve kadınlar beraber güçlü olduklarını anlarlar ve kadına şiddetle mücadele etmeye karar verirler.

Heaven on Earth (2008)

Chand görücü usülü bir evlilik yapmıştır. Böylece Hindistan’dan Kanada’ya da göç edecektir. Kendisi de göçmen olan kocası sorumluluklarının altında ezilir ve aile içi şiddet uygulamaya başlar. Bu film Hint törelerini de konu almaktadır.

The Color Purple (1985)

1900’lerin başında, güneyli bir siyahi kız olan Celie, önce babası tarafından hamile bırakılır, ardından yıllar boyunca efendisi olarak göreceği adama evlenmek üzere adeta satılır. Kocasından gördüğü şiddete rağmen tek tesellisi kız kardeşi Nettie’ye yazdığı mektuplardır. Oysa babası Nettie’nin cevaplarının ona ulaşmasına engel olmaktadır. Celie sonunda kuru gürültüye papuç bırakmayacak güçlü bir kadın olan Sofia ile tanışacak ve ondan çok şey öğrenecektir.

Alice Walker’ın Pulitzer ödüllü romanından Steven Spielberg tarafından uyarlanan Mor Yıllar, 11 dalda Oscar adayı olmayı bilmiş, güçlü bir film.

The Stoning of Soraya M. (2008)

Film 1986 yılında gerçekleşen gerçek bir hikayeyi anlatıyor.  İran’da seyahat eden bir gazetecinin aracı ıssız bir köyde bozulur. Köyde tesadüfen Zehra ile kısa bir diyaloğa girer. Zehra kısa süre önce Sora’ya adındaki kardeşini kaybetmiştir. Kardeşi taşlanarak öldürülmüştür. Zehra bu olayın üstünün örtülmesini istemez ve iftiraya kurban giden kardeşini gazeteciye anlatacaktır.

Üç Maymun (2008)

Film, küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabasını konu alıyor.

Nuri Bilge Ceylan, Üç Maymun filmi ile Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü’yle dönmüştü.

Agora (2009)

4. Yüzyıl’ın Roma İmparatorluğu’nda geçen Agora, Paganlığın etkisi altındaki İskenderiye’nin Hıristiyanlıkla tanışması sonrasında şehre egemen olan şiddeti, baskıyı ve bağnazlığı görüp görülebilecek en büyük zulümlerden birine maruz kalan güzel ve zeki filozof Hypatia’nın tarihi gerçeklerine dayanarak anlatıyor.

Enough (2002)

Kadına yönelik şiddeti merkezine alan film, çeşitli vaadlerle evlenmeyi kabul ettiği bir adam tarafından aldatılarak psikolojik baskıya maruz kalan Slim adında genç bir kadının hayatına odaklanıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up