Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Kadın Yönetmenler Ankara’da Buluşacak

Yayınlandı

tarihinde

Yeşim Ustaoğlu, Pelin Esmer, Belmin Söylemez, Filiz Alpgezmen ve Elfe Uluç’ın filmleri ilk kez bir arada Uçan Süpürge’de gösterilecek.

ucansupurgeEwVm

16. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Türkiye sinemasının usta kadın yönetmenleriyle genç kuşağın öncü kadın yönetmenlerinin yepyeni filmlerini Ankara’ya getiriyor.

9-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival kapsamında, Yeşim Ustaoğlu, Pelin Esmer, Belmin Söylemez, Filiz Alpgezmen ve Elfe Uluç’ın filmleri ilk kez bir arada Ankara’da, sinemaseverlerle buluşacak.
Yeşim Ustaoğlu’nun iki filminde olduğu gibi yine Karadeniz’de geçen ama bu kez çok farklı bir kent manzarasında tanıdık bir öykü anlattığı ödüllü filmi “Araf” sadece başrollerdeki Özcan Deniz ve Nesihan Atagül’le değil, senaryosu ve kurgusuyla da fark yaratan, usta işi bir film.
Son yılların en iyi filmleri listesinde adına mutlaka rastladığımız bol ödüllü yönetmen Pelin Esmer’in “Gözetleme Kulesi” adlı filmi, pek çok seyircinin sadece komedi oynar diye bildiği Olgun Şimşek’in bütün rollerin oyuncusu olduğunu kanıtlıyor.
Kısa ve belgeselleriyle tanıyıp sevdiğimiz Belmin Söylemez, bu kez kurmaca bir filmle karşımızda: “Şimdiki Zaman”. Fala inanma falsız da kalma diyenlerdenseniz, bu ilginç filmi kaçırmayın, ama filmin asıl derdi, beyaz yakalı işsizlik. Bizden söylemesi.
Filiz Alpgezmen imzalı “Yabancı” ise devrimce mücadele sonrası Fransa’ya iltica etmiş bir kadının babasının ölümü üzerine cenazeyle birlikte İstanbul’a yaptığı yolculuğu anlatıyor. Film oyuncu kadrosuyla göz dolduruyor. Leyla ile Mecnun’un İsmail Abi’sini bu filmde izlemek büyük keyif!
Ve “Aziz Ayşe”. Türkiye edebiyatının en büyük yazarlarından Sevim Burak’ın kızı Elfe Uluç, yönetmen koltuğunda. Çöplerden kağıt toplayan Ayşe’nin ilginç hikayesini anlatan film, sokaklarda akıp giden yaşantılara dair çok şey söylüyor.
Bu filmler yönetmenleri veya oyuncularının katılımıyla 16.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde gösterilecek. Festival 9 Mayıs’ta başlıyor.
Gözetleme Kulesi – Yönetmen: Pelin Esmer
Oyuncular:
Olgun Şimşek, Rol: Nihat
Nilay Erdönmez, Rol: Seher
Menderes Samancılar, Rol: Patron
Kadir Çermik, Rol: Şoför
Laçin Ceylan, Rol: Anne
Rıza Akın, Rol: baba
Mehmet Mola, Rol: Aşçı
Nurettin İpek, Rol: Kamyon Şoförü

Şimdiki Zaman – Yönetmen: Belmin Söylemez

Oyuncular:
Sanem Öge, Rol: Mina
Şenay Aydın, Rol: Fazi
Ozan Bilen, Rol: Tayfun
Suat Oktan, Rol: Bekçi
Erdi Kement, Rol: Ersin
Hüseyin Akdağ, Rol: Falcı
Nesrin Yıldırım, Rol: Nesrin
Kemal Cicioğlu, Rol: Dövizci

Yabancı- Yönetmen:  Filiz Alpgezmen

Oyuncular:
Sezin Akbaşoğulları
Caner Cindoruk
Serkan Keskin
Selen Uçer
Xavier Clion
Enginay Gültekin
Güzide Balcı
Hüseyin Özay

Araf- Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular:
Neslihan Atagül, Rol: Zehra
Özcan Deniz, Rol: Mahur
Barış Hacıhan, Rol: Olgun
Nihal Yalçın, Rol: Derya
Yasemin Conka, Rol: Meryem
Ilgaz Kocatürk, Rol: Rıfat
Feride Karaman, Rol: Feride
Can Başak, Rol: Haydar

Aziz Ayşe- Yönetmen: Elfe Uluç

Oyuncular:
Melikşah Yardımcı
Engin Altan Düzyatan
Feride Çetin
Cenk Sözeri
Orhan Ertürk
Şenol Küçükyıldırım
Esmeray Diriker
Ayrıntılı bilgi için: 0 312. 427 00 20
festival.ucansupurge.org
Film Arası Dergisi
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

“Köprüde Buluşmalar” Almanya – Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu Başvuruları Başlıyor

Son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 11. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

Fon tarafından desteklenen 56 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) da Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

Destek alan projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan destek toplam 913,500 Euro’dur.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya- Türkiye ortak yapımları 1 Eylül Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenen projelerin duyurusu Ekim ayında yapılacaktır.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Resmi Posteri Yayınlandı

Festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”ne ait resmi poster yayınlandı.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin resmi posteri yayınlandı. Dünyanın merakla beklediği Cannes Film Festivali bu yıl ilk defa yaz aylarında gerçekleşecek. 74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin posterinde de Spike Lee bulunuyor.

Spike Lee, 17 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Cannes Film Festivali‘nin kapanış töreninde Altın Palmiye ödülünü verecek. Bu sene heyecanla beklenen festivalin film açılışını ise Adam Driver ile Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

Pierre Lescure ve Thierry Frémaux tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan festivalin Belirli Bir Bakış seçkisinde ise Türkiye’den Semih Kaplanoğlu filmi Bağlılık Hasan ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Okul Tıraşı Filmi Berlinale’de FIPRESCI Ödülü’ne Kavuştu

FIPRESCI Ödülü yönetmene takdim edildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde layık görüldüğü FIPRESCI Ödülü’ne kavuştu.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenen 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk önce, 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşti. Çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım olan “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), dünya sinemasından sıradışı örneklerin yer aldığı Panorama bölümünde 19 filmle birlikte yarıştı. Festivalin ilk aşamasında, Panorama bölümünde sadece FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’nü kazananlar açıklandı ve yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği “Okul TıraşıFIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Berlinale’nin, sinemaseverlerin de kabul edildiği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapıldığı program kapsamında “Okul Tıraşı” da sinemaseverlerle buluştu. Yönetmen Ferit Karahan, 13 Haziran Pazar akşamı Kreuzberg’de yapılan açık hava gösterimine, senaryoyu birlikte kaleme aldığı Gülistan Acet ve yapımcı Kanat Doğramacı’yla birlikte katılarak hem seyircilerin sorularını yanıtladı hem de ödülü teslim aldı. Filmin ikinci gösterimi ise 15 Haziran Salı akşamı gerçekleşecek.

Film, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikayesini konu alıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler