Kadın Yönetmenler Ankara’da Buluşacak

Festivaller Manşet Türkiye

Yeşim Ustaoğlu, Pelin Esmer, Belmin Söylemez, Filiz Alpgezmen ve Elfe Uluç’ın filmleri ilk kez bir arada Uçan Süpürge’de gösterilecek.

ucansupurgeEwVm

16. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Türkiye sinemasının usta kadın yönetmenleriyle genç kuşağın öncü kadın yönetmenlerinin yepyeni filmlerini Ankara’ya getiriyor.

9-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival kapsamında, Yeşim Ustaoğlu, Pelin Esmer, Belmin Söylemez, Filiz Alpgezmen ve Elfe Uluç’ın filmleri ilk kez bir arada Ankara’da, sinemaseverlerle buluşacak.
Yeşim Ustaoğlu’nun iki filminde olduğu gibi yine Karadeniz’de geçen ama bu kez çok farklı bir kent manzarasında tanıdık bir öykü anlattığı ödüllü filmi “Araf” sadece başrollerdeki Özcan Deniz ve Nesihan Atagül’le değil, senaryosu ve kurgusuyla da fark yaratan, usta işi bir film.
Son yılların en iyi filmleri listesinde adına mutlaka rastladığımız bol ödüllü yönetmen Pelin Esmer’in “Gözetleme Kulesi” adlı filmi, pek çok seyircinin sadece komedi oynar diye bildiği Olgun Şimşek’in bütün rollerin oyuncusu olduğunu kanıtlıyor.
Kısa ve belgeselleriyle tanıyıp sevdiğimiz Belmin Söylemez, bu kez kurmaca bir filmle karşımızda: “Şimdiki Zaman”. Fala inanma falsız da kalma diyenlerdenseniz, bu ilginç filmi kaçırmayın, ama filmin asıl derdi, beyaz yakalı işsizlik. Bizden söylemesi.
Filiz Alpgezmen imzalı “Yabancı” ise devrimce mücadele sonrası Fransa’ya iltica etmiş bir kadının babasının ölümü üzerine cenazeyle birlikte İstanbul’a yaptığı yolculuğu anlatıyor. Film oyuncu kadrosuyla göz dolduruyor. Leyla ile Mecnun’un İsmail Abi’sini bu filmde izlemek büyük keyif!
Ve “Aziz Ayşe”. Türkiye edebiyatının en büyük yazarlarından Sevim Burak’ın kızı Elfe Uluç, yönetmen koltuğunda. Çöplerden kağıt toplayan Ayşe’nin ilginç hikayesini anlatan film, sokaklarda akıp giden yaşantılara dair çok şey söylüyor.
Bu filmler yönetmenleri veya oyuncularının katılımıyla 16.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde gösterilecek. Festival 9 Mayıs’ta başlıyor.
Gözetleme Kulesi – Yönetmen: Pelin Esmer
Oyuncular:
Olgun Şimşek, Rol: Nihat
Nilay Erdönmez, Rol: Seher
Menderes Samancılar, Rol: Patron
Kadir Çermik, Rol: Şoför
Laçin Ceylan, Rol: Anne
Rıza Akın, Rol: baba
Mehmet Mola, Rol: Aşçı
Nurettin İpek, Rol: Kamyon Şoförü

Şimdiki Zaman – Yönetmen: Belmin Söylemez

Oyuncular:
Sanem Öge, Rol: Mina
Şenay Aydın, Rol: Fazi
Ozan Bilen, Rol: Tayfun
Suat Oktan, Rol: Bekçi
Erdi Kement, Rol: Ersin
Hüseyin Akdağ, Rol: Falcı
Nesrin Yıldırım, Rol: Nesrin
Kemal Cicioğlu, Rol: Dövizci

Yabancı- Yönetmen:  Filiz Alpgezmen

Oyuncular:
Sezin Akbaşoğulları
Caner Cindoruk
Serkan Keskin
Selen Uçer
Xavier Clion
Enginay Gültekin
Güzide Balcı
Hüseyin Özay

Araf- Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular:
Neslihan Atagül, Rol: Zehra
Özcan Deniz, Rol: Mahur
Barış Hacıhan, Rol: Olgun
Nihal Yalçın, Rol: Derya
Yasemin Conka, Rol: Meryem
Ilgaz Kocatürk, Rol: Rıfat
Feride Karaman, Rol: Feride
Can Başak, Rol: Haydar

Aziz Ayşe- Yönetmen: Elfe Uluç

Oyuncular:
Melikşah Yardımcı
Engin Altan Düzyatan
Feride Çetin
Cenk Sözeri
Orhan Ertürk
Şenol Küçükyıldırım
Esmeray Diriker
Ayrıntılı bilgi için: 0 312. 427 00 20
festival.ucansupurge.org
Film Arası Dergisi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up