Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Kadın Bakışıyla Sinema

Yayınlandı

tarihinde

amedFilm Amed belgesel film festivali kapsamında gerçekleştirilen panelde konuşan kadın yönetmenler, kadınların diğer sektörlerde olduğu gibi sinema alanında da ötekileştirildiğini belirtti.

DİYARBAKIR – 3. Film Amed Belgesel Film Festivali kapsamında Cigerwxin Kültür Merkezi’nde “Belgesel Sinemada Kadın Bakışı” adlı panel düzenlendi.  Moderatörlüğünü Yönetmen Nigâr Kocaman’ın yaptığı panele, İranlı Kürt Yönetmen Şîlan Saadî, yönetmen Elif Ergezen ve Bingöl Elmas konuşmacı olarak katıldı. Yönetmen Bingöl Elmas, kadınların reklam sektöründe vitrin olarak kullanılarak sömürüldüğünü ifade ederek, sinema alanında da kadınlara evdeki rolleri yüklenildiğini vurguladı.

Türkiye’nin, diğer bir çok alanda olduğu gibi sinema sektöründe de sicili bozuk bir ülke olduğunu ifade eden Elmas, “Ülkemizde bir çok alanda olduğu gibi sinema alanında da kadınlar, LBGT’ler dışlanılıyor. Bunun birçok ekonomik, sosyal faktörleri var. Biz kadınlara çok büyük kirlilikler dayatıldı. Bu kirlilikler bizlerin her yönüne buluşturuldu” diye kaydetti.

Pippa Bacca’ya Mektubum

Dünya barışı için çıktığı yolculukta, Türkiye’de tecavüze uğrayarak öldürülen Pippa Bacca üzerine çektiği belgesel filmle ilgili yaşadığı bir çok olayı örnek vererek, kadının erkek zihniyetine maruz kaldığını dile getiren Elmas şunları belirtti: “Pippa’ya Mektubum diye bir film çekimi yaptık. Ben bu filmde hem kameranın önünde hem de arkasındaydım. Erkeklerin yoğunlukta olduğu otobanda film çekimlerimiz oldu. Bir kadının barış gelinini anlatmak için otostop çekmesi ile başlayan filmde, otobanda karşılaştığım bazı adamları boğazlamak istiyordum, ancak yönetmen kimliğim buna izin vermedi. Ses kayıtlarını almak zorundaydım. Ben de bu filmde siyah gelinlik giydim. Hem yas anlamında hem de o rüyalarımızı süsleyen beyaz gelinlik zihniyetini yırtmak için. Ajitasyon olsun ya da erkeklere düşman olduğum için değil bu anlattıklarım. Bu çirkinlikler devam ediyor. Yine erkekler tarafından üretilen filmlerde kadına biçilen rol ve karakterler mide bulandırıyor. Diyorum ki keşke bu sinema sektörü başa döndürülüp, yeniden bir eğitimden geçilseydi. Erkek yönetmenler kendilerine dönüp şu soruyu sormalıdır: ‘Ben yaptığım bu filmde, bu çalışmada bir hak ihlali yapıyor muyum?’ Diye. Pippa’ya Mektubum filminde hem kameranın arkasındaydım; hem önünde, o duygunun ne olduğunu çok iyi biliyorum”

Sinema Tarihinde İlk Filmi Çeken Kadın

İranlı Kürt Yönetmen Şîlan Saadî, sinema tarihinde ilk film yönetmeninin Alis adında bir kadının olduğunu ifade ederek, belgesel film alanının halen kirletilmediği için kadın yönetmenlerin daha çok bu alanda yer aldığını kaydetti. Gelinen aşamada, kadınların kendilerini her alanda var ettiğini söyleyen Saadî, sinema alanında da kadınların daha kapsamlı yer almasının önemine dikkat çekti. Saadî, kadınların sinema alanında karşılaştığı sorunların, toplumsal bir sorun olduğunu kaydederek, “Dijital alanının gelişmesiyle ve bu alanın daha çok erkeklerin elinde olmasından kaynaklı kadınlar ciddi sorunlar yaşıyor. Kadın, bir yönetmen olarak değil de, genelde bir asistan olarak görülüyor. Bence kadınlar bu alandaki her ekipmanı kullanabilmeli ve sahiplenebilmelidir. Bir kadın çok rahat bir şekilde kamera kullanabilir örneğin. Kandınlar bulana tam anlamıyla sahiplenerek, kendilerini var etmelidir” dedi.

Belgeselde Yüzde 41 Oranı

Yönetmen Elif Ergezen de, kadının sinema alanında sadece erkek alanında mücadele vermekle kalmadığını; aynı zamanında kendi bedenini korumanın mücadelesini de verdiğini vurguladı. Ergezen, madencileri konu alan, çektiği belgesel filmle bir örnek vererek, “Örneğin madenlerde bir belgesel film çekmiştim. Çektiğim filmdeki tüm karakterler erkekti. Asistanım da erkekti. Ben onlara soru sorduğumda bana değil de asistanıma bakarak, cevap veriyorlardı. Kadınların sinemada var olması tabi ki de önemlidir. Ama sinema tarihini yazanlar da erkek olduğu için kendi erkek zihniyeti çerçevesinde yazıyorlar. Uzun metraj çekimlerinde kadınlar hala kendini iyi ifade edemiyor. Yapılan araştırmalarda istatistiklere göre, 2002 yılında kadınlar Belgesel filmde yüzde 21 oranında yer alırken; 2010 tarihinde yapılan istatistiklere göre ise, kadınlar yüzde 41 oranına eriştiğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Festival 3 Kadına Adandı

“Kadın özgürlük mücadelesi ile özgür sinemaya doğru” perspektifi ile Paris’te öldürülen Kürt kadınlara adanan 3. Film Amed Festivali programı çerçevesinde Cigerwxin Kültür Merkezi’nde, “Kadın Yönetmenler Film Afişleri” sergisinin açılışı da yapıldı. Paris’te öldürülen 3 Kürt kadının yağlı boya ile yapılmış fotoğraflarının yer aldığı sergide, kadın filmlerinin afişleri sergilendi.

Güneydoğugüncel

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Sinemalara Dönüyor

40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor.

İstanbul Film Festivali, 18 Haziran–4 Temmuz arasında yeniden sinema salonlarında izleyicilerle buluşuyor, gösterimler ayrıca çevrimiçinde de sürüyor. Uluslararası Yarışma gösterimleri Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Aralarında Uluslararası Yarışma ve festivalin Galalar bölümü filmlerinin de yer aldığı 16 uzun ve 6 kısa metrajlı film, festivalin çevrimiçi gösterim platformu filmonline.iksv.org üzerinde erişime açılacak ve Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek.

Festival biletleri passo.com.tr/tr üzerinden ve İKSV gişesinden 14 Haziran Pazartesi 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 17 Haziran Perşembe 10.30’da genel satışa açılıyor. İstanbul Film Festivali biletleri https://www.passo.com.tr/tr kanalının yanı sıra İKSV ana gişesinden ve festival günleri boyunca Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sinemaları’nda yer alacak festival gişelerinden alınabilir.

  • Sinema Biletleri: 45 TL (Tam), 30TL (Öğrenci)
  • Çevrimiçi Kombine: 190 TL
  • Çevrimiçi Tekil Filmler: 12 TL

İstanbul Film Festivali‘nin çevrimiçi gösterimleri sinemaya ya da açık hava gösterimlerine gidemeyen izleyicileri çevrimiçinde buluşturuyor. Haziran programından 16 uzun 6 kısa metrajlı film filmonline.iksv.org’da gösterime açılıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali FIPRESCI Ödülü Açıklandı

Samaher Alqadi filmi FIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

FIPRESCI

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında dağıtılan FIPRESCI Ödülü’nün sahibi geçtiğimiz gün açıklandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde FIPRESCI Ödülü dün akşam son seans öncesinde açıklandı. Her Biri Ayrı Renk bölümünde yer alan 12 film arasından Boyd Van Hoeij, Rüdiger Suchsland ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşan FIPRESCI jürisi ödüle, Samaher Alqadi’nin yönettiği Benim Bedenim/As I Want filmini layık gördü.

Jüri üyeleri gerekçelerini şöyle açıkladı;

“Farklı sinema tekniklerini bir araya getirerek, Mısır’daki Arap Baharı kadınlarının ve bu kadınların süren eşitlik ve insan hakları mücadelesinin portresini çizmek için kameranın imkânlarını araştırma yolundaki özgün yaklaşımından ötürü biz FIPRESCI Jürisi, ödülü Samaher Alqadi’nin Benim Bedenim filmine veriyoruz.”

Samaher Alqadi’nin 2011 Mısır Devrimi’nin ikinci yıldönümünde yapılan gösterilerde sokakta meydana gelen toplu tecavüzlere karşı Mısırlı kadınların isyanını anlattığı Benim Bedenim/As I Want bugün (11 Haziran) festival kapsamında 12.00 seansında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Cannes Seçkisine Gaspar Noe ve Ari Folman Filmleri Eklendi

Cannes seçkisi genişliyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ari Folman

Bu sene 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”nin resmi gösterim seçkisine Gaspar Noe ve Ari Folman filmleri eklendi.

Sinemaseverler tarafından merakla beklenen “74. Cannes Film Festivali”nin resmi gösterim seçkisi geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Yapılan yeni açıklamalar ile ilgiyle takip edilen seçkiye Gaspar Noe ve Ari Folman filmleri de dahil oldu. Gaspar Noe‘nin Vortex filmi ile Ari Folman‘ın Where Is Anne Frank? filmi, Cannes programına eklenen yapımlar arasında yerlerini aldı.

Ülkemizden bu sene Semih Kaplanoğlu‘nun Bağlılık Hasan filmi de festivalin seçkisinde yer alan yapımlar arasında bulunuyor. Merakla takip edilen festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler