‘Kabile’ Ya da Vahşet Güzellemesi

Manşet Serbest Kürsü

erkam-bulbul-1

Geçen yıl işitme engellilerle altı ay süren bir proje yürüttüm. Oldukça verimli geçen ve iletişim kurma konusunda kafamda oluşan tabuların da yıkıldığı bir dönem oldu bu. Tam projenin bitimine denk geldi “Kabile-Plemya” filminden haberdar olmam. Geçen haftada vizyona girdi. Ukrayna – Hollanda ortak yapımı bir film. Sadece işaret diliyle konuşma var. Altyazı ya da sesle konuşma filmin hiçbir yerinde yer almıyor. Filmin duyurularında “aşkın ve nefretinde dili ortaktır” gibi büyük cümleler kuruluyor. Hal böyle olunca film oldukça merakımı celp etti.

Geçtiğimiz günlerde filmi izledim. Benim için yeni bir hayal kırıklığı oldu film. Duygu ekseninden bu denli kopuk bir film beklemiyordum. Film hakkında soran arkadaşlarıma verdiğim ilk yanıt “vahşet dolu” oldu. Filmin yönetmeni aslında bir çeşit Gaspar Noe güzellemesi yapmaya çalışmış ama nafile. Ortaya çıkan film duygu ekseninden uzak basit bir vahşet filmi olmuş. Oysa filmin giriş sahnesi çok heyecan vericiydi.

Olay bir işitme engelliler okulunda geçiyor. Okulda bulunan bir ve adına kabile dedikleri bir suç çetesi bulunmaktadır. Okula yeni gelen öğrenci Sergei de bu çeteye dâhil olur. Fakat çetenin içerisinde fahişelik yapan bir kıza âşık olunca işler değişir. Kız için her şeyi yapacak ve karşı duracak olan Sergei çeteyi alt üst eder.

Filmin özellikle altını çizmek istediğim bir tarafı da çocuklara ve dahi gençlere uygun bir film olmaması. Şiddet ve cinsellik konusunda hassas olanlar da filmden uzak dursun. Filmde hem cinsellik hem de vahşet pervasızca kullanılmış. Aşktan anladığı cinsellik, nefretten anladığı vahşet olan bir zihniyetin ürünü. Oysa benim filmden beklentim gerçekten dil olmaksızın aşkı ve nefreti hissedebilmekti.

Son söz olarak yönetmenin çok iyi bir fikri kötü bir eserle ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Keşke böylesi bir fikri ziyan etmeseymiş.

twitter.com/merkamb

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up