Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Jüri ‘Altın Koza’da Cesur Bir Karar Verdi!

Yayınlandı

tarihinde

Ünlü, emekli anayasa profesörü Celal Tan, ailesinin yaşadıklarını bildik tarzıyla anlattığı filmine ödül verilmesini cesur bir karar olarak yorumluyor.

18. Altın Koza Film Festivali’nde ‘Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi’ ile en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini alan Onur Ünlü, 2006’da başladığı yönetmenlik ‘tarzına’ karşı gösterilen direncin, bu filmde kırıldığını söylüyor. Ünlü, emekli anayasa profesörü Celal Tan ve ailesinin yaşadıklarını bildik tarzıyla anlattığı filmine ödül verilmesini ‘cesur bir karar’ olarak yorumluyor.

Önceki gün sona eren 18. Adana Altın Koza Film Festivali’nin en iyi filmi ‘Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi’ seçildi. Filmin yönetmeni Onur Ünlü’nün aynı zamanda senaryo ödülü aldığı yapımın tüm oyuncuları da jürinin bu yıla has özel bir takdiriyle ‘oyunculuk toplu performansa jüri özel ödülü’ aldı. Onur Ünlü ile kulislerin havada uçuştuğu, jüri toplantısındaki detayların ağızlardan cımbızla alındığı, her jüri üyesinin etrafını üç beş gazetecinin sardığı ödül töreni sonrası düzenlenen kokteylde görüştük. Ödül heyecanına sıcağı sıcağına ortak olduğumuz yönetmen Onur Ünlü, 2006’da başladığı yönetmenlik ‘tarzına’ karşı gösterilen direncin, dördüncü filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi’nde kırıldığını söylüyor. Ünlü, jürinin filme ‘Altın Koza’ vermesini ise “Cesur bir karar.” sözleriyle değerlendirdi.

Öncelikle tebrikler. En iyi film ödülü, sizin için sürpriz oldu mu?

Cesur bir karar olduğunu düşünüyorum.

Bundan önceki filminiz ‘Beş Şehir’ Antalya’da çok beğenilmiş ama sadece senaryo ödülü verilmişti. Altın Koza ödülü ile festival çevrelerinde Onur Ünlü tarzıyla bir ‘barışma’ gerçekleşti diyebilir miyiz?

Bilmiyorum onu. Öyle bir şeyi ben söyleyemem. İnsanları itham etmiş olurum. O jüriler kararlarını verirken ben orada değildim. Yani 14 film arasından biri en iyi seçildi. Buradaki yedi kişi, benim filmimi seçti. Başka bir yedi kişi başka bir filmi seçebilirdi. Bu, benim olağanüstü şeyler yaptığım anlamına gelmez.

Filmin festivaldeki ilk gösteriminden sonra kendi tarzınız için “Galiba yavaş yavaş alışıyorlar.” demiştiniz. Leyla ile Mecnun dizisinin çok beğenilmesinden sonra şimdi de Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi’ne gelen bu ödül ile bu iş oldu herhalde diye düşündünüz mü?

Her yönetmenin kendi tarzı var. Benim yaptığım filmlerde biraz daha ayırıcı özelliklerin olmasıyla birlikte ‘Onur Ünlü tarzı’ diye bir şey konuşuluyor. Ben de anlamıyorum onun tam olarak ne olduğunu? Ben 2006’da film yapmaya başladım. O zamandan beri belli oranda direncin yavaş yavaş kırıldığını, zayıfladığını hissediyorum. Onu söyleyebilirim.

Filmde, aile kurumunu çok sert bir şekilde eleştiriyorsunuz. Aile ile meseleniz nedir?

Aileden ziyade benim insanla meselem var. İnsanın kötü olduğunu düşünüyorum. Kötüye meylettiğini, kötü tarafına uyduğunu, nefsinin mahkûmu olduğunu ve bundan çok çok az insanın kurtulabildiğini düşünüyorum. İyi ki de öyle! Yoksa etrafta sürekli evliyalar dolaşsaydı ben de film yapamazdım. İnsan acizdir. Hata yapar, ben de o hatalar üzerinden film yapıyorum. Bu sefer ortalıkta bir aile vardı. Var olan aile fikrine inanmam, zorlayıcı bulurum. Ben babamı babam olduğu için değil, kendisi olduğu için seviyorum. Ama pek çok insan, sırf babası olduğu için, sevmediği halde seviyor gibi davranıyor; yalandan bir saygı duyuyor.

Sizce insanın kötülüğünün kaynağı nedir?

Nefsidir.

Sizin ‘tarzınız’ın yanı sıra film çekme süreleriniz de meşhur. Filmi ne kadar zamanda yazdınız ve çektiniz?

Senaryoyu 2008’de, yaklaşık iki ayda yazdım. Filmi normal zamanda çektim; yani 25-26 iş gününde. Bu da dört hafta yapar. Eğer paranız sizi rahatsız edecek düzeyde değilse, Türkiye’de bir film ortalama bu kadar sürede çekilir zaten.

Bütçesi ne kadar?

Ne yapacaksın, parasını mı vereceksin? (Gülüşmeler) İyi bir paraya mal oldu diyebilirim; çok güzel birkaç tane ev alabilirdim.

Zaman

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

55.Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nden “Ethan Hawke”a Ödül

Fesitval, 20-28 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ethan Hawke

Bu sene pandemiden dolayı 20-28 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşecek “55.Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali”nin Başkanlık Ödülü’nün kime verileceği açıklandı.

Amerikalı aktör, yazar ve yönetmen Ethan Hawke, 20-28 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali‘nin (KVIFF) 55.‘sinde Başkanlık Ödülü’nü alacak. Normal şartlarda her yıl temmuz ayında düzenlenen Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, pandemi sebebiyle bu sene ağustos ayında düzenlenecek.

Ödül, çağdaş dünya sinemasının gelişimine temelden katkıda bulunan oyunculara, yönetmenlere ve yapımcılara veriliyor. Festival tarihinde Başkanlık Ödülü’nün diğer alıcıları arasında Casey Affleck, Robert Pattinson ve Christopher Lee yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Saraybosna Film Festivali”ne TRT Çıkarması

TRT yapımı ve TRT ortak yapımı 5 film 27. Saraybosna Film Festivali’de yer alacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bosna Hersek’te bu yıl 13 Ağustos’ta başlayacak “Saraybosna Film Festivali”ne TRT yapımı ve TRT ortak yapımı filmler damgasını vuracak. 13-20 Ağustos tarihleri arasında 27. kez gerçekleştirilecek Saraybosna Film Festivali, TRT yapımı “Komşuluk Halleri” filmi ile açılacak. Festivalin “In Focus” seçkisinde TRT ortak yapımları “Quo Vadis, Aida?” ve “Af” gösterilirken, festivalin endüstri bölümü “Cinelink”te ise TRT ortak yapımı “Tereddüt Çizgisi” ve “Bir Tutam Karanfil” projeleri yer alacak.

Doğu Avrupa ve Balkanlar’ın en önemli film festivali olan Saraybosna Film Festivali’nde bu yıl TRT yapımı ve TRT ortak yapımı beş film yer alacak. Açılışı Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic’in TRT yapımı “Komşuluk Halleri” filmiyle yapacak olan festival, son bir senede Doğu Avrupa ve Balkanlar’da üretilmiş en iyi filmlere yer verecek.

Festivalin “In Focus” seçkisinde, TRT ortak yapımları “Quo Vadis, Aida?” ve “Af” filmleri gösterilecek. Festivalin endüstri bölümü “Cinelink”te ise geçtiğimiz haziran ayında düzenlenen 12 Punto’da “TRT Ortak Yapım Ödülü”nü kazanan “Tereddüt Çizgisi” ve 2019’da gerçekleştirilen 12 Punto’da “TRT Ortak Yapım Ödülü”nü kazanan “Bir Tutam Karanfil” projeleri yer alacak.

Festivalin açılışı TRT yapımı “Komşuluk Halleri” ile yapacak

Bosna’daki savaşın (1992-1995) izlerini silmek ve başkent Saraybosna’yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenmeye başlayan festivalin açılış töreninin ardından, Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic’in “Komşuluk Halleri” filmi gösterilecek. TRT yapımı film, birbirlerinden çok farklı karakterlere sahip olmalarına rağmen dost ve komşu olan Saraybosna’nın en iyi iki cevabi (Saraybosna usulü köfte) ustasının rekabetini anlatıyor. Dünya prömiyerini festivalde gerçekleştirecek olan film, binden fazla izleyicinin katılımıyla 13 Ağustos Cuma akşamı açık havada gösterilecek.

Oscar adayı “Quo Vadis Aida?” Saraybosna’da gösterilecek

Jasmila Zbanic’in yönettiği, Damir Ibrahimovic’in yapımcılığını üstlendiği TRT ortak yapımı “Quo Vadis, Aida?”, Bosna Hersek, Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı. 1995’te yaşanan Srebrenitsa katliamına konu alan film, Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalının öldürüldüğü soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssü’nde geçiyor.

Dünya prömiyerini 2020’nin Eylül ayında dünyanın en önemli festivali Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yapan film, Toronto Film Festivali’nde yarıştı; Venedik ve Toronto’nun ardından birçok önemli film festivalinde yer aldı, ödüller kazandı. Film, Türkiye’de ise geçtiğimiz ekim ayında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da En İyi Film Ödülü’nü almıştı. 93. Oscar Ödülleri’nde “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde yarışan “Quo Vadis Aida?”, İngiltere’nin Oscar’ı sayılan BAFTA Ödülleri’nde ise En İyi Yönetmen ve En İyi Yabancı Dilde Film kategorilerinde yarıştı.

Bol ödüllü TRT ortak yapımı “Af” In Focus seçkisinde

Cem Özay’ın yönettiği, Ömür Güner’in yapımcılığını üstlendiği TRT ortak yapımı “Af” ise geçimini bir dağ köyünde ağaç ticareti ile sağlayan otoriter bir babanın, baskıcı ve adaletsiz davranışları nedeniyle ailesi ile olan sorunlarını konu alıyor. Dünya prömiyerini dünyanın en büyük film festivallerinden 33. Tokyo Film Festivali’nde yapan TRT ortak yapımı “Af”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından da desteklendi. Antalya Film Forum’da “TRT Proje Geliştirme Özel Ödülü”nü ve İstanbul Film Festivali’nin endüstri bölümü Köprüde Buluşmalar’da “Başka Sinema Dağıtım Ödülü”nü kazanan film, Saraybosna Film Festivali’nin “In Focus” seçkisinde yer alacak.

TRT ortak yapımı “Tereddüt Çizgisi” ve “Bir Tutam Karanfil” Cinelink’te!

Bu yıl haziran ayında gerçekleştirilen 12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde “TRT Ortak Yapım Ödülü” kazanan “Tereddüt Çizgisi” ve 2019’da gerçekleştirilen 12 Punto’da “TRT Ortak Yapım Ödülü” kazanan “Bir Tutam Karanfil” projeleri, Saraybosna Film Festivali’nin endüstri bölümü Cinelink’te yer alacak.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Selman Nacar’ın, yapımcılığını Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün üstlendiği “Tereddüt Çizgisi” projesi, festivalin endüstri bölümü Cinelink’in “Ortak Yapım Marketi”ne seçildi. Senaryo aşamasındaki proje, masum olduğuna inandığı ve uzun süredir savunduğu bir cinayet zanlısının hüküm duruşmasında, kendi vicdanıyla yüzleşmek zorunda kalan avukat Nesrin’in hikâyesini konu alıyor.

Bekir Bülbül ve Büşra Bülbül’ün birlikte yazdığı; yönetmenliğini Bekir Bülbül’ün, yapımcılığını Halil Kardaş’ın üstlendiği “Bir Tutam Karanfil” projesi ise festivalin endüstri bölümü Cinelink’in kurgu aşamasındaki filmlerin yarıştığı “Work in Progress” seçkisinde yer alıyor. Yaşlı bir mülteci olan Musa ve küçük torunu Halime’nin zorlu iklim şartlarındaki yolculuğunu ve hayata tutunma çabalarını konu alan filmin çekimleri geçtiğimiz aylarda tamamlandı.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Madres Paralelas Filmi 59. New York Film Festivali’ni Kapatacak

Filmi Pedro Almodóvar yönetti!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Madres Paralelas

Penélope Cruz’un başrolünde yer aldığı Pedro Almodóvar yapımı “Madres Paralelas” 59. New York Film Festivali’nin kapanış filmi olarak ekranlara gelecek.

78. Venedik Film Festivali‘nin açılışını yapacak olan Pedro Almodovar filmi “Madres Paralelas”ın bu sene 59. kez düzenlenecek New York Film Festivali‘nin kapanışını yapacağı açıklandı. Yönetmen filmin başrolünde bulunan Penélope Cruz ile daha önce “All About My Mother” ve “Volver” gibi yapımlarla bir araya gelmişti.

24 Eylül – 10 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleşecek 59. New York Film Festivali‘nin kapanış filmi Madres Paralelas, aynı gün aynı hastanede doğum yapan iki kadının hayatına odaklanıyor. Kadınlar o zamandan itibaren oldukça paralel bir yaşam sürer.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler