Jon Snow Dirilecek mi?

Diziler

Aylar süren spekülasyonlardan sonra Game of Thrones yayınlanmaya başladı ve nihayet çok sevilen karakter Jon Snow’un kaderi de belli oldu.

(Spoiler uyarısı: Bu yazıyı ‘Home’ isimli 6. sezonun 2. bölümünü izlemeden okumayın.)

jon-snow-dead-940x470

Tüm oyuncular ve çekim ekibi, 6. sezon prömiyerinde ve öncesindeki tüm röportajlarda Jon Snow’un öldüğünü ısrarla tekrar ettiler. Ama ikinci bölümün sonuna doğru Davos Seaworth tereddütlü Melisandre’yi, Jon Snow’u hayata döndürmek için büyülerini kullanmaya ikna eder. Hem de hayranların çok uzun zamandır sordukları sorunun aynısıyla “onu geri getirmeni sağlayacak bir sihir biliyor musun?” diyerek. Melisandre inancını kaybetmiştir, ama Davos isteğinde ısrar eder. “Ben ışığın tanrısından yardım istemiyorum” der, “ben bana mucizelerin var olduğunu gösteren kadından yardım istiyorum”. Melisandre Jon’un vücudunu yıkar, sakalını ve saçını keser ve uzun bir törene başlar.

game of thrones

İlk başta çabalar başarısız oluyor gibidir ve herkes yas içinde bedenin olduğu odayı terk etmeye başlar. Ama birden Hayalet, Jon’un kurdu, neşelenir ve Jon derin bir nefes alarak gözlerini açar.

‘Davos’un Melisandre’ye herhangi bir sevgisi yok’ diyor yapımcı D.B. Weiss, “Ama onun neler yapabileceğini gördü. Onu imkansızı başarırken birçok kez gördü. Melisandre’nin tanrısının da çok büyük bir hayranı sayılmaz. Ya da onun programının. Ama bu noktada kaybedeceği hiçbir şey yoktu İşe yaramazsa, yaramayacaktı.’

‘Melisandre ise birçok şüpheyle boğuşmaktaydı’ diye ekliyor yapımcılardan David Benioff,  “O kendini ışığın tanrısına adamış gerçek bir inanan. Ama son bölümlerde olan olaylardan dolayı bu inancı sarsılmıştı. Ama hala ışığın tanrısına inanıyor. Sadece tanrısının ona inanıp inanmadığını bilmiyor. Jon Snow bedenine, eğer doğru sözleri söylerse, bu sözleri yeterli inançla,tutkuyla söylerse tanrının onu dinleyebileceğine dair çok küçük bir umutla yaklaşıyor.”

Ama insanlar odadan dışarı çıkmaya başladığında, Hayalet’in tepkisine kalıyor olay. Benioff “Hayalet Jon’u oradaki bütün insanlardan daha uzun süredir tanıyor” diyor. “Bütün bu kurtların Stark aile üyeleriyle garip ve güçlü bir bağları var. Hayalet söz konusu Jon olduğunda, başının belaya girmesi ya da ölümden dönmesi gibi, kimsenin anlayamayacağı bir altıncı hissi var.”

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up