Javier Bardem “Korsana Hayır” dedi

Manşet Türkiye

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) toplantısında konuşan Bardem, oyuncuların haklarının korunmadığından şikayetçi oldu…

Oscarlı oyuncu Javier Bardem, dünya hükümetlerine bir anti-korsanlık antlaşması yapılarak oyuncuların haklarının korunmasını yönünde çağrıda bulundu.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) son zamanlarda, Internet üzerinden yasadışı indirmelere karşı tıpkı müzisyenlerin ve senaristlerin haklarının korunmasına yönelik uyguladığı yaptırımların benzerini oyuncular için de uygulamaya çalışıyor.

Cenevre’de bu konuda bilinç aşılamak için başlatılan görüşmelerde konuşan Bardem, film korsanlığının ve televizyonun tüm dünyadaki oyuncuların yaşamları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu belirtti.

“Oyuncuların %90’ı kiralarını, faturalarını ödemekte hatta karınlarını doyurmakta ciddi sıkıntılar yaşıyor” diyen Bardem, oyuncuların yaptıkları işin karşılığını almalarının önemini vurguladı.

Asla Internet’ten korsan bir film veya şarkı indirmediğini söyleyen Bardem, bunun altında ekonomik sebeplerin yattığını bilmesine rağmen sonucun hala hırsızlık olduğunu söyledi ve bunu bir mağazaya girip, ürünlerin parasını ödemeden alıp kaçmaya benzetti.

“Bunu yapan insanların düşünce yapısına göre korsanlığın bir zararı yok, çünkü onlar özel jeti olan bir oyuncuya zarar verdiklerini düşünüyorlar. Hâlbuki bu yanlış. Onlar bu insanların arkasındaki insanlara zarar veriyorlar” dedi.

Henüz oyuncuların hakları konusunda geliştirmelerin yapılmadığına da dikkat çeken Bardem, “İzlediğiniz filmin senaristinin hakları korunuyor, müzisyeninin hakları koruyor, bestecisinin hakları korunuyor. Ama oyuncusunun hakları korunmuyor” diyerek bu konuda yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

[Kaynak: OnBesYirmiBes]

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up